Početna strana > Hronika > Skupština Srbije: Poslanici razmatraju Predlog zakona o budžetu za 2017. godinu - Poslanici opozicije protestovali zbog prekratkog roka, zakazivanja sednice u nedelju i kršenja procedura
Hronika

Skupština Srbije: Poslanici razmatraju Predlog zakona o budžetu za 2017. godinu - Poslanici opozicije protestovali zbog prekratkog roka, zakazivanja sednice u nedelju i kršenja procedura

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 04. decembar 2016.

 Opozicioni poslanici protestvovali su jer Radio televizija Srbije ne prenosi direktno sednicu Skupštine Srbije posvećenu državnom budžetu za narednu godinu.

Poslanik Socijaldemokratske stranke Marko Đurišić upitao je tokom skupštinske rasprave zašto je počela sednica Skupštine Srbije kada neće biti televizijskog prenosa, a zbog kratkog roka u kome je sazvana zatražio je da bude odložena za sedam dana.

Predsednica Skupštine Srbije Maja Gojković je rekla da će prenos biti emitovan odloženo, odnosno posle ponoći, što je potom oštro kritikovao predsednik Pokreta Dveri Boško Obradović koji je odbacio tumačenje da je do toga došlo jer RTS na Drugom programu prenosi ženski rukomet.

Obradović je rekao novinarima da za odloženo emitovanje televizijskog prenosa nije odgovoran RTS već "direktno Srpska napredna stranka i premijer" koji po njegovoj oceni žele da spreče da javnost čuje stavove opozicije o budžetu.

"Protestvujem, u ime opozicije što je ukinuta važna tekovina višestranačkog života i parlamentarizma, koja je ustanovljena još 1990. godine", rekao je Obradović.

Prema njegovim rečima, ženski rukomet je trebalo da se prenosi na prvom programu RTS, a sednica posvećena jednom od najvažnijih pitanja, državnom budžetu, na uobičajan način, odnosno na drugom programu javnog servisa.

Na dnevnom redu sednice parlamenta koja je počela nešto posle 15 časova nalazi se Predlog zakona o budžetu i drugi prateći zakoni, uključujući onaj koji predvidja povećanje plata.

Odbijen predlog opozicije - nema anketnog odboda o Savamali

Na početku nove sednice Skupštine, tokom utvrđivanja dnevnog reda, vladajuća većina odbila je predlog opozicije da donese odluku o obrazovanju anketnog odbora, koji bi utvrdio činjenjice o rušenju objekata u beogradskoj četvrti Savamala.

Svega 31 poslanik podržao je predlog Marka Đurišića, poslanika SDS-a, koji je ispred svoje stranke i Narodnog pokreta, predložio formiranje anketnog odbora, koji bi ispitao šta se tokom izborne noći dešavalo u Savamali. Đurišić je naveo da bi u radu tog odbora učestvovali predstavnici svih stranaka u Skupštini Srbije.

- Svi koji su bili svedoci tog događaja mogli bi pred nama da iznesu istinu, a posebno bi se bavili policijom, koja na pozive građana nije reagovala. I to posebno uznemirava - naveo je on.

Đurišić je predložio još nekoliko predloga zakona, među kojima je i onaj o prestanku važenja Zakona o privremenom uređenju načina isplate penzija, kojim su pre dve i po godine smanjenje penzije. Takođe, poslanik SDS je predložio i zakon o finansijskoj podršci porodicama sa decom, ali ni on nije dobio podršku velike većine poslanika u Skupštini.

- Ove godine rođeno je najmanje beba u ovom veku u Srbiji, a bebi oprema istovremeno u Srbiji košta 50 odsto više nego u zemljama EU. Razlika između broja umrlih i rođenih je oko 40.000 - upozorio je Đurišić.

Vladajuća većina nije imala sluha ni za predloga Boška Obradovića, poslanika pokreta Dveri, koji je predložio donošenje rezolucije o zločinima nad Srbima u vreme NDH.

Obradović je rekao da nema razloga da se ne usvoji ova tačak dnevnog reda i pozvao poslanike SNS-a da ne misle glavom Aleksandra Vučića i Aleksandra Martinovića i da podrže raspravu o ovoj rezoluciji.

- Nema razloga da se o njoj ne raspravlja. Ne mogu da razumem odbijanje mog predloga. Siguran sam da se redom svi u vladajućoj većini žele da se usvoji takva rezolicija. Molim vas i preklinjem da domaćoj i stranoj javnosti iznesemo istinu o stradanju Srba u Drugom svetskom ratu. Ne vidim ko može da bude protiv toga - naveo je Obradović, za čiji predlog je glasalo ukupno 18 poslanika.

Lider Dveri je predložio i da se osnuje anketni odbor koji bi ispitao okolnosti pod kojima su održani ovogodišnji parlamentarni izbori, od dana njihovog raspisivanja pa do saopštavanja konačnih rezultata.

- Ako ne podržite ovaj predlog, to znači da se se uplašili otkrivanja istine i da praktično priznajete da ste pokrali izbore. Anketni odbor bi utvrdio kako ste krali, uenjivali, menjali biračke spiskove... - rekao je Obradović.

Poslanici opozicije između ostalog zatražili su i da se sednica na kojoj bi se raspravljalo o Predlogu zakona o budžetu odloži za nedelju dana, kao i da se na dnevni red stave izmene Zakona o finansiranju lokalne samouprave.

Opozicija protestuje zbog prekratkog roka i kršenja procedure

Deo opozicije i samostalni poslanici su, pre početka sednice o Predlogu budžeta za 2017, iskazali nezadovoljstvo zbog načina na koji je zakazana sednica.Oni su istakli između ostalog da opoziciji nije dato dovoljno vremena da se pripremi za raspravu.

Lider DJB Saša Radulović rekao je da Vlada Srbije želi da "protrči kroz raspravu" da je Predlog stigao sa mesec dana zakašnjenja. Kako je rasprava o budžetu je "navrat nanos zakazana preko medija, a zatim i sednice odbora i dodao da je s obzirom na vreme od kada je Predlog stigao do sada ostalo poslanicima po svega dva minuta po stranici budžeta za pripremu.

Poslanik DS Goran Ćirić je rekao da je opoziciji uskraćeno vreme za kvalitetnu raspravu i i da ne može da ima kreativni uticaj na raspravu i na kvalitet budžeta.

Svoj protest je izrazio i Boško Obradović iz Dveri koji je rekao da Vlada Srbije očigledno želi nešto da sakrije čim je ovako na brzinu zakazala sednicu Skupštine i da režim hoće da uguši glas opozicije.

Prema njegovim rečima ovim se nastavlja ponižavanje poslanaika i vreme je za varnredene parlamentarne izbore i smenu vlasti koja je po njemu neodgovorna, neozbiljna i "poslušnik stranih centara moći".

Sanda Rašković Ivić, zamerila je što nisu obavljene nikakve konsultacije sa poslaničkim grupama i uputila istu zamerku da je poslanicima ostavljeno nedovoljno vremena da se pripreme za sednicu.

Samostalna poslanica Dijana Vukomanović upitala je čemu u Srbiji sindrom olako obećane brzine koji, kako kaže, neće doneti ništa dobro i upitala zar se ne može ozbiljno razgovarati o tome kako će se u narednoj godini trošiti novac poreskih obveznika.

Poslanica LSV Marinka Tepić rekla je da je Vlada Srbije pokazala da se plaši opozocije ali i javne, transparentne rasprave.

Poslanici danas razmatraju Predlog zakona o budžetu za 2017. godinu

Predsednica Skupštine Srbije Maja Gojković sazvala je za danas sednicu parlamenta, na čijem dnevnom redu će biti i Predlog zakona o budžetu Republike Srbije za 2017. godinu.

Narodni poslanici razmatraće i druge predloge, među kojima su odluke o davanju saglasnosti na Odluku o izmenama i dopunama Finansijskog plana Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje za 2016. godinu, o davanju saglasnosti na Odluku o izmenama Finansijskog plana Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje za 2016. godinu.

Raspravljaće se i o davanju saglasnosti na Odluku o izmenama i dopunama Finansijskog plana Fonda za socijalno osiguranje vojnih osiguranika za 2016. godinu, kao i o davanju saglasnosti na Odluku o izmenama Finansijskog plana Nacionalne službe za zapošljavanje za 2016. godinu, koje je podnela Vlada.

Narodni poslanici će, na predlog Vlade Srbije, razmatrati i Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o budžetskom sistemu.

Takođe, razmatraće i Predlog zakona o budžetu Republike Srbije za 2017. godinu sa Predlogom odluke o davanju saglasnosti na Finansijski plan Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje za 2017, Predlogom odluke o davanju saglasnosti na Finansijski plan Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje za 2017. godinu, Predlogom odluke o davanju saglasnosti na Finansijski plan Nacionalne službe za zapošljavanje za 2017. i Predlogom odluke o davanju saglasnosti na Finansijski plan Fonda za socijalno osiguranje vojnih osiguranika za 2017. godinu.

Na dnevnom redu je i Predlog zakona o dopuni Zakona o privremenom uređivanju načina isplate penzija, koji je takođe podnela Vlada Srbije.

Tanjug: “Najniži budžetski deficit u šest decenija“

Poslanici Skupštine Srbije počeće danas razmatranje Predloga zakona o budžetu za 2017. godinu, kojim su predviđeni ukupni prihodi od 1.092 milijarde dinara i ukupni rashodi od 1.161 milijardi dinara.


Ukupni rashodi će biti veći za 69,1 milijardu dinara od prihoda, što je najniži budžetski deficit u šest decenija, pošto predstavlja 1,7 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP).

Budžet za iduću godinu planiran je na osnovu prognoze da će realni rast BDP-a i 2017. iznositi tri odsto, a inflacija 2,4 procenta.

Projektovani ukupni prihodi veći su za 18,9 milijardi dinara, ili za 1,8 odsto od ovogodišnjih, pri čemu su poreski prihodi povećani za 36,5 milijardi (za 4,1 procenat), dok su neporeski niži za 17 milijardi dinara, ili za 12,2 odsto.

Planirani poreski prihodi iznose 916,8 milijardi dinara, i čine 83,9 odsto ukupnih prihoda, a neporeski su projektovani na 162,2 milijarde dinara, što je 14,9 procenata ukupnih prihoda. Ostatak čine donacije u iznosu od 13,5 milijardi dinara, što čini 1,2 odsto ukupnih prihoda.

Predlogom budžeta predviđeno je da priliv od poreza na dohodak iznose 56 milijardi dinara, što je za 14,3 odsto više u odnosu na procenjeni iznos u 2016. godini. Ukupno učešće poreza na dohodak u 2017. godini iznosi 5,1 procenat i blago raste u odnosu na prethodni period.

Rast u ovom iznosu, kako se navodi u obrazloženju, planiran je u skladu sa izmenama politike zarada u javnom sektoru, predviđenog nivoa racionalizacije broja zaposlenih kod korisnika javnih sredstava i pozitivnim predviđenim kretanjima zaposlenosti i prosečnih zarada u privatnom sektoru, u skladu sa rastom privredne aktivnosti.

Najveći uticaj na kretanje ovog poreskog oblika imaće usvojene izmene regulative koja uređuje finansiranje lokalne samouprave.

Smanjuje se učešće lokalne samouprave u raspodeli prihoda od poreza na zarade, pri čemu ukupan procenjeni udeo lokalne samouprave u raspodeli poreza na zarade opada sa 75,2 odsto na 71 procenat (AP Vojvodini pripada 18 odsto poreza na zarade sa teritorije AP), navodi se u obrazloženju Predloga zakona o budžetu.

Porez na zarade projektovan je na 29,2 milijarde dinara, a porez na dobit u iznosu od 74,4 milijarde dinara, što je nešto više u odnosu na iznos predviđen u 2016. godini, i značajno više u odnosu na iznos ostvaren u 2015. godini.

Od naplate poreza na dodatu vrednost (PDV) očekuje se priliv u visini od 466 milijardi dinara, što predstavlja nominalno povećanje od 4,1 odsto u odnosu na prethodnu godinu.

Udeo PDV-a u strukturi ukupnih prihoda u 2017. godini umereno raste i iznosi 42,7 odsto.

Prihodi od akciza projektovani su na 271,4 mlrd dinara, pri čemu se na akcize na naftne derivate odnosi 144 milijarde dinara, akcize na duvanske proizvode 97 milijardi i na ostale akcize (uključujući i akcizu na električnu energiju) 30,4 milijarde dinara.

Učešće akciza u ukupnim prihodima iznosi 24,8 procenata i blago je povećano usled planiranih izmena akcizne politike u 2017.

U okviru akcizne politike kod 15 duvanskih proizvoda, u narednom srednjoročnom periodu očekuje se dalje postepeno usklađivanje sa direktivama EU, što podrazumeva postupno povećavanje akciznog opterećenja, piše u predlogu zakona o državnoj kasi.

Od carina se očekuju prihodi na nivou 38,6 milijardi i čine 3,5 odsto ukupnih prihoda.

Na strani budžetskih rashoda najveće stavke su izdaci za zaposlene, za penzije i za kamate.

Ukupni rashodi države za iduću godinu, shodno predlogu budžeta, povećani za 3,8 odsto u odnosu na 2016. godinu.


Za plate zaposlenih u javnom sektoru predviđen je iznos od 253,7 milijardi dinara, što je za 0,8 odsto više nego ove godine.

Planirano je uvećanje plata zaposlenima u Ministarstvu unutrašnjih poslova, BIA, Ministarstvu odbrane, ustanovama socijalne i zdravstvene zaštite, Upravi za izvršenje krivičnih sankcija, ustanovama kulture, kao i zaposlenima u pravosuđu (osim sudija i tužilaca) za 5,0 odsto.

Na veće zarade mogu da računaju i zaposleni u ustanovama osnovnog i srednjeg obrazovanja i učeničkog standarda za 6,0 procenata, zaposleni u ustanovama visokog i višeg obrazovanja i studentskog standarda za 3,0 posto, a prevdijeno je povećanje plata u naučno-istraživačkoj delatnosti - istraživačima i pomoćnom osoblju za 5,0 procenata (osim istraživačima koji imaju radni odnos zasnovan na fakultetu).

Od 1. januara i penzioneri će dobiti uvećane penzije za 1,5 procenata.

Predlogom budžeta utvrđene dotacije organizacijama obaveznog socijalnog osiguranja iznosiće ukupno 232,9 milijardi dinara, pri čemu je za Republički fond za penzijsko i invalidsko osiguranje planiran transfer od 201,6 milijardi dinara.

Rashodi po osnovu kamata projektovani su na nivou od 133,9 milijardi dinara i manji su za 6,0 milijardi dinara nego ove godine.

Među većim planiranim izadacima su i troškovi za korišćenje usluga i robe sa iznosom od 105,9 milijardi dinara, budžetska davanja za socijalnu zaštitu (115,6 milijardi) i rashodi za subvencije u iznosu od 84,4 milijarde dinara.

Kratki rokovi i kršenje procedure

Opozicioni poslanici najavili su energičan protest zbog toga što je poziv za sednicu o razmatranju budžeta upućen manje od 24 sata od početka sednice, kao i da je apsurdno da se u tako kratkom vremenu može upoznati sa 1200 stranica dostavljenog materijala.

(RTS, Tanjug, NSPM)