Početna strana > Hronika > Sergej Lavrov: Jednostrane sankcije nisu u saglasnosti s normama međunarodnih odnosa
Hronika

Sergej Lavrov: Jednostrane sankcije nisu u saglasnosti s normama međunarodnih odnosa

PDF Štampa El. pošta
sreda, 22. septembar 2010.

Ministar inostranih poslova Rusije Sergej Lavrov izrazio je zabrinutost zbog nastale prakse jednostranih sankcija, koje izlaze van granica odluka Saveta bezbednosti UN. On je nastupio u UN na samitu posvećenom Ciljevima razvoja milenijuma.

Jednostrane mere prinude protivreče naporima međunarodne zajednice, ova praksa mora biti prekinuta, ističe zamenik predsednika Komiteta Državne dume RF za međunarodne posove Andrej Klimov.

Sjedinjene Države i njihovi saveznici, uključujući i one iz Evropske unije, s vremena na vreme u svojstvu dopune međunarodnih sankcija prihvaćenih od strane Organizacije Ujedinjenih Nacija, uvode svoje sankcije. S tačke gledišta nacionalnog prava ovih zemalja, one verovatno mogu da uvedu ograničenja u delatnost svojih kompanija ili fizičkih lica. Ali s tačke gledišta međunarodnog prava ovo izgleda vrlo sumnjivo. Organizacija Ujedinjenih nacija je instrument koji ova pitanja treba da usaglašava i da ih čini prizatim svuda.

A ako neke države počinju da deluju van granica odluka SB UN samim tim pokazuju da ne poštuju Ujedinjene nacije, da ne poštuju njen Ustav, mehanizme po kojima ona radi.

Ekonomske sankcije, koje UN primenjuje su brižljivo provereni instrument. Postoje humanitarne granice sankcija koje ne dozvoljavaju njihov negativan uticaj na civilno stanovništvo i socijalno-ekonomski razvoj. Njihovo ingorisanje ne povećava rizik samo za pojedine zemlje, već i za ceo sistem svetske ekonomije, a ujedno i međunarodnu bezbednost.

Jednostranim sankcijama SAD i nekih njihovih partnera u toku poslednjih godina bio je podvrgnut niz zemalja. Više puta se to radilo u odnosu na Iran. Slične mere su se primenjivale na Severnu Koreju. Svojevremeno je njihov objekat predstavljao Irak i neke druge zemlje. Uzgred rečeno, sam upad SAD i njihovih saveznika u Irak u martu 2003. godine može se posmatrati kao jednostrana akcija, preduzeta mimo UN. Nije slučajno što je u tom trenutku niz uticajnih članova NATO odbio da učestvuje u tome. Vašington primenjuje sankcije i prema kompanijama drugih zemalja, koje održavaju poslovne veze s državama, koje nisu po volji Sjedinjenim Državama.

Iza svega ovoga vidi se težnja da se američki interesi stave iznad svih ostalih, da se njihova volja nametne međunarodnoj zajednici. Ovakav pristup je neprihvatljiv, istakao je nastupajući na Samitu milenijuma, ministar ruskog MIP-a. Upravo zato je Sergej Lavrov s tribine UN pozvao da se prekine praksa jednostranih sankcija, koje prevazilaze okvire odluka Saveta bezbednosti.

(Glas Rusije)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner