субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Серж Брамерц: Пресуда Караџићу није пресуда против српског народа, кривица је само његова; Доживотном казном, хашки суд послао важну поруку „да правда може победити зло“
Хроника

Серж Брамерц: Пресуда Караџићу није пресуда против српског народа, кривица је само његова; Доживотном казном, хашки суд послао важну поруку „да правда може победити зло“

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 20. март 2019.

Главни тужилац хашког суда Серж Брамерц (Серге Браммертз) изјавио је данас да пресуда бившем лидеру босанскихСрба Радовану Караџићу није „пресуда против српског народа“.

„Противници Трибунала ће тврдити да је ова пресуда против српског народа. Ја то најоштрије одбацујем. Караџићева кривица је само његова, а не његове заједнице. Други ће рећи да је Караџић херој и да је бранио свој народ. Ово суђење је показало супротно. Караџића ће историја запамтити као ратног злочинца одговорног за ужасне људске патње“, нагласио је Брамерц у писаној изјави.

Доживотном казном на коју је осудио Караџића, хашки суд је, по Брамерцу, „послао важну поруку да правда може победити зло“. „Данас су га жртве његових злочина коначно виделе како одговара за оно што је учинио“.

„Одговорни званичници зато морају заговарати прихватање чињеница које су утврђене на овом суђењу као основе за помирење. Негирање злочина и слављење ратних злочинаца не сме се толерисати“, поручио је Брамерц.

По главном тужиоцу, „све жртве морају бити признате и поштоване због њихових патњи и њихове храбрости у борби за одговорност. Не може се довести у питање да жртве у свим заједницама још чекају на правду коју заслужују“.

Хашко тужилаштво је посвећено подршци националним судовима, „који сада имају одговорност да наставе са правосудним процесима“, подвукао је Брамерц.

Данашњом пресудом, по главном тужиоцу, потврђено је да је Караџић „злоупотребио своју политичка и војна овлашћења, заједно са другим лидерима, да спроведе незамисливе кампање злочина, почини неизрецива злодела и уништи земљу“.

„Караџић је предводио масовну кампању етничког чишћења, која је раселила милиона, убила десетине хиљана и многе обичне, невине људе подвргла силовању, мучењу, сексуалном ропству и другом злостављању“.

Брамерц је нагласио да је, по пресуди, Караџић „надгледао опсаду Сарајева, дугу више од три године, ширећи терор у граду ради постизања његових политичких циљева. Он је мировњаке УН учинио таоцима и живим штитовима“.

„А у Сребреници, у јулу 1995, он се придружио Ратку Младићу и другима у прогону 30.000 жена, девојака и стараца из њихових домова и убијању хиљада муслиманских мушкараца и дечака“, закључио је Брамерц.

Задовољан сам пресудом, пред овим судом, нема ограничења по питању броја година - доживотна казна значи дуже од 40 година затвора 

 

Тужилац Серж Брамерц је изјавио да је задовољан пресудом на доживотну казну затвора Радовану Караџићу, а о шансама за ревизију поступка, коју је најавио као могућност осуђени, каже да су околности под којима се она може покренути рестриктивне и да до тога може доћи само теоретски. Доживотна, пред овим судом, значи дуже од 40 година, додао је.

Тужилац Брамерц наводи да је ова пресуда важна за жртве и њихове породице. Надам се да ће друштвима у бившој Југославији омогућити да иду даље, ја сам задовољан овом одлуком, рекао је на конференцији за новинаре.

Могу претпоставити да ће медији рећи да је ово пресуда против Срба, државе Србије, али ми кажемо да је он лично осуђен, за личну одговорност, а исто тако једни ће рећи да је херој, а он је од данас формално ратни злочинац, јер је оптужен за најтежа дела - геноцид, убиства, истребљења, додао је.

Новинари су констатовали да доживотна казна затвора у великом броју држава има и ограничење кад је у питању број година. Одговарајући на то, Брамерц каже да зна да је такав случај у Белгији, али да "пред овим судом то није пракса" већ доживотна значи "много дуже него највећи број година који је изречен", додајући да би у овом случају то значило "казна дужа од 40 година".

На питање новинара каква је могућност да дође ревизије коју је споменуо Караџић након пресуде, Брамерц је рекао да је само једна жалба могућа и да је она одржана. Имамо рестриктивне околности под којима се може покренути ревизија, али до тога може доћи само хипотетички и теоретски, додао је.

Брамерц је навео да су у великом броју предмета подносили оптужнице за геноцид у другим општинама, али додаје да и данас правну квалификацију геноцида у њима судије нису прихватиле. Свеједно су изречене тешке оптужбе за друга кривична дела, али нећемо инсистирати на ревизији предмета који су завршени, додао је.

На питање новинара како, током процеса, нису пронађени докази који воде до Београда, Брамерц наводи да је предмет Станишић и Симатовић у току, за који верује да ће установити ту директну везу, али да га не може коментарисати. У великом броју одлука су чланови Владе и војске из Србије били именовани као учесници и саучесници у удруженом злочиначком подухвату, нагласио је.

Жалбено веће суда у Хагу данас је бившег председника Републике Српске Караџића (73) осудило на доживотни затвор, пооштривши тако првостепену казну од 40 година, која му је била изречена 2016.

 

Караџић је проглашен кривим за геноцид у Сребреници; прогон Муслимана и Хрвата широм БиХ; терорисање становништва Сарајева дуготрајним гранатирањем и снајперисањем и узимање припадника Унпрофора за таоце, 1992-95.

(Н1, Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер