Početna strana > Hronika > Sonja Liht: Ne bi bilo dobro da se odlaže početak razgovora Beograda i Prištine
Hronika

Sonja Liht: Ne bi bilo dobro da se odlaže početak razgovora Beograda i Prištine

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 23. septembar 2010.

BEOGRAD – Predsednica Političkog saveta Ministarstva spoljnih poslova Sonja Liht ocenila je da ne bi bilo dobro da se odlaže početak razgovora Beograda i Prištine jer je svim stranama jako stalo da dođe do dijaloga.

''Pretpostavljam da se razgovori pripremaju i na beogradskoj i na prištinskoj strani i nisam ni za preveliku žurbu ni za preveliko odlaganje'', rekla je Liht za Televiziju B92 komenatrišući današsnji susret predsednika Srbije Borisa Tadića i visoke predstavnice EU za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton.

Prema njenim rečima, u dijalogu Tadića i Eštonove najverovatnije je bilo reči o formatu razgovora, ko će i kako da razgovara ''što je jako važno, jer je očigledno da će predstavnici EU uzimati aktivno učešće tokom razgovora dve strane''.

Liht je istakla da je posebno bitno da se vodi dijalog o svim otvorenim pitanjima čime će početi jedan istorijski proces.

''Postoje teme o kojima je očigledno važno da se što pre razgovara, a tiču se, na primer, snabdevanja električnom energijom, grejanja i telekomunikacionih veza'', navela je Liht.

Komentariše predloge iz neformalnih krugova i nevladinog sektora o tome kako bi trebalo voditi dijalog Beograda i Prištine, Liht je ocenila da je zanimljivo to što predlozi dolaze iz Srbije jer to pokazuje da se ovde želi pomoći u rešavanju problema.

''Javna debata je vrlo korisna kako bi celo društvo učestvovalo u razmišljanju, jer je važno da se jedna značajna tema stavi na dnevni red, da ne izgleda da samo nekolicina razgovara o tome'', istakla je Liht.

Odgovarajući na pitanje kada će premijer i vlada saopštiti građanima prave pozicije Srbije u razgovoru sa Prištinom, Liht je istakla da se pregovori nikad ne vode tako što strane u razgovorima izlaze u javnost sa svi tačkama.

''Nešto se ostavlja i za proces nalaženja kompormisa, a i sama tehnologija razgovora je takva da se to ne može činiti uključivanjem celokupne javnosti, ali verujem da ćemo osnovne pincipe na kojima će krenuti razgovori relativno brzo saznati'', zaključila je Liht.

Kada je reč o kandidaturi Srbije za članstvo u EU o kojoj će, prema najavama iz Brisela, biti reči na sastanku ministara spoljnih poslova EU, Liht je kazala da ne veruje da će to biti odloženo jer je čitav niz zemalja i šefova diplomatija insistirao da 25. oktobar bude datum kada će se raspravljati o srpskoj aplikaciji.

Komentarišući nedavnu ocenu glavnog tužoca Haškog tribunala Serža Bramerca da Srbija nedovoljno sarađuje sa tim sudom, Liht je podsetila da je iz njegove kancelarije rečeno da je ta izjava istrgnuta iz konteksta.

''Postoji verovatnoća da se Bramerc uznemirio jer postoji mogućnost da će čitav niz tema saradnje sa Hagom otići u drugi plan budući da su razgovori o Kosovu prioritetni'', ukazala je Liht.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner