петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Сергеј Лавров: Једностране санкције нису у сагласности с нормама међународних односа
Хроника

Сергеј Лавров: Једностране санкције нису у сагласности с нормама међународних односа

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 22. септембар 2010.

Министар иностраних послова Русије Сергеј Лавров изразио је забринутост због настале праксе једностраних санкција, које излазе ван граница одлука Савета безбедности УН. Он је наступио у УН на самиту посвећеном Циљевима развоја миленијума.

Једностране мере принуде противрече напорима међународне заједнице, ова пракса мора бити прекинута, истиче заменик председника Комитета Државне думе РФ за међународне посове Андреј Климов.

Сједињене Државе и њихови савезници, укључујући и оне из Европске уније, с времена на време у својству допуне међународних санкција прихваћених од стране Организације Уједињених Нација, уводе своје санкције. С тачке гледишта националног права ових земаља, оне вероватно могу да уведу ограничења у делатност својих компанија или физичких лица. Али с тачке гледишта међународног права ово изгледа врло сумњиво. Организација Уједињених нација је инструмент који ова питања треба да усаглашава и да их чини призатим свуда.

А ако неке државе почињу да делују ван граница одлука СБ УН самим тим показују да не поштују Уједињене нације, да не поштују њен Устав, механизме по којима она ради.

Економске санкције, које УН примењује су брижљиво проверени инструмент. Постоје хуманитарне границе санкција које не дозвољавају њихов негативан утицај на цивилно становништво и социјално-економски развој. Њихово ингорисање не повећава ризик само за поједине земље, већ и за цео систем светске економије, а уједно и међународну безбедност.

Једностраним санкцијама САД и неких њихових партнера у току последњих година био је подвргнут низ земаља. Више пута се то радило у односу на Иран. Сличне мере су се примењивале на Северну Кореју. Својевремено је њихов објекат представљао Ирак и неке друге земље. Узгред речено, сам упад САД и њихових савезника у Ирак у марту 2003. године може се посматрати као једнострана акција, предузета мимо УН. Није случајно што је у том тренутку низ утицајних чланова НАТО одбио да учествује у томе. Вашингтон примењује санкције и према компанијама других земаља, које одржавају пословне везе с државама, које нису по вољи Сједињеним Државама.

Иза свега овога види се тежња да се амерички интереси ставе изнад свих осталих, да се њихова воља наметне међународној заједници. Овакав приступ је неприхватљив, истакао је наступајући на Самиту миленијума, министар руског МИП-а. Управо зато је Сергеј Лавров с трибине УН позвао да се прекине пракса једностраних санкција, које превазилазе оквире одлука Савета безбедности.

(Глас Русије)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер