недеља, 28. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Сергеј Железњак: Немамо свог фаворита међу председничким кандидатима у Србији - Русија се не меша у унутрашња питања суверених држава; Хрватска завиди Србији, зато миг-ове назива "кантама"
Хроника

Сергеј Железњак: Немамо свог фаворита међу председничким кандидатима у Србији - Русија се не меша у унутрашња питања суверених држава; Хрватска завиди Србији, зато миг-ове назива "кантама"

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 31. децембар 2016.

 

БЕОГРАД - Москва нема фаворита међу председничким кандидатима у Србији, изјавио је Сергеј Железњак, сарадник руског председника Владимира Путина, наводећи да у руској спољној политици не постоји пракса мешања у унутрашња питања суверених држава.

У интервјуу за "Српски телеграф", Железњак наводи да Русија не планира да именује фаворите", нити да даје "менторске инструкције" јер је то, каже, у супротности са вредностима и са културом спољне политике Русије.

"Позивамо и западне земље да одбаце недостојне политичке интриге и лобирање у Србији и на Балкану", истиче Железњак и наводи да Русија са оптимизмом очекује да ће следећи легитимно изабрани председник Србије наставити традиционалну политику јачања братских односа Србије и Русије и народа у свим правцима.

Упитан у којој мери је Путин заинтересован за председничке изборе у Србији и има ли свог фаворита, Железњак је рекао да Русија поштује права и слободе грађана Србије.

"Коју год одлуку да донесу њени гласачи, ми ћемо је поштовати", каже Железњак, који је и заменик секретара Генералног савета Јединствене Русије, чији је лидер Путин.

Мешање Запада - уобичајена пракса на Балкану

Наводи и да сама формулација питања сведочи о томе да је мешање Запада у унутрашње послове суверених држава постала уобичајена пракса на Балкану, те да му је добро познато како за руководећа места на Балкану западни функционери и амбасаде лобирају кандидате који зависе од њих и како се интензивно мешају у одређивање састава парламената и влада и у формирање коалиција.

"Ми сматрамо да је таква пракса неприхватљива и да је увредљива за нашу браћу Србе, исто као и за народе других земаља у овом региону и целом свету", каже Железњак и наводи да је велика популарност Русије и Владимира Путина у Србији показатељ високог нивоа односа двеју држава.

Хрватска завиди Србији, зато миг-ове назива "кантама"

Оценио је да Хрватска завиди Србији на МИГ-овима које је добила од Русије, те да их зато назива "кантама".

"Таква тврдња звучи помало чудно, с обзиром на то да сама Хрватска у свом арсеналу поседује совјетске ловце МИГ-21 и хеликоптере МИ-8. Вероватно неко у Хрватској завиди Србији због значајног појачања одбрамбене моћи", каже Железњак.

Како је навео, о квалитету руске војне технике објективно и убедљиво сведочи резултат борбених дејстава сиријске народне армије, која руским оружјем и уз подршку ваздушно-космичких снага Русије успешно ослобађа земљу од међународног тероризма.

Добра сарадња Путинове странке са СНС, СНП, Двери и ДСС

Наводећи да ће Русија увек бити уз братски балкански народ, каже да је Русија свесна да Србија реализује независност у условима драматичних догађаја који се одигравају на Балкану и сложених односа са појединим суседима услед историјских околности, као и у условима притисака на земље у региону од одлазеће администрације САД и НАТО.

"Због тога доследно јачање војне неутралности Србије треба да буде нераскидиво повезана са јачањем одбрамбеног потенцијала земље", рекао је Железњак.

Упитан са којом странком у Србији Јединствена Русија има најбољу сарадњу, Железњак каже да Јединствена Русија има потписане споразуме са СНС, са СНП, као и са покретом Двери и ДСС.

"Прошле недеље смо у Београду разговарали о јачању одбрамбене моћи Србије, јачању војне неутралности, учвршћивању православних и породичних вредности и по свим питањима наилазимо на апсолутно међусобно разумевање, што се у политици не среће тако често", рекао је Железњак.

(Танјуг-Српски телеграф)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер