петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ивица Дачић на седници Савета безбедности УН о КиМ: Србија је опредељена за наставак дијалога са Косовом; Фљора Читаку: Србију опструира спровођење договора у Бриселу
Хроника

Ивица Дачић на седници Савета безбедности УН о КиМ: Србија је опредељена за наставак дијалога са Косовом; Фљора Читаку: Србију опструира спровођење договора у Бриселу

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 25. август 2016.

ЊУЈОРК - У седишту Уједињених нација завршена је седница Савета безбедности на којој се дискутовало о најновијем извештају генералног секретара УН о Косову.

Бан Kи-мун jе у извештаjу позвао лидере у Београду и Приштини да наставе диjалог о нормализациjи односа, али и да притом покажу спремност на компромис како би обезбедили бржи завршетак тог процеса у корист свих.

Извештаjем jе обухваћен период од 16. априла до 15. jула ове године.

Kад jе реч о диjалогу Београда и Приштине уз посредовање EУ, Бан jе констатовао да се у практицноj примени постигнутих договора ниjе много одмакло, али напомиње да су обе стране изразиле посвеценост наставку диjалога.

Министар спољних послова Србије Ивица Дачић завршио је обраћање, а после њега је говорила и амбасадорка Косова у САД Фљора Читаку.

Дачић је рекао да представници Приштине износе грубе неистине и лажи у Савету безбедности Уједињених нација.

На делу је националистичка политика чији је циљ уједињење у једну државу свих територија са већинским албанским становништвом, рекао је Дачић на седници Савета безбедности УН.

Дачић је рекао да се не може говорити о геноциду над народом којег данас има 10 пута мање него припадника народа над којим је наводно извршен геноцид.

Он је рекао да је само око 4.000 Срба остварило право на повратак у своје домове на Косову.

Српски министар је рекао да је у Приштини 1981. године живело више од 43.000 Срба, а 2011. 430, у Урошевцу их је пре 35 година било 18.000, а данас живи 32 Срба, односно 600 пута мање.

"У Призрену, где сам и ја рођен, и који је у 14. веку био главни град Србије, 1981. је живео 11.651 Србин, а 2011. 237", рекао је Дачић.

"Ово је статистика, ово је истина, ово су чињенице", рекао је шеф српске дипломатије.

Србија је опредељена за наставак дијалога са Косовом, рекао је Дачић, уз констатацију да од сигурности Косова зависи економска стабилност целог региона.

"То је дуготрајан процес у којем често немамо саговорника који с нама дели визију просперитетног и политички напредног региона", рекао је Дачић и додао да Србија не жели да ситуација на Косову и Метохији буде латентна претња стабилности и напретку Србије и региона.

Косово је, на основу Резолуције 1244 Савета безбедности УН, део Србије, изјавио је Дачић.

Дачић је оценио да у новом извештају о раду УНМИК-а није на адекватан начин представљен значај Заједнице српских општина, која је само узгредно споменута.

Дачић је позвао земље које нису признале независност Косова да упркос притисцима остану доследне у поштовању међународног права и повеље УН, а оне државе које су признале независност да преиспитају своју одлуку.

Дачић је рекао и да су недопустиви бројни случајеви скрнављања српских културних верских објеката, и подсетио и да су је од јуна заплена свих књига на српском језику постала редовна пракса.

Читаку: Србија отежава спровођење споразума 

Амбасадорка Косова у Вашингтону Фљора Читаку оптужила је Србију да опструира спровођење договора у Бриселу и оценила да не треба више трошити време Савета безбедности УН на ситуацију на Косову.

Читаку је на седници Савета безбедности посвећеној тромесечном извештају генералног секретара УН Бан Ки Муна о Унмику рекла да Београд тврди да је посвећен дијалогу с Приштином уз посредовање ЕУ, док истовремено подржава паралелне структуре на Косову.

Она је рекла да ће Косово спровести сваки договор постигнут у Бриселу, али да тај посао отежава Србија плаћањем и подршком паралелних институција што, како је рекла, крши не само устав Косова већ и резолуцију 1244.

Читаку је рекла да Косово жели да дијалог у Бриселу буде динамичнији и више фокусиран на резултате.

У свету има 20 милиона избеглица у свету, највише од Другог светског рата, милиони жена су жртве сексуланог насиља, много деце очајнички треба храну и склониште, рекла је Читаку и додала да се средства која се троше на Унмик могу боље искористити за друге проблеме у свету.

"Косово је данас млада република која се наравно суочава с изазовима, али не изазовима који би захтевали да се састајемо свака три месеца и одузимамо ваше време", рекла је Читаку.

Она је рекла да је Косово спремно да иде даље, али да Србија треба да буде спремна да га пусти.

"Ми на Косову не желимо да наша деца носе терет прошлости", рекла је Читаку.

Наводећи да Косово ради на помирењу, Читаку је питала коју Србија поруку жели да пошаље намером да подигне споменик бившем председнику Слободану Милошевићу, за којег је рекла да је најгори ратни злочинац од Другог светског рата.

"Нећемо дозволити Србији да нас увуче у дискурс мржње", рекла је Читаку и навела да је Косово мултикултурална и секуларна држава.

На седници је и шеф УНМИК-а Захир Танин, који је изјавио да је ситуација на Косову у протекла три месеца стабилнија, него у претходним извештајним периодима.

Он је оценио да је, после тензија у Скупштини Косова због ратификације споразума о демаркацији границе са Црном Гором, опозиција данас свеснија да је неопходно решити то питање.

Бан Ки Мун је у извештају за период од 16. априла до 15. јула, објављеном почетком августа, навео да су косовске и српске власти потврдиле посвећеност дијалогу, али и позвао лидере у Београду и Приштини да покажу нову креативност, флексибилност и спремност за компромис како би дошло до напретка у дијалогу и Косово и шири регион поставили на пут стабилности и развоја.

Према његовој оцени, практично спровођење споразума Београда и Приштине уз посредовање Европске уније "није значајно напредовало", а додао је и да "Београд и Приштина настављају да се међусобно оптужују за мањак напретка".

Ивица Дачић: Представници Приштине лажу шред Саветом безбедности УН

Шеф српске дипломатије Ивица Дачић рекао је на седници СБ УН да представници Приштине износе грубе неистине и лажи пред тим телом.

Он је истакао да је на делу националистичка политика чији је циљ уједињење у једну државу свих територија са већинским албанским становништвом.

Седница Савета безбедности УН на којој ће бити размотрен нови тромесечни извештај генералног секретара Бан Ки Муна о Косову почела је у седишту Уједињених нација у Њујорку у четвртак око 16 часова по средњоевропском времену. 

На седници је амбасадорка самопрокламованог "Косова" у САД Фљора Читаку, као и шеф УНМИК-а Захир Танин. 

Бан Ки Мун је у извештају за период од 16. априла до 15. јула, објављеном почетком августа, навео да су косовске и српске власти потврдиле посвећеност дијалогу, али и позвао лидере у Београду и Приштини да покажу нову креативност, флексибилност и спремност за компромис како би дошло до напретка у дијалогу и "Косово" и шири регион поставили на пут стабилности и развоја. 

Према његовој оцени, практично спровођење споразума Београда и Приштине уз посредовање Европске уније "није значајно напредовало", а додао је и да "Београд и Приштина настављају да се међусобно оптужују за мањак напретка". 

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер