Početna strana > Hronika > Ivica Dačić na sednici Saveta bezbednosti UN o KiM: Srbija je opredeljena za nastavak dijaloga sa Kosovom; Fljora Čitaku: Srbiju opstruira sprovođenje dogovora u Briselu
Hronika

Ivica Dačić na sednici Saveta bezbednosti UN o KiM: Srbija je opredeljena za nastavak dijaloga sa Kosovom; Fljora Čitaku: Srbiju opstruira sprovođenje dogovora u Briselu

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 25. avgust 2016.

NjUJORK - U sedištu Ujedinjenih nacija završena je sednica Saveta bezbednosti na kojoj se diskutovalo o najnovijem izveštaju generalnog sekretara UN o Kosovu.

Ban Ki-mun je u izveštaju pozvao lidere u Beogradu i Prištini da nastave dijalog o normalizaciji odnosa, ali i da pritom pokažu spremnost na kompromis kako bi obezbedili brži završetak tog procesa u korist svih.

Izveštajem je obuhvaćen period od 16. aprila do 15. jula ove godine.

Kad je reč o dijalogu Beograda i Prištine uz posredovanje EU, Ban je konstatovao da se u prakticnoj primeni postignutih dogovora nije mnogo odmaklo, ali napominje da su obe strane izrazile posvecenost nastavku dijaloga.

Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić završio je obraćanje, a posle njega je govorila i ambasadorka Kosova u SAD Fljora Čitaku.

Dačić je rekao da predstavnici Prištine iznose grube neistine i laži u Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija.

Na delu je nacionalistička politika čiji je cilj ujedinjenje u jednu državu svih teritorija sa većinskim albanskim stanovništvom, rekao je Dačić na sednici Saveta bezbednosti UN.

Dačić je rekao da se ne može govoriti o genocidu nad narodom kojeg danas ima 10 puta manje nego pripadnika naroda nad kojim je navodno izvršen genocid.

On je rekao da je samo oko 4.000 Srba ostvarilo pravo na povratak u svoje domove na Kosovu.

Srpski ministar je rekao da je u Prištini 1981. godine živelo više od 43.000 Srba, a 2011. 430, u Uroševcu ih je pre 35 godina bilo 18.000, a danas živi 32 Srba, odnosno 600 puta manje.

"U Prizrenu, gde sam i ja rođen, i koji je u 14. veku bio glavni grad Srbije, 1981. je živeo 11.651 Srbin, a 2011. 237", rekao je Dačić.

"Ovo je statistika, ovo je istina, ovo su činjenice", rekao je šef srpske diplomatije.

Srbija je opredeljena za nastavak dijaloga sa Kosovom, rekao je Dačić, uz konstataciju da od sigurnosti Kosova zavisi ekonomska stabilnost celog regiona.

"To je dugotrajan proces u kojem često nemamo sagovornika koji s nama deli viziju prosperitetnog i politički naprednog regiona", rekao je Dačić i dodao da Srbija ne želi da situacija na Kosovu i Metohiji bude latentna pretnja stabilnosti i napretku Srbije i regiona.

Kosovo je, na osnovu Rezolucije 1244 Saveta bezbednosti UN, deo Srbije, izjavio je Dačić.

Dačić je ocenio da u novom izveštaju o radu UNMIK-a nije na adekvatan način predstavljen značaj Zajednice srpskih opština, koja je samo uzgredno spomenuta.

Dačić je pozvao zemlje koje nisu priznale nezavisnost Kosova da uprkos pritiscima ostanu dosledne u poštovanju međunarodnog prava i povelje UN, a one države koje su priznale nezavisnost da preispitaju svoju odluku.

Dačić je rekao i da su nedopustivi brojni slučajevi skrnavljanja srpskih kulturnih verskih objekata, i podsetio i da su je od juna zaplena svih knjiga na srpskom jeziku postala redovna praksa.

Čitaku: Srbija otežava sprovođenje sporazuma 

Ambasadorka Kosova u Vašingtonu Fljora Čitaku optužila je Srbiju da opstruira sprovođenje dogovora u Briselu i ocenila da ne treba više trošiti vreme Saveta bezbednosti UN na situaciju na Kosovu.

Čitaku je na sednici Saveta bezbednosti posvećenoj tromesečnom izveštaju generalnog sekretara UN Ban Ki Muna o Unmiku rekla da Beograd tvrdi da je posvećen dijalogu s Prištinom uz posredovanje EU, dok istovremeno podržava paralelne strukture na Kosovu.

Ona je rekla da će Kosovo sprovesti svaki dogovor postignut u Briselu, ali da taj posao otežava Srbija plaćanjem i podrškom paralelnih institucija što, kako je rekla, krši ne samo ustav Kosova već i rezoluciju 1244.

Čitaku je rekla da Kosovo želi da dijalog u Briselu bude dinamičniji i više fokusiran na rezultate.

U svetu ima 20 miliona izbeglica u svetu, najviše od Drugog svetskog rata, milioni žena su žrtve seksulanog nasilja, mnogo dece očajnički treba hranu i sklonište, rekla je Čitaku i dodala da se sredstva koja se troše na Unmik mogu bolje iskoristiti za druge probleme u svetu.

"Kosovo je danas mlada republika koja se naravno suočava s izazovima, ali ne izazovima koji bi zahtevali da se sastajemo svaka tri meseca i oduzimamo vaše vreme", rekla je Čitaku.

Ona je rekla da je Kosovo spremno da ide dalje, ali da Srbija treba da bude spremna da ga pusti.

"Mi na Kosovu ne želimo da naša deca nose teret prošlosti", rekla je Čitaku.

Navodeći da Kosovo radi na pomirenju, Čitaku je pitala koju Srbija poruku želi da pošalje namerom da podigne spomenik bivšem predsedniku Slobodanu Miloševiću, za kojeg je rekla da je najgori ratni zločinac od Drugog svetskog rata.

"Nećemo dozvoliti Srbiji da nas uvuče u diskurs mržnje", rekla je Čitaku i navela da je Kosovo multikulturalna i sekularna država.

Na sednici je i šef UNMIK-a Zahir Tanin, koji je izjavio da je situacija na Kosovu u protekla tri meseca stabilnija, nego u prethodnim izveštajnim periodima.

On je ocenio da je, posle tenzija u Skupštini Kosova zbog ratifikacije sporazuma o demarkaciji granice sa Crnom Gorom, opozicija danas svesnija da je neophodno rešiti to pitanje.

Ban Ki Mun je u izveštaju za period od 16. aprila do 15. jula, objavljenom početkom avgusta, naveo da su kosovske i srpske vlasti potvrdile posvećenost dijalogu, ali i pozvao lidere u Beogradu i Prištini da pokažu novu kreativnost, fleksibilnost i spremnost za kompromis kako bi došlo do napretka u dijalogu i Kosovo i širi region postavili na put stabilnosti i razvoja.

Prema njegovoj oceni, praktično sprovođenje sporazuma Beograda i Prištine uz posredovanje Evropske unije "nije značajno napredovalo", a dodao je i da "Beograd i Priština nastavljaju da se međusobno optužuju za manjak napretka".

Ivica Dačić: Predstavnici Prištine lažu šred Savetom bezbednosti UN

Šef srpske diplomatije Ivica Dačić rekao je na sednici SB UN da predstavnici Prištine iznose grube neistine i laži pred tim telom.

On je istakao da je na delu nacionalistička politika čiji je cilj ujedinjenje u jednu državu svih teritorija sa većinskim albanskim stanovništvom.

Sednica Saveta bezbednosti UN na kojoj će biti razmotren novi tromesečni izveštaj generalnog sekretara Ban Ki Muna o Kosovu počela je u sedištu Ujedinjenih nacija u Njujorku u četvrtak oko 16 časova po srednjoevropskom vremenu. 

Na sednici je ambasadorka samoproklamovanog "Kosova" u SAD Fljora Čitaku, kao i šef UNMIK-a Zahir Tanin. 

Ban Ki Mun je u izveštaju za period od 16. aprila do 15. jula, objavljenom početkom avgusta, naveo da su kosovske i srpske vlasti potvrdile posvećenost dijalogu, ali i pozvao lidere u Beogradu i Prištini da pokažu novu kreativnost, fleksibilnost i spremnost za kompromis kako bi došlo do napretka u dijalogu i "Kosovo" i širi region postavili na put stabilnosti i razvoja. 

Prema njegovoj oceni, praktično sprovođenje sporazuma Beograda i Prištine uz posredovanje Evropske unije "nije značajno napredovalo", a dodao je i da "Beograd i Priština nastavljaju da se međusobno optužuju za manjak napretka". 

(Tanjug)