петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Соња Лихт: Не би било добро да се одлаже почетак разговора Београда и Приштине
Хроника

Соња Лихт: Не би било добро да се одлаже почетак разговора Београда и Приштине

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 23. септембар 2010.

БЕОГРАД – Председница Политичког савета Министарства спољних послова Соња Лихт оценила је да не би било добро да се одлаже почетак разговора Београда и Приштине јер је свим странама јако стало да дође до дијалога.

''Претпостављам да се разговори припремају и на београдској и на приштинској страни и нисам ни за превелику журбу ни за превелико одлагање'', рекла је Лихт за Телевизију Б92 коменатришући данашсњи сусрет председника Србије Бориса Тадића и високе представнице ЕУ за спољну политику и безбедност Кетрин Ештон.

Према њеним речима, у дијалогу Тадића и Ештонове највероватније је било речи о формату разговора, ко ће и како да разговара ''што је јако важно, јер је очигледно да ће представници ЕУ узимати активно учешће током разговора две стране''.

Лихт је истакла да је посебно битно да се води дијалог о свим отвореним питањима чиме ће почети један историјски процес.

''Постоје теме о којима је очигледно важно да се што пре разговара, а тичу се, на пример, снабдевања електричном енергијом, грејања и телекомуникационих веза'', навела је Лихт.

Коментарише предлоге из неформалних кругова и невладиног сектора о томе како би требало водити дијалог Београда и Приштине, Лихт је оценила да је занимљиво то што предлози долазе из Србије јер то показује да се овде жели помоћи у решавању проблема.

''Јавна дебата је врло корисна како би цело друштво учествовало у размишљању, јер је важно да се једна значајна тема стави на дневни ред, да не изгледа да само неколицина разговара о томе'', истакла је Лихт.

Одговарајући на питање када ће премијер и влада саопштити грађанима праве позиције Србије у разговору са Приштином, Лихт је истакла да се преговори никад не воде тако што стране у разговорима излазе у јавност са сви тачкама.

''Нешто се оставља и за процес налажења компормиса, а и сама технологија разговора је таква да се то не може чинити укључивањем целокупне јавности, али верујем да ћемо основне пинципе на којима ће кренути разговори релативно брзо сазнати'', закључила је Лихт.

Када је реч о кандидатури Србије за чланство у ЕУ о којој ће, према најавама из Брисела, бити речи на састанку министара спољних послова ЕУ, Лихт је казала да не верује да ће то бити одложено јер је читав низ земаља и шефова дипломатија инсистирао да 25. октобар буде датум када ће се расправљати о српској апликацији.

Коментаришући недавну оцену главног тужоца Хашког трибунала Сержа Брамерца да Србија недовољно сарађује са тим судом, Лихт је подсетила да је из његове канцеларије речено да је та изјава истргнута из контекста.

''Постоји вероватноћа да се Брамерц узнемирио јер постоји могућност да ће читав низ тема сарадње са Хагом отићи у други план будући да су разговори о Косову приоритетни'', указала је Лихт.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер