уторак, 07. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Скупштина Црне Горе гласовима владајуће већине усвојила Предлог за покретање поступка за утврђивање да ли је Мило Ђукановић повредио Устав. За је гласао 41 посланик, а против 36
Хроника

Скупштина Црне Горе гласовима владајуће већине усвојила Предлог за покретање поступка за утврђивање да ли је Мило Ђукановић повредио Устав. За је гласао 41 посланик, а против 36

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 19. новембар 2021.

Скупштина је данас, гласовима владајуће већине, усвојила Предлог за покретање поступка за утврђивање да ли је предсједник Црне Горе повриједио Устав, а у вези са догађајима на Цетињу почетком септембра.

За је гласао 41 посланик, а против 36.

Одлуку о томе да ли је предсједник подвриједио Устав или не, доноси Уставни суд. Ако Уставни суд процијени да је предсједник повриједио Устав, Скупштина након тога са 41 гласом посланика може да донесе одлуку о његовом разрјешењу. Владајућа коалиција има 41 посланика од укупно 81 у парламенту.

Предсједник Скупштине Алекса Бечић најавио је да ће Предлог упутити Уставном суду.

Посланици власти су током расправе о Предлогу оцијенили да је јасно да је Мило Ђукановић прекршио највиши правни акт, док су из опозиције ту иницијативу назвали политикантским памфлетом.

Предлог је иницирала Социјалистичка народна партија (СНП), а повод је била изјава Ђукановића од 28. августа када је рекао да ће доћи на протест на Цетиње ако се не одустане од устоличења митрополита црногорско-приморског Јоаникија у том граду.

”Надам се да нећу бити у ситуацији да 5. септембра и сам будем на Цетињу, тамо гдје буду Цетињани и гдје је већинска Црна Гора, гдје се брани достојанство државе”, казао је тада Ђукановић.

Устоличење је одржано 5. септембра, а претходили су му протести дијела грађана, блокаде путева према Цетињу. Полиција је демонстранте растјерала сузавцем, а митрополит је, са српским патријархом Порфиријем, хеликоптером Војске Црне Горе дошао на Цетиње и церемонија устоличења је одржана у Цетињском манастиру.

Ђукановић је дошао на протест 4. септембра, прошетао улицама Цетиња и до касно у ноћ сједио у Градској кафани са функционерима ДПС-а и дијела опозиционих партија, бизнисменима, симпатизерима...

У Предлогу за покретање поступка за утврђивање да ли је предсједник повриједио Устав, наводи се да је оваквим поступањем Ђукановић грубо повриједио члан 14 Устава који прописује да су “вјерске заједнице одвојене од државе, као и да су вјерске заједнице равноправне и слободне у вршењу вјерских обреда и вјерских послова”.

Наведено је и да је Ђукановић прекршио члан 161 Кривичног законика “организујући и позивајући на спречавање вјерског обреда, што је оперативно у дјело спроводио његов савјетник за безбједност Веселин Вељовић”.

Јавности још није доступна информација да ли ће Вељовић одговарати или је ослобођен сумње да је предводио демонстранте у пробијању полицијског кордона на Цетињу уочи устоличења.

(Вијести)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер