субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Соња Лихт: Апсолутно подржавам политику Вучића у региону, протести због рушења у Савамали нису део критичке дебате каква је потребна
Хроника

Соња Лихт: Апсолутно подржавам политику Вучића у региону, протести због рушења у Савамали нису део критичке дебате каква је потребна

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 27. јун 2016.

 Србији је место у породици европских народа и држава, све друго би је водило у врло неизвесну будућност, уверена је председница Београдског фонда за политичку изузетност Соња Лихт.

Лихт зато сматра изузетно важним што држава Србија и даље, и поред потреса у ЕУ, али и различитих неспоразума на домаћој политичкој сцени по питању спољнополитичке позиције, апсолутно и без икакве сумње остаје при ставу да је интеграција у Унију стратешки приоритет земље.

Она, међутим, не види ништа лоше у сусретима на високом нивоу са челним људима Кине или Русије, напротив:

- Такви разговори су за Србију веома важни - наводи Лихт.

Поводом спекулација о спољнополитичкој позицији Србије, после сусрета мандатара Александра Вучића са председником Русије, а поготово после састанка са амбасадорима САД и ЕУ, она указује пре свега на чињеницу да је до њега дошло у атмосфери у којој су поједини медији себи дозволили да пишу на начин који је "апсолутно недозвољив" и дефинитивно штети интересима Србије.

- Демократија је једна од најбитнијих тековина наше модерне цивилизације, али постоје неке ствари и ситуације у којима је преширока дебата, у којој поједини медији дају себи слободу да коментаришу теме које се тичу спољне политике, незналачка и контрапродуктивна - оцењује Лихт и додаје да јој се чини да погрешно схваћен демократски приступ, у коме се између осталог ствари и измишљају, понекад и злонамерно тумаче, може да буде итекако опасан.

Она истовремено не верује да је та врста спиновања јавности, којој су прибегли поједини медији, довела до отказивања посета Вашингтону и Бриселу.

- Верујем да је до отказивања дошло због тога што је Вучић одлучио да се прво конституише влада и да почну преговори са ЕУ и да онда оде у Брисел - наводи Лихт.

Сигурна је, кажžе, и да Вучић, да је имао планиране сусрете са председником или потпредседником САД, ту посету не би отказао.

Кад је реч о посети кинеског председника Београду, она подсећа да је Кина званично друга економска сила у свету, одмах иза САД, и да ће сигурно играти изузетно значајну улогу у Европи.

Кина има огромне планове за ширење свог, пре свега економског утицаја, а самим тим културног и политичког, истиче, уз наду да ће та нова политика званичног Пекинга Србији, поред улагања у смедеревску Железару, донети и нове инвестиције.

Настајуће или нарастајуће кинеско присуство у Србији и региону сигурно ће довести до одређених дебата и унутар Европске уније, каже Лихт, али подсећа да је и Европа заинтересована за интензивну сарадњу са Кином.

"Апсолутно подржавам политику премијера Вучића у региону"

Немачка канцеларка Ангела Меркел је, кажžе, неколико пута била у Кини, а Хилари Клинтон је по доласку на функцију државног секретара прво посетила Кину.

- Очигледно је да озбиљни и респектабилни економски и политички играчи виде Кину као значајног партнера и у том контексту, мени се чини да је ова посета ситгурно значајна, али не верујем да нас она на било који начин конфронтира са остатком света - каже Лихт.

Вучићева политика према региону за њу је, такође, неупитна, а у том контексту и веома добар и значајан сусрет са председницом Хрватске.

- Апсолутно подржавам политику премијера Вучића у региону, као и политику према избеглицама - истиче Лихт.

Она верује да је сусрет Вучића и Грабар Китаровић уговорен на обострану иницијативу, јер се очигледно осетила озбиљна потреба да се превазиђу сви проблеми између две државе, од последњих у вези са блокадом отварања Поглавља 23, до прошлогодишњег затварања граница.

Каже и да је немогуће је замислити озбиљну, развијену демократску државу, у којој грађани не партиципирају, на различите начине, у дефинисању основних политика.

У том контексту гледа и на актуелне протесте - као на право људи да изражавају своје мишљење и да изразе своје неслагање са одређеним појавама у друштву, иако то власт најчешће схвата као атак на себе.

Србији, сматра Лихт, недостаје критички дијалог, или га има мало, а управо такав дијалог је у најбољем интересу сваке власти, јер је упућује на правац којим треба да иде.

- Она је понекад непријатна, она понекад може да доведе у питање неке њихове основне постулате, али без ослушкивања мишљења грађана власт не може да буде сигурна да ли је на правом путу - поручује Лихт.

Актуелне протесте она, међутим, не види као део критичке дебате:

- Они су заправо ту уместо дебате, и сигурно би их било мање да има више критичког дијалога и дебате - истиче Лихт.

За себе, иначе, каже да је такође критична према ономе што се десило у Савамали и да се, без обзира на то да ли су објекти били легални или не, ништа не може на такав начин рушити:

- Оно што се десило у Самали није се смело десити, а ако се десило онда се мора учнити све да се што пре учини јавним цела прича и да се види ко је одговоран - прича Лихт.

С друге стране, каже, има и ситуација у којима људи напросто желе да протестују, јер налазе да нешто што се одиграва у друштву није нешто чиме могу да буду задовољни, а немају другог начина да изразе своје незадовољство.

- Изражавање незадовољства и право на побуну је основно људско право у демократском поретку - закључује Лихт.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер