петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Сергеј Лавров: Утицај ситуације у Либији на земље региона тешко предвидети
Хроника

Сергеј Лавров: Утицај ситуације у Либији на земље региона тешко предвидети

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 27. март 2011.

Ове недеље се министар иностраних послова Русије Сергеј Лавров је својим личним ангажманом показао да данашња ситуација у земљама Северне Африке и на Блиском Истоку тражи велику пажњу. Муњевиту посету Египту и Алжиру шеф руског спољнополитичког ресора је извршио у јеку војне кампање међународне коалиције против режима Гадафија.

Без обзира на то што је основни циљ посете, према званичним саопштењима, био обнављање и  учвршћење билатералних веза, уствари је реч била скоро искључиво о догађајима у Либијској Арапској Џамахирији и њиховом утицају на ситуацију у том региону.

Примена војне силе против цивила од стране Гадафија је неприхватљива, уверени су у Москви. Међутим, и данашња ситуација бомбардовања либијске територије се не уклапа у норме  међународног права. Штавише, последице гађања Либије од стране западних војно-ваздушних снага могу да буду апсолутно непредвидљиве за читав свет. Приврженост међународном праву мора да буде критеријум испуњавања сваке одлуке СБ УН, - још једном је подвукао шеф МИП РФ Сергеј Лавров у Алжиру. 

„Као што је познато, Русија је подржала иницијативу Лиге арапских држава (ЛАД) о објављивању зоне без летова над Либијом у циљу заштите цивила. Оне државе, које испуњавају  усвојену на молбу ЛАД одлуку СБ УН 1973, морају да имају искључиво тај задатак – да онемогуће жртве међу цивила и заштите их од насиља. Мислим да безусловна приврженост међународном праву мора да буде главни критеријум тих акција које светска заједница предузима у неком конфликту. То је нарочито актуелно данас, када су не само у Либији, већ и у читавом низу других земаља тог региона присутне забрињавајуће појаве, те је неопходно да се избегну ситуације када се помоћу политике двоструких стандарда подгревају  страсти и провоцира се  ново насиље“, рекао је Лавров.

Сам министар  иностраних послова Алжира Мурад Меделси је предложио за основну тему преговора с Сергејем Лавровим ситуацију у Либији. Војни конфликт у Џамахирији забрињава многе у Алжиру. Месни политичари и новинари  тврде да нема гаранција од понављања либијског сценарија и у другим земљама тог региона – Бахреину, Јемену и у самом Алжиру. Постоји и бојазан агресије од стране либијских радикала. Овде су озбиљно схватили претњу Моамера Гадафија да ће он отворити сва војна складишта и наоружати либијски народ ради борбе против спољног непријатеља. Због сталног гађања од стране својих и туђих, до зуба наоружани либијски екстремисти су способни на  различите испаде, - сматрају експерти.

У вези са тим многи обраћају пажњу на невиђено у току 7 година заоштравање ситуације у Израелу. Пре свега, реч је о терористичкој акцији на аутобуској станици. Реч је и о новим сукобима на  граници са Палестином. Ако се томе додају песимистичне прогнозе о развоју ситуације у Сирији и Јемену,  ситуација је веома тешка.

У ЛАД, која је иницирала усвајање одлуке СБ УН о затварању неба Либије, већ почињу да оптужују Запад за то што је циљ  ваздушне операције не само заштита цивила у Либији, већ и решавање неких политичких задатака.

Либијски проблем је Сергеј Лавров разматрао у Каиру с генералним секретаром ЛАД Амром Мусом. „Надамо се да ће они, који теже да омогуће што скорију обуставу крвопролића и повратак ситуације у политичко поље, деловати за добробит либијског народа“, - рекао је шеф МИП Русије.

Либијско питање се разматрало у четвртак у СБ УН. „Изазива велику забринутост ситуација заштите цивила, кршење људских права и међународног хуманитарног права“, - истакао је генерални секретар УН Бан Ки Мун.

„Војна операција ће бити продужена, међутим,  полазећи од данашње ситуације, важно је деловати брзо и промишљено. Од почетка кризе је Либију напустило око 340 хиљада људи. Ускоро се очекује  нови талас емиграције – око 250 хиљада људи“, - рекао је генерални секретар.

На позадини активне војне кампање против Либије у земљама Северне Африке је почела протестна кампања против Запада. Њено обележје је видео руски министар иностраних послова у Каиру. На чувеном тргу Тахрир тачно испед резиденције ЛАД у понедељак је био одржан митинг подршке режиму Моамера Гадафија. Група Египћана држало је плакате са позивима да се обустави страно мешање у Либију. Учесници протеста су покушали да нападну кортеж Генералног секретара УН Бан Ки Муна, који се у Египту срео са генералним секретаром ЛАД Амром Мусом. Тешко је дошао до генералног секретара  и Сергеј Лавров. Међутим, овог пута је све било завршено мирно.

(Глас Русије)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер