четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Си Ђинпинг: Људска права у Кини заштићена као никад пре
Хроника

Си Ђинпинг: Људска права у Кини заштићена као никад пре

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 25. мај 2022.

Председник Кине Си Ђинпинг рекао је у разговору са високом комесарком Уједињених нација за људска права Мишел Башеле да су људска права кинеског народа заштићена као никада раније и да је је Кина успешно прокрчила пут развоја људских права, у складу са трендом времена и њеним националним условима.

Како је пренела Кинеска медијска група (ЦМГ), Башеле је рекла да је Канцеларија високог комесара спремна да ојача комуникацију са Кином, да развија сарадњу и да уложи заједничке напоре за напредак у области људских права на глобалном нивоу.

„Ово је прва посета високог комесара УН за људска права Кини у последњих 17 година и придајем јој велики значај и ценим ову посету“, рекла је Башеле која је с кинеским председник разговарала путем видео везе.

Како преноси ЦМГ, Башеле је навела и да се диви напорима и достигнућима Кине у искорењивању сиромаштва, заштити људских права и економском и друштвеном развоју и да цени важну улогу Кине у очувању мултилатерализма, суочавању са климатским променама и другим глобалним изазовима, као и на унапређењу глобалног одрживог развоја.

Си је разговору са комесарком УН рекао да је Кина, да би заједнички унапредила међународну заштиту људских права и донела корист људима свих земаља, спремна да се активно укључи у дијалог о људским правима и сарадњу са другим странама, на основу једнакости и међусобног поштовања, како би проширила консензус и смањила разлике.

Највеће је људско право да се омогући људима да живе срећним животом, рекао је Си, позивајући на улагање напора да се спроводи филозофија људских права која се фокусира на људе.

Интереси људи су тамо где почиње и где се завршава питање људских права, нагласио је он.

Си: Право на живот и развој - примарна људска права

Напомињући да се земље међусобно разликују по историји, култури, друштвеном уређењу и степену економског и друштвеног развоја, Си је рекао да оне морају да унапређују и штите људска права у складу са својом националном реалношћу и у складу са потребама свог народа.

Сви аспекти људских права треба да буду унапређени, рекао је Си, додајући да су људска права свеобухватан концепт и да се морају унапређивати на свеобухватан и систематичан начин.

За земље у развоју, право на живот и развој су примарна људска права, додао је он.

Си је указао да државе не би смеле да политизују и инструментализују питања везана за људска права, као ни да се држе двоструких аршина, али такође не смеју ни да се мешају у унутрашња питања других земаља у контексту заштите људских права.

Он је додао и да ће Кина наставити да подржава активне напоре Уједињених нација у промовисању међународне заштите људских права.

Си је такође нагласио да треба унапредити глобално управљање људским правима, преноси ЦМГ.

(Бета-Н1)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер