Početna strana > Hronika > Serž Bramerc: Presuda Karadžiću nije presuda protiv srpskog naroda, krivica je samo njegova; Doživotnom kaznom, haški sud poslao važnu poruku „da pravda može pobediti zlo“
Hronika

Serž Bramerc: Presuda Karadžiću nije presuda protiv srpskog naroda, krivica je samo njegova; Doživotnom kaznom, haški sud poslao važnu poruku „da pravda može pobediti zlo“

PDF Štampa El. pošta
sreda, 20. mart 2019.

Glavni tužilac haškog suda Serž Bramerc (Serge Brammertz) izjavio je danas da presuda bivšem lideru bosanskihSrba Radovanu Karadžiću nije „presuda protiv srpskog naroda“.

„Protivnici Tribunala će tvrditi da je ova presuda protiv srpskog naroda. Ja to najoštrije odbacujem. Karadžićeva krivica je samo njegova, a ne njegove zajednice. Drugi će reći da je Karadžić heroj i da je branio svoj narod. Ovo suđenje je pokazalo suprotno. Karadžića će istorija zapamtiti kao ratnog zločinca odgovornog za užasne ljudske patnje“, naglasio je Bramerc u pisanoj izjavi.

Doživotnom kaznom na koju je osudio Karadžića, haški sud je, po Bramercu, „poslao važnu poruku da pravda može pobediti zlo“. „Danas su ga žrtve njegovih zločina konačno videle kako odgovara za ono što je učinio“.

„Odgovorni zvaničnici zato moraju zagovarati prihvatanje činjenica koje su utvrđene na ovom suđenju kao osnove za pomirenje. Negiranje zločina i slavljenje ratnih zločinaca ne sme se tolerisati“, poručio je Bramerc.

Po glavnom tužiocu, „sve žrtve moraju biti priznate i poštovane zbog njihovih patnji i njihove hrabrosti u borbi za odgovornost. Ne može se dovesti u pitanje da žrtve u svim zajednicama još čekaju na pravdu koju zaslužuju“.

Haško tužilaštvo je posvećeno podršci nacionalnim sudovima, „koji sada imaju odgovornost da nastave sa pravosudnim procesima“, podvukao je Bramerc.

Današnjom presudom, po glavnom tužiocu, potvrđeno je da je Karadžić „zloupotrebio svoju politička i vojna ovlašćenja, zajedno sa drugim liderima, da sprovede nezamislive kampanje zločina, počini neizreciva zlodela i uništi zemlju“.

„Karadžić je predvodio masovnu kampanju etničkog čišćenja, koja je raselila miliona, ubila desetine hiljana i mnoge obične, nevine ljude podvrgla silovanju, mučenju, seksualnom ropstvu i drugom zlostavljanju“.

Bramerc je naglasio da je, po presudi, Karadžić „nadgledao opsadu Sarajeva, dugu više od tri godine, šireći teror u gradu radi postizanja njegovih političkih ciljeva. On je mirovnjake UN učinio taocima i živim štitovima“.

„A u Srebrenici, u julu 1995, on se pridružio Ratku Mladiću i drugima u progonu 30.000 žena, devojaka i staraca iz njihovih domova i ubijanju hiljada muslimanskih muškaraca i dečaka“, zaključio je Bramerc.

Zadovoljan sam presudom, pred ovim sudom, nema ograničenja po pitanju broja godina - doživotna kazna znači duže od 40 godina zatvora 

 

Tužilac Serž Bramerc je izjavio da je zadovoljan presudom na doživotnu kaznu zatvora Radovanu Karadžiću, a o šansama za reviziju postupka, koju je najavio kao mogućnost osuđeni, kaže da su okolnosti pod kojima se ona može pokrenuti restriktivne i da do toga može doći samo teoretski. Doživotna, pred ovim sudom, znači duže od 40 godina, dodao je.

Tužilac Bramerc navodi da je ova presuda važna za žrtve i njihove porodice. Nadam se da će društvima u bivšoj Jugoslaviji omogućiti da idu dalje, ja sam zadovoljan ovom odlukom, rekao je na konferenciji za novinare.

Mogu pretpostaviti da će mediji reći da je ovo presuda protiv Srba, države Srbije, ali mi kažemo da je on lično osuđen, za ličnu odgovornost, a isto tako jedni će reći da je heroj, a on je od danas formalno ratni zločinac, jer je optužen za najteža dela - genocid, ubistva, istrebljenja, dodao je.

Novinari su konstatovali da doživotna kazna zatvora u velikom broju država ima i ograničenje kad je u pitanju broj godina. Odgovarajući na to, Bramerc kaže da zna da je takav slučaj u Belgiji, ali da "pred ovim sudom to nije praksa" već doživotna znači "mnogo duže nego najveći broj godina koji je izrečen", dodajući da bi u ovom slučaju to značilo "kazna duža od 40 godina".

Na pitanje novinara kakva je mogućnost da dođe revizije koju je spomenuo Karadžić nakon presude, Bramerc je rekao da je samo jedna žalba moguća i da je ona održana. Imamo restriktivne okolnosti pod kojima se može pokrenuti revizija, ali do toga može doći samo hipotetički i teoretski, dodao je.

Bramerc je naveo da su u velikom broju predmeta podnosili optužnice za genocid u drugim opštinama, ali dodaje da i danas pravnu kvalifikaciju genocida u njima sudije nisu prihvatile. Svejedno su izrečene teške optužbe za druga krivična dela, ali nećemo insistirati na reviziji predmeta koji su završeni, dodao je.

Na pitanje novinara kako, tokom procesa, nisu pronađeni dokazi koji vode do Beograda, Bramerc navodi da je predmet Stanišić i Simatović u toku, za koji veruje da će ustanoviti tu direktnu vezu, ali da ga ne može komentarisati. U velikom broju odluka su članovi Vlade i vojske iz Srbije bili imenovani kao učesnici i saučesnici u udruženom zločinačkom poduhvatu, naglasio je.

Žalbeno veće suda u Hagu danas je bivšeg predsednika Republike Srpske Karadžića (73) osudilo na doživotni zatvor, pooštrivši tako prvostepenu kaznu od 40 godina, koja mu je bila izrečena 2016.

 

Karadžić je proglašen krivim za genocid u Srebrenici; progon Muslimana i Hrvata širom BiH; terorisanje stanovništva Sarajeva dugotrajnim granatiranjem i snajperisanjem i uzimanje pripadnika Unprofora za taoce, 1992-95.

(N1, Beta)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner