понедељак, 29. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Скупштина Србије: Посланици разматрају Предлог закона о буџету за 2017. годину - Посланици опозиције протестовали због прекратког рока, заказивања седнице у недељу и кршења процедура
Хроника

Скупштина Србије: Посланици разматрају Предлог закона о буџету за 2017. годину - Посланици опозиције протестовали због прекратког рока, заказивања седнице у недељу и кршења процедура

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 04. децембар 2016.

 Опозициони посланици протествовали су јер Радио телевизија Србије не преноси директно седницу Скупштине Србије посвећену државном буџету за наредну годину.

Посланик Социјалдемократске странке Марко Ђуришић упитао је током скупштинске расправе зашто је почела седница Скупштине Србије када неће бити телевизијског преноса, а због кратког рока у коме је сазвана затражио је да буде одложена за седам дана.

Председница Скупштине Србије Маја Гојковић је рекла да ће пренос бити емитован одложено, односно после поноћи, што је потом оштро критиковао председник Покрета Двери Бошко Обрадовић који је одбацио тумачење да је до тога дошло јер РТС на Другом програму преноси женски рукомет.

Обрадовић је рекао новинарима да за одложено емитовање телевизијског преноса није одговоран РТС већ "директно Српска напредна странка и премијер" који по његовој оцени желе да спрече да јавност чује ставове опозиције о буџету.

"Протествујем, у име опозиције што је укинута важна тековина вишестраначког живота и парламентаризма, која је установљена још 1990. године", рекао је Обрадовић.

Према његовим речима, женски рукомет је требало да се преноси на првом програму РТС, а седница посвећена једном од најважнијих питања, државном буџету, на уобичајан начин, односно на другом програму јавног сервиса.

На дневном реду седнице парламента која је почела нешто после 15 часова налази се Предлог закона о буџету и други пратећи закони, укључујући онај који предвидја повећање плата.

Одбијен предлог опозиције - нема анкетног одбода о Савамали

На почетку нове седнице Скупштине, током утврђивања дневног реда, владајућа већина одбила је предлог опозиције да донесе одлуку о образовању анкетног одбора, који би утврдио чињењице о рушењу објеката у београдској четврти Савамала.

Свега 31 посланик подржао је предлог Марка Ђуришића, посланика СДС-а, који је испред своје странке и Народног покрета, предложио формирање анкетног одбора, који би испитао шта се током изборне ноћи дешавало у Савамали. Ђуришић је навео да би у раду тог одбора учествовали представници свих странака у Скупштини Србије.

- Сви који су били сведоци тог догађаја могли би пред нама да изнесу истину, а посебно би се бавили полицијом, која на позиве грађана није реаговала. И то посебно узнемирава - навео је он.

Ђуришић је предложио још неколико предлога закона, међу којима је и онај о престанку важења Закона о привременом уређењу начина исплате пензија, којим су пре две и по године смањење пензије. Такође, посланик СДС је предложио и закон о финансијској подршци породицама са децом, али ни он није добио подршку велике већине посланика у Скупштини.

- Ове године рођено је најмање беба у овом веку у Србији, а беби опрема истовремено у Србији кошта 50 одсто више него у земљама ЕУ. Разлика између броја умрлих и рођених је око 40.000 - упозорио је Ђуришић.

Владајућа већина није имала слуха ни за предлога Бошка Обрадовића, посланика покрета Двери, који је предложио доношење резолуције о злочинима над Србима у време НДХ.

Обрадовић је рекао да нема разлога да се не усвоји ова тачак дневног реда и позвао посланике СНС-а да не мисле главом Александра Вучића и Александра Мартиновића и да подрже расправу о овој резолуцији.

- Нема разлога да се о њој не расправља. Не могу да разумем одбијање мог предлога. Сигуран сам да се редом сви у владајућој већини желе да се усвоји таква резолиција. Молим вас и преклињем да домаћој и страној јавности изнесемо истину о страдању Срба у Другом светском рату. Не видим ко може да буде против тога - навео је Обрадовић, за чији предлог је гласало укупно 18 посланика.

Лидер Двери је предложио и да се оснује анкетни одбор који би испитао околности под којима су одржани овогодишњи парламентарни избори, од дана њиховог расписивања па до саопштавања коначних резултата.

- Ако не подржите овај предлог, то значи да се се уплашили откривања истине и да практично признајете да сте покрали изборе. Анкетни одбор би утврдио како сте крали, уењивали, мењали бирачке спискове... - рекао је Обрадовић.

Посланици опозиције између осталог затражили су и да се седница на којој би се расправљало о Предлогу закона о буџету одложи за недељу дана, као и да се на дневни ред ставе измене Закона о финансирању локалне самоуправе.

Опозиција протестује због прекратког рока и кршења процедуре

Део опозиције и самостални посланици су, пре почетка седнице о Предлогу буџета за 2017, исказали незадовољство због начина на који је заказана седница.Они су истакли између осталог да опозицији није дато довољно времена да се припреми за расправу.

Лидер ДЈБ Саша Радуловић рекао је да Влада Србије жели да "протрчи кроз расправу" да је Предлог стигао са месец дана закашњења. Како је расправа о буџету је "наврат нанос заказана преко медија, а затим и седнице одбора и додао да је с обзиром на време од када је Предлог стигао до сада остало посланицима по свега два минута по страници буџета за припрему.

Посланик ДС Горан Ћирић је рекао да је опозицији ускраћено време за квалитетну расправу и и да не може да има креативни утицај на расправу и на квалитет буџета.

Свој протест је изразио и Бошко Обрадовић из Двери који је рекао да Влада Србије очигледно жели нешто да сакрије чим је овако на брзину заказала седницу Скупштине и да режим хоће да угуши глас опозиције.

Према његовим речима овим се наставља понижавање посланаика и време је за варнредене парламентарне изборе и смену власти која је по њему неодговорна, неозбиљна и "послушник страних центара моћи".

Санда Рашковић Ивић, замерила је што нису обављене никакве консултације са посланичким групама и упутила исту замерку да је посланицима остављено недовољно времена да се припреме за седницу.

Самостална посланица Дијана Вукомановић упитала је чему у Србији синдром олако обећане брзине који, како каже, неће донети ништа добро и упитала зар се не може озбиљно разговарати о томе како ће се у наредној години трошити новац пореских обвезника.

Посланица ЛСВ Маринка Тепић рекла је да је Влада Србије показала да се плаши опозоције али и јавне, транспарентне расправе.

Посланици данас разматрају Предлог закона о буџету за 2017. годину

Председница Скупштине Србије Маја Гојковић сазвала је за данас седницу парламента, на чијем дневном реду ће бити и Предлог закона о буџету Републике Србије за 2017. годину.

Народни посланици разматраће и друге предлоге, међу којима су одлуке о давању сагласности на Одлуку о изменама и допунама Финансијског плана Републичког фонда за пензијско и инвалидско осигурање за 2016. годину, о давању сагласности на Одлуку о изменама Финансијског плана Републичког фонда за здравствено осигурање за 2016. годину.

Расправљаће се и о давању сагласности на Одлуку о изменама и допунама Финансијског плана Фонда за социјално осигурање војних осигураника за 2016. годину, као и о давању сагласности на Одлуку о изменама Финансијског плана Националне службе за запошљавање за 2016. годину, које је поднела Влада.

Народни посланици ће, на предлог Владе Србије, разматрати и Предлог закона о изменама и допунама Закона о буџетском систему.

Такође, разматраће и Предлог закона о буџету Републике Србије за 2017. годину са Предлогом одлуке о давању сагласности на Финансијски план Републичког фонда за пензијско и инвалидско осигурање за 2017, Предлогом одлуке о давању сагласности на Финансијски план Републичког фонда за здравствено осигурање за 2017. годину, Предлогом одлуке о давању сагласности на Финансијски план Националне службе за запошљавање за 2017. и Предлогом одлуке о давању сагласности на Финансијски план Фонда за социјално осигурање војних осигураника за 2017. годину.

На дневном реду је и Предлог закона о допуни Закона о привременом уређивању начина исплате пензија, који је такође поднела Влада Србије.

Танјуг: “Наjнижи буџетски дефицит у шест децениjа“

Посланици Скупштине Србиjе почеће данас разматрање Предлога закона о буџету за 2017. годину, коjим су предвиђени укупни приходи од 1.092 милиjарде динара и укупни расходи од 1.161 милиjарди динара.


Укупни расходи ће бити већи за 69,1 милиjарду динара од прихода, што jе наjнижи буџетски дефицит у шест децениjа, пошто представља 1,7 одсто бруто домаћег производа (БДП).

Буџет за идућу годину планиран jе на основу прогнозе да ће реални раст БДП-а и 2017. износити три одсто, а инфлациjа 2,4 процента.

Проjектовани укупни приходи већи су за 18,9 милиjарди динара, или за 1,8 одсто од овогодишњих, при чему су порески приходи повећани за 36,5 милиjарди (за 4,1 проценат), док су непорески нижи за 17 милиjарди динара, или за 12,2 одсто.

Планирани порески приходи износе 916,8 милиjарди динара, и чине 83,9 одсто укупних прихода, а непорески су проjектовани на 162,2 милиjарде динара, што jе 14,9 процената укупних прихода. Oстатак чине донациjе у износу од 13,5 милиjарди динара, што чини 1,2 одсто укупних прихода.

Предлогом буџета предвиђено jе да прилив од пореза на доходак износе 56 милиjарди динара, што jе за 14,3 одсто више у односу на процењени износ у 2016. години. Укупно учешће пореза на доходак у 2017. години износи 5,1 проценат и благо расте у односу на претходни период.

Раст у овом износу, како се наводи у образложењу, планиран jе у складу са изменама политике зарада у jавном сектору, предвиђеног нивоа рационализациjе броjа запослених код корисника jавних средстава и позитивним предвиђеним кретањима запослености и просечних зарада у приватном сектору, у складу са растом привредне активности.

Наjвећи утицаj на кретање овог пореског облика имаће усвоjене измене регулативе коjа уређуjе финансирање локалне самоуправе.

Смањуjе се учешће локалне самоуправе у расподели прихода од пореза на зараде, при чему укупан процењени удео локалне самоуправе у расподели пореза на зараде опада са 75,2 одсто на 71 проценат (AП Воjводини припада 18 одсто пореза на зараде са териториjе AП), наводи се у образложењу Предлога закона о буџету.

Порез на зараде проjектован jе на 29,2 милиjарде динара, а порез на добит у износу од 74,4 милиjарде динара, што jе нешто више у односу на износ предвиђен у 2016. години, и значаjно више у односу на износ остварен у 2015. години.

Oд наплате пореза на додату вредност (ПДВ) очекуjе се прилив у висини од 466 милиjарди динара, што представља номинално повећање од 4,1 одсто у односу на претходну годину.

Удео ПДВ-а у структури укупних прихода у 2017. години умерено расте и износи 42,7 одсто.

Приходи од акциза проjектовани су на 271,4 млрд динара, при чему се на акцизе на нафтне деривате односи 144 милиjарде динара, акцизе на дуванске производе 97 милиjарди и на остале акцизе (укључуjући и акцизу на електричну енергиjу) 30,4 милиjарде динара.

Учешће акциза у укупним приходима износи 24,8 процената и благо jе повећано услед планираних измена акцизне политике у 2017.

У оквиру акцизне политике код 15 дуванских производа, у наредном средњорочном периоду очекуjе се даље постепено усклађивање са директивама EУ, што подразумева поступно повећавање акцизног оптерећења, пише у предлогу закона о државноj каси.

Oд царина се очекуjу приходи на нивоу 38,6 милиjарди и чине 3,5 одсто укупних прихода.

На страни буџетских расхода наjвеће ставке су издаци за запослене, за пензиjе и за камате.

Укупни расходи државе за идућу годину, сходно предлогу буџета, повећани за 3,8 одсто у односу на 2016. годину.


За плате запослених у jавном сектору предвиђен jе износ од 253,7 милиjарди динара, што jе за 0,8 одсто више него ове године.

Планирано jе увећање плата запосленима у Mинистарству унутрашњих послова, БИA, Mинистарству одбране, установама социjалне и здравствене заштите, Управи за извршење кривичних санкциjа, установама културе, као и запосленима у правосуђу (осим судиjа и тужилаца) за 5,0 одсто.

На веће зараде могу да рачунаjу и запослени у установама основног и средњег образовања и ученичког стандарда за 6,0 процената, запослени у установама високог и вишег образовања и студентског стандарда за 3,0 посто, а превдиjено jе повећање плата у научно-истраживачкоj делатности - истраживачима и помоћном особљу за 5,0 процената (осим истраживачима коjи имаjу радни однос заснован на факултету).

Oд 1. jануара и пензионери ће добити увећане пензиjе за 1,5 процената.

Предлогом буџета утврђене дотациjе организациjама обавезног социjалног осигурања износиће укупно 232,9 милиjарди динара, при чему jе за Републички фонд за пензиjско и инвалидско осигурање планиран трансфер од 201,6 милиjарди динара.

Расходи по основу камата проjектовани су на нивоу од 133,9 милиjарди динара и мањи су за 6,0 милиjарди динара него ове године.

Mеђу већим планираним изадацима су и трошкови за коришћење услуга и робе са износом од 105,9 милиjарди динара, буџетска давања за социjалну заштиту (115,6 милиjарди) и расходи за субвенциjе у износу од 84,4 милиjарде динара.

Кратки рокови и кршење процедуре

Опозициони посланици најавили су енергичан протест због тога што је позив за седницу о разматрању буџета упућен мање од 24 сата од почетка седнице, као и да је апсурдно да се у тако кратком времену може упознати са 1200 страница достављеног материјала.

(РТС, Танјуг, НСПМ) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер