Početna strana > Hronika > Sergej Lavrov: Uticaj situacije u Libiji na zemlje regiona teško predvideti
Hronika

Sergej Lavrov: Uticaj situacije u Libiji na zemlje regiona teško predvideti

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 27. mart 2011.

Ove nedelje se ministar inostranih poslova Rusije Sergej Lavrov je svojim ličnim angažmanom pokazao da današnja situacija u zemljama Severne Afrike i na Bliskom Istoku traži veliku pažnju. Munjevitu posetu Egiptu i Alžiru šef ruskog spoljnopolitičkog resora je izvršio u jeku vojne kampanje međunarodne koalicije protiv režima Gadafija.

Bez obzira na to što je osnovni cilj posete, prema zvaničnim saopštenjima, bio obnavljanje i  učvršćenje bilateralnih veza, ustvari je reč bila skoro isključivo o događajima u Libijskoj Arapskoj DŽamahiriji i njihovom uticaju na situaciju u tom regionu.

Primena vojne sile protiv civila od strane Gadafija je neprihvatljiva, uvereni su u Moskvi. Međutim, i današnja situacija bombardovanja libijske teritorije se ne uklapa u norme  međunarodnog prava. Štaviše, posledice gađanja Libije od strane zapadnih vojno-vazdušnih snaga mogu da budu apsolutno nepredvidljive za čitav svet. Privrženost međunarodnom pravu mora da bude kriterijum ispunjavanja svake odluke SB UN, - još jednom je podvukao šef MIP RF Sergej Lavrov u Alžiru. 

„Kao što je poznato, Rusija je podržala inicijativu Lige arapskih država (LAD) o objavljivanju zone bez letova nad Libijom u cilju zaštite civila. One države, koje ispunjavaju  usvojenu na molbu LAD odluku SB UN 1973, moraju da imaju isključivo taj zadatak – da onemoguće žrtve među civila i zaštite ih od nasilja. Mislim da bezuslovna privrženost međunarodnom pravu mora da bude glavni kriterijum tih akcija koje svetska zajednica preduzima u nekom konfliktu. To je naročito aktuelno danas, kada su ne samo u Libiji, već i u čitavom nizu drugih zemalja tog regiona prisutne zabrinjavajuće pojave, te je neophodno da se izbegnu situacije kada se pomoću politike dvostrukih standarda podgrevaju  strasti i provocira se  novo nasilje“, rekao je Lavrov.

Sam ministar  inostranih poslova Alžira Murad Medelsi je predložio za osnovnu temu pregovora s Sergejem Lavrovim situaciju u Libiji. Vojni konflikt u DŽamahiriji zabrinjava mnoge u Alžiru. Mesni političari i novinari  tvrde da nema garancija od ponavljanja libijskog scenarija i u drugim zemljama tog regiona – Bahreinu, Jemenu i u samom Alžiru. Postoji i bojazan agresije od strane libijskih radikala. Ovde su ozbiljno shvatili pretnju Moamera Gadafija da će on otvoriti sva vojna skladišta i naoružati libijski narod radi borbe protiv spoljnog neprijatelja. Zbog stalnog gađanja od strane svojih i tuđih, do zuba naoružani libijski ekstremisti su sposobni na  različite ispade, - smatraju eksperti.

U vezi sa tim mnogi obraćaju pažnju na neviđeno u toku 7 godina zaoštravanje situacije u Izraelu. Pre svega, reč je o terorističkoj akciji na autobuskoj stanici. Reč je i o novim sukobima na  granici sa Palestinom. Ako se tome dodaju pesimistične prognoze o razvoju situacije u Siriji i Jemenu,  situacija je veoma teška.

U LAD, koja je inicirala usvajanje odluke SB UN o zatvaranju neba Libije, već počinju da optužuju Zapad za to što je cilj  vazdušne operacije ne samo zaštita civila u Libiji, već i rešavanje nekih političkih zadataka.

Libijski problem je Sergej Lavrov razmatrao u Kairu s generalnim sekretarom LAD Amrom Musom. „Nadamo se da će oni, koji teže da omoguće što skoriju obustavu krvoprolića i povratak situacije u političko polje, delovati za dobrobit libijskog naroda“, - rekao je šef MIP Rusije.

Libijsko pitanje se razmatralo u četvrtak u SB UN. „Izaziva veliku zabrinutost situacija zaštite civila, kršenje ljudskih prava i međunarodnog humanitarnog prava“, - istakao je generalni sekretar UN Ban Ki Mun.

„Vojna operacija će biti produžena, međutim,  polazeći od današnje situacije, važno je delovati brzo i promišljeno. Od početka krize je Libiju napustilo oko 340 hiljada ljudi. Uskoro se očekuje  novi talas emigracije – oko 250 hiljada ljudi“, - rekao je generalni sekretar.

Na pozadini aktivne vojne kampanje protiv Libije u zemljama Severne Afrike je počela protestna kampanja protiv Zapada. Njeno obeležje je video ruski ministar inostranih poslova u Kairu. Na čuvenom trgu Tahrir tačno isped rezidencije LAD u ponedeljak je bio održan miting podrške režimu Moamera Gadafija. Grupa Egipćana držalo je plakate sa pozivima da se obustavi strano mešanje u Libiju. Učesnici protesta su pokušali da napadnu kortež Generalnog sekretara UN Ban Ki Muna, koji se u Egiptu sreo sa generalnim sekretarom LAD Amrom Musom. Teško je došao do generalnog sekretara  i Sergej Lavrov. Međutim, ovog puta je sve bilo završeno mirno.

(Glas Rusije)