петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Синод СПЦ оптужио владику Артемија за раскол и привремено му забранио свештенодејствовање
Хроника

Синод СПЦ оптужио владику Артемија за раскол и привремено му забранио свештенодејствовање

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 18. септембар 2010.

БЕОГРАД – Свети архијерејски синод Српске православне цркве (СПЦ) одлучио је да умировљеном владици Артемију привремено забрани сва свештенодејства до предстојећег, другог редовног заседања Светог архијерејског сабора који ће донети коначну одлуку.

У писму које му је тим поводом упутио патријарх српски Иринеј, владика је оптужен за раскол који, како се наводи, „ни мученичка крв не може опрати.

Истовремено, патријарх Иринеј је позвао владику Артемија да још једном преиспита своје одлуке и одустане од расколничог пута којим је кренуо.

У саопштењу Синода и патријарховом писму се наводи да је таква одлука донета као одговор на Артемијево писмо које је и овог пута „уобичајеним маниром” достављено црквеној влади и медијима.

О образложењу синодске одлуке, патријарх Иринеј каже да је са великим жаљењем примио писмо у коме владика својим антисаборским, антицкрвеним и антиканонским ставом чини управо оно за шта оптужује друге.

„… Разграђујете Светосавску Српску Цркву и ступате директно на пут раскола, који ни мученичка крв не може опрати, наводи се у патријарховом писму.

Истиче се да се владика Атемије, својим повлачењем свих до сада датих изјава о повиновању одлукама Синода И Сабора, самовласним проглашењем себе за „доживотног канонског архијереја Епархије рашко-призренске” и ничим доказаним оптужбама највиших црквених тела, одриче своје верности и послушности изјављених при рукоположењу у чин епскопа.

„Заборавили сте да је ван тога Сабора и ван живота у литургијско-саборном и канонском јединству Цркве у Православљу незамислив епископски чин и епископско служење.

Артемије је оптужен за уздизање изнад Цркве и одсуство здраве сборске црквене свести блатећи притом патријарха, Сабор и Синод и оптужујући их, како се наводи, малтене с папском „непогрешивошћу” за „гурање” Српске Православне Цркве „на пут богомрске уније” и за друга канонска безакоња.

Истиче се да је „Саборна црква та која даје, мења И узима…па тако иступање из Цркве нужно доводи до губљења дарова који су добијени од Цркве.„

„У том смислу, пад у јерес или раскол, као и лишење чина и одлучење од Цркве, не представљају просто спољашњу одлуку којом се укидају нека вечно загарантована права… него само саборну потврду Цркве о томе колико је неко заиста већ самог себе искључио из једино спасоносног литургијско-саборног поретка у Цркви или у којој мери је Црква некоме од својих чланова доделила или ускратила неке од својих дарова или служби, међу које спада и епископско служење”, наводи патријарх.

Патријарх је указао и да је владикино везивање једног броја досадашње своје „духовне деце” за себе и своје „неизгледиво очинство” уместо за Христа Цркву, та група монаха надахнута бунтом поведена неминовно на пут раскола.

Додаје се да је правдањем њиховог бекства из манастира унет немир у црквени народ.

„Овим својим актом дефинитивно их утврђујете у расколничком духу, а себе проглашавате за вођу раскола”, навео је Иринеј у образложењу синодске одлуке којом је владика Артемије до првог саборског заседања стављен под привремену забрану свих свештенодејствовања.
Патријарх је, како се наводи, с тугом у срцу поручио владики Артемију да још једном ради сопственог спасења и ради добра Цркве божје и народа Божјег преиспита своје одлуке и не продужи путем раскола којим је кренуо.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер