Početna strana > Hronika > Skupština Srbije: Završeno glasanje za više od 30 zakonskih predloga; Usvojeni zakoni o strancima, azilu i privremenoj zaštiti, graničnoj kontroli i DNK registru
Hronika

Skupština Srbije: Završeno glasanje za više od 30 zakonskih predloga; Usvojeni zakoni o strancima, azilu i privremenoj zaštiti, graničnoj kontroli i DNK registru

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 22. mart 2018.

Skupština Srbije počela je danas oko 10 časova glasanje za više od 30 zakonskih predloga, a poslanici se izjašnjavaju i o amandmanima vladajuće većine na Predlog zakona o strancima. Skupština Srbije usvojila je danas tri zakona: Zakon o strancima, Zakon o azilu i Zakon o graničnoj kontroli.

Usvojen Zakon o strancima, BIA vrši bezbednosnu proveru

Skupština Srbije izglasala je Zakon o strancima čiji je cilj utvrđivanje prava i obaveza stranih državljana u Srbiji.

Zakonom se uređuju uslovi za ulazak kretanje i boravak i vraćanje stranaca, kao i nadležnosti poslova državnih organa Srbije. Po prvi put, u odredbe Zakona o strancima uvodi se BIA, koja kao državni organ, vrši bezbednosnu proveru stranaca.

Zakonom su popisani razlozi za odbijanje ulaska stranaca, kao i odluka na standardizovanom obrascu odbijanja ulaska, kojima se navode tačni razlozi odbijanja ulaska i rokovi, a uvedena je i mogućnost žalbe.

Na taj zakon su poslanici vladajuće većine bili podneli više od 340 amandmana, o kojima se Skupština danas izjašnjavala, ali ih nije usvojila, iako je tokom rasprave o njima isticano da "nisu besmisleni" i da je njihov cilj "poboljšanje zakona".

Poslanici vladajuće većine su inače podneli više od 340 amandmana na Predlog zakona o strancima koja je i prva tačka dnevnog reda, i na koju je vreme za raspravu u pojedinostima i potrošeno, pa se o amandmanima na preostale zakone nije ni raspravljalo.

Tokom glasanja je po nekoliko poslanika vladajuće koalicije glasalo za te amandmane, dok ostali poslanici vladajuće većine nisu, te ti amandani nisu postali sastavni deo zakona.

Amandmani su bili gotovo istovetni i glasili su: "Zakon o strancima treba da omogući budućim investitorima u Srbiji brže dobijanje potrebnih ličnih dokumenata u cilju ekonomskog razvoja", ili je pominjano nešto drugo - modernizacija Srbije, bolje funkcionisanje pravosuđa, zaštita "ranjivih društvenih grupa".

Usvojeni su i Zakon o azilu i privremenoj zaštiti i Zakon o graničnoj kontroli.

Usvojen Zakon o nacionalnom DNK registru

Skupština Srbije usvojila je Zakon o nacionalnom DNK registru kojim se utvrđuje osnivanje tog registra za potrebe vođenja krivičnog postupka i rasvetljavanje krivičnih dela, utvrđivanje identiteta nestalih ili nepoznatih lica.

Tokom rasprave o tom predlogu zakona opozicija je iznela kritike navodeći da se njime krše ljudska prava, jer se isto tretira DNK materijal i žrtava i osumnjičenih, odraslih i dece.

Iz MUP-a, međutim, ističu da će sistematizacija DNK podataka doprineti rasvetljavanju krivičnih dela i kažnjavanju učinilaca krivičnih dela, a sve sa ciljem suzbijanja svih oblika kriminala. Zakonom je utvrđena i međunarodna razmene podataka prilikom rasvetljavanja krivičnih dela.

Predviđeno je da nacionalni DNK registar u svom punom kapacitetu bude uspostavljen u roku od dve godine od stupanja na snagu tog zakona i po donošenju, podzakonskih akata za njegovo potpuno sprovođenje.

Skupština je usvojila i Zakon o jedinstvenom matičnom broju građana kojim bi trebalo postići značajno ažuriranje baze ličnih podataka o građanima, odnosno izjednačavanje zavedenih podataka u bazama sa stvarnim stanjem.

Predviđen je i razvoj elektronskog servisa koji će građanima omogućiti da na brži i jednostavniji način ostvaruju svoja prava.

Poslanici su izglasali i izmene i dopune Zakon o državljanstvu, kojim se pojednostavljuju i skraćuju administrativne procedure pred organima državne uprave, i omogućava građanima da pribave uverenje o državljanstvu bilo gde na teritoriji Srbije, bez obzira na to gde su upisani u evidenciju državljana.

Usvojen je i Zakon o evidencijama i obradi podataka u oblasti unutrašnjih poslova.

Međunarodni sporazumi

Skupština Srbije usvojila je Sporazum sa Federalnom službom obezbeđenja Rusije i MUP-a Srbije o saradnji u oblasti bezbednosti, zaštite zaštićenih osoba i objekata, razmene informacija, opreme i oružja za obavljanje poslova bezbednosti i zaštite.

Za taj sporazum pojedini opozicioni poslanici su naveli da "ugrožava suverenitit Srbije" jer omogućava uvid u službene i državne tajne Srbije stranih službi, što je ministar unutrašnjih poslova Srbije Nebojša Stefanović negirao.

Skupština je usvojila i sporazume između Srbije i Belgije o policijskoj saradnji, o saradnji Vlade Srbije i Vlade Slovenije o saradnji u oblasti zaštite od prirodnih i drugih katastrofa, ali i saradnji na tom polju sa BiH.

Usvojen je Sporazum između Vlade Srbije i Vlade Španije o recipročnom priznavanju i zameni nacionalnih vozačkih dozvola i Sporazum Srbije i Grčke o međusobnom priznavanju vozačkih dozvola.

Poslanici su usvojili i Sporazum o saradnji Vlade Srbije i Vlade Švedske o saradnji u oblasti sprovođenja zakona i Radni aranžman između MUP-a Srbije i Agecnije Evropske unije za obuku organa za sprovođenje zakona.

Skupština smenila dva člana RIK-a

Poslanici Skupštine Srbije razrešili su dužnosti člana Republičke izborne komisije advokata Vladimira Gajića na predlog poslaničke grupe Dosta je bilo, kao i zamenika člana RIK-a Miloš Pavlovića.

Oni su u RIK izabrani na predlog DJB, ali su tu stranku napustili pred predsedničke izbore prošle godine. Gajić je posle toga priklonio Narodnoj stranci Vuka Jeremića, što je i bio povod DJB da predloži njegovo razrešenje.

Na njihovo mesto Skupština je juče izabrala Nebojšu Petrovića za člana RIK-a, a za zamenika Srđana Videnovića. Na predlog Demokratske stranke sa mesta člana RIK-a rezrešena je Darija Šajn, a umesto nje je izabran Dragan Radulović koji je obavljao funkciju zamenika člana. Za zamenik člana RIK-a ispred DS izabran je Srđan Sandić.

Rabrenović novi zamenik tužioca za ratne zločine

Svetislav Rabrenović, novi je zamenik tužioca za ratne zločine na predlog, odlučili su poslanici Skupštine Srbije većinom glasova poslanika.

Rabrenovića, koji je obavljao funkciju pomoćnika u tom tužiulaštvu, za novu funkciju predložilo je Državno veće tužilaca. Rabrenović je član radne grupe Akcionog plana za poglavlje 23-Pravosuđe i osnovna prava.

Većina poslanika usvojila je i odluku o izboru više predsednika sudova i zamenika javnih tužilaca, kao i prestanak funkcija predsednika sudova. Izabrani su predsednici Višeg suda u Pirotu, Prvog osnovnog suda u Beogradu, Osnovnog suda u Sjenici, Prekršajnog suda u Loznici, Prekršajnog suda u Negotinu i Prekršajnog apelacionog suda, Privrednog suda u Beogradu, Višeg suda u Prokuplju, Drugog osnovnog suda u Beogradu, Osnovnog suda u Kruševcu i Osnovnog suda u Surdulici.

Strože kazne za nasilničku vožnju

Izmenama i dopunama Zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima koje su poslanici Skupštine Srbije usvojili većinom glasova smanjena je tolerancija na količinu alkohola u krvi vozača sa 0,3 promila na 0,2 promila i povećane su sankcija za prekoračenje brzine.

Utvrđene su i strože kazne za nasilničku vožnju – preticanje kolone preko pune linije, za prolazaka kroz crveno svetlo, kao i za vožnju sa više od dva promila alkohola u krvi predvidjen je obavezan zatvor od 30 do 60 dana ili kazna rada u javnom interesu od 240 do 360 sati, 14-16 kaznenih poena i devet meseci zabrane upravljanja vozilom. Duplirane su i kazne za nevezivanje pojasa sa 5 000, na 10.000 dinara

Prema izmenama zakona deca se ubuduće mogu prevoziti samo u odgovarajućem bezbednosnom sedištu, odnosno na podmetaču za sedenje u zavisnosti od uzrasta i visine. A za pooštreni su i uslovi mlade i neuskusne vozače pod kojima oni mogu da dođu do vozačke dozvole, kao i to da ne mogu upravljati vozilom sa snagom motora većom od 80 kilovata sve dok ne steknu spremnost i iskustvo da upravljaju vozilom s većom snagom, što će procenjivati stručnjak. Za mlade vozače predviđena je i nulta tolerancija za alkohol, zabrana telefoniranja tokom vožnje, zabrana vožnje između 23.00 i 6.00, a predviđeno je i da mogu da prevoze najviše tri osobe, uključujući i lice pod čijim nadzorom voze.

Novina je i obavezan video nadzor prilikom obavljanja tehničkog pregleda koji će biti povezan posebnim programom sa MUP-om. Međutim, prekršajem se više neće smatrati preticanje bicikala, radne mašine, traktora, motokultivatora, odnosno zaprežnog vozila, ako je bezbedno i pod uslovima da je u skladu sa propisanim zakonom, jer su uočili da leti to utiče na stvaranje kolona koje utiču na bezdednost na putevima.

Vladajuća većina usvojila je i izmene i dopune Zakon o policiji kojima se uvodi platforma za bezbednu elektronsku komunikaciju, razmenu podataka i informacija između državnih organa, a koja predstavlja osnov za uspostavljanje nacionalno-kriminalističko-obeveštajnog sistema. recizira se mogućnost snimanja postupanja policijskih službenika.

Usvojene su i izmene Zakona o javnom redu i miru kojima se povećavaju kazne za korišćenje pirotehničkih sredstava.Za paljenje pirotehničkih sredstava kojima se narušava red i mir i ugrožava sigurnost građana novčane kazne su od 50.000 do 100.000 dinara, ili 40 do 120 časova rada u javnom interesu umesto dosadašnje kazne od 10.000 do 50.000 dinara. Za pucanje iz vatrenog ili drugog oružja ili imitacije oružja, novčana kazna iznosi od 100.000 do 150.000 dinara, odnosno 30 do 60 dana zatvora, dok je kazna u još važećem zakonu od 50.000 do 150.000 dinara.

Na predloge zakona poslanici su podneli više od 1.000 amandmana, pa će glasanje trajati više sati.

(Agencije)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner