четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Одржана седница СБ УН о Косову: Представник Русије - Резолуција 1244 једина платформа за решење проблема КиМ; Представник САД - Подржао Приштину и заложио се да Косово буде примљено у Интерпол
Хроника

Одржана седница СБ УН о Косову: Представник Русије - Резолуција 1244 једина платформа за решење проблема КиМ; Представник САД - Подржао Приштину и заложио се да Косово буде примљено у Интерпол

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 16. мај 2016.

Њујорк -- Представник Русије на седници СБ УН о Косову истакао је резолуција 1244 једина платформа за решење косовског проблема и оптужио Приштину да, уз прећутну дозволу ЕУ, занемарује ЗСО. С друге стране САД су заузеле за пријем Косова у Интерпол и позвале Београд и Приштину да примене Бриселски споразум.

Осим тога, представник САД позвао је Београд и Приштину да без одлагања примене бриселске споразуме, укључујући споразум о ЗСО.

Представник САД: Косово да уђе у Интерпол

Представник САД се захвалио косовској полицији на борби против тероризма, рекавши да је она била предуго искључена из међународне полицијске заједнице и затражио укључивање Косова у Интерпол.

"Мали корак ка партнерству Косова с Интерполом је у нашем заједничком интересу", казао је амерички представник.

Он је затражио од Београда и Приштине да без одлагања примене споразуме постигнуте у дијалогу под окриљем ЕУ, укључујући оне о телекомуникацијама и Заједници српских општина (ЗСО). 

Амерички амбасадор је оптужио СБ да живи у прошлости и казао да његова држава подржава захтев за смањење буџета Унмика којим би ова мисија била смањена, као и да Вашингтон тражи да се о извештајима генералног секретара УН од сада расправља на сваких шест месеци, а не на свака три месеца. 

"Морамо да признамо оно што признајемо свака три месеца, да је мандат Унмика највећим делом испуњен, сада је време да се озбиљно смањи његово присуство и ми подржавамо захтев за смањење буџета Мисије УН", навео је амерички представник, који је у излагању казао и да би део садашњег људства мисије УН на Косову могао да се искористи у другим деловима света. 

Истакао је да је Вашингтон срећан због мирне промене власти у Приштини и подсетио на потписивање Споразума о стабилизацији и придруживању ЕУ са Косовом. 

"То је огромна прекретница која ће утицати на привреду и животе људи на Косову", рекао је представник САД у СБ УН и додао да у вези с економијом власти у Приштини имају још много озбиљног посла у вези са корупцијом и незапосленошћу. 

Представник Русије: Резолуција 1244 била и јесте једина платформа за решавање проблема Косова и Метохије

С друге стране представник Русије рекао је да Приштина занемарује и покушава да једнострано промени споразум постигнут с Београдом о Заједници српских општина, уз прећутну дозволу ЕУ. 

"Приштина мора одмах да примени споразум о ЗСО и то ће да буде лакмус тест њене спремности да исупуни обавезе, инаце ћемо видети погоршање ситуације на Косову и око њега", рекао је руски представник. 

Он је нагласио да је резолуција СБ УН 1244 била и остаје једина платфома за решавање ситуације на Косову. 

"Нико нема право да једнострано мења ову одлуку СБ УН, одлуке може да мења само он сам", навео је руски амбасадор. 

Он је додао да је важно да се одржи присуство УНМИК и да се веома пажљиво прати ситуација на Косову. 

"Изјаве да треба да се смањи мисија и буџет нису утемељене у извештају генералног секретара УН, који је навео да још много тога мора да се уради", навео је руски представник. 

Он је рекао да је политичка ситуација на Косову и даље нестабилна а да се сукоб са косовском опозицијом која захтева одбацивање ЗСО и ревизију споразума ца Црном Гором интензивира. 

"Уместо дијалога опозиција је користила и користи насиље, од августа 2015. није било никаквог напретка у дијалогу", навео је он. 

Нагласио је да се Русија нада да ће што пре кренути са радом суд за злочине ОВК и да он неће поновити неуспех Хашког трибунала. 

Руски представник је рекао и да је Косово постало уточиште и транзитни центар радикалних исламиста који користе ову територију за регрутацију и тренинг. 

 

"Графити Исламске државе на српском манастиру показују опасне ставове међу локалним становништвом", рекао је он и подсетио да Косово има највише бораца у Исламској држави у односу на број становника.

На седници ће бити размотрен извештај генералног секретара УН Бан Ки-муна о раду Унмика и ситуацији на Косову у протеклом тромесечном периоду.

Извештај ће, како се очекује, представити шеф Унимка Захир Танин.

Дачић ће, како је најављено из Министарства спољних послова, у свом излагању дати осврт на Извештај генералног секретара УН и изнети српску оцену актуелне ситуације на Косову и Метохији и деловања Унмика.

Учешће је најавила и косовска амбасадорка у САД Вљора Читаку.

Бан је у извештају изразио забринутост због споре примене договореног у дијалогу Београда и Приштине у последњих годину дана.

Ивица Дачић: Приштина још није имплеметирала договоре бриселског дијалога

Дачић је навео да Приштина још није предузела неопходне кораке за пуну имплементацију договореног у оквиру бриселског дијалога и да још није обезбеђена системска и институционална заштита српске заједнице, што је требало обезбедити формирањем Заједница српских општина (ЗСО).

Ivica Dačić u Njujorku: Kosovski političari ne dobrinose smanjenju tenzija

- Због недостатка политичке воље и кризе институција у Приштини, са жаљењем констатујем да још нису испоштоване кључне одредбе Бриселског споразума које се односе на формирање и функционисање ове Заједнице - рекао је Дачић.

Најугрожениј повратници

Он је рекао да "радикализација политичких прилика и погоршање безбедносне ситуације услед политичког превирања и јачања екстремизма представљају претњу за све житеље Косова и Метохије, а по правилу су најугроженији повратници у национално мешовитим срединама".

Додао је да политичка криза у Приштини носи озбиљан ризик од преливања општег незадовољства бирачког тела већинске заједнице према мањинским заједницама, а посебно према српској.

Национално острашћена политика приштинских политирачара

- Разлог је и у национално острашћеној реторици политичара из Приштине, чиме се свакако не доприносе смиривању тензија и помирењу - оценио је Дачић и додао да су нестабилне безбедносне прилике на Косову додатно угрожене забрињавајућим трендом пораста екстремизма и радикализма.

Дачић је рекао да због тога што су политичке, друштвене и економске прилике у којима живи српска заједница на Косову и даље врло сложене, Србија очекује од међународне заједнице, а пре свега УН, континуирану помоћ на путу изградње поверења.

Он је оценио да је статусно неутрална улога Унмика неприкосновена у координацији међународног присуства и стабилизације прилика на Косову и истакао да је "јачање присуства и улоге Унмика од посебне важности за Србију, а посебно за Србе и друге неалбанске заједнице које живе на простору КиМ, нарочито када се има у виду поверење које ова Мисија ужива".

У прилог томе да финансијске и кадровске ресурсе Унмика не треба смањивати, нити проређивати седнице Савта безбедности на којима се разматра ситуација у Покрајини, уз бројне безбедносне и друге изазове са којима се неалбанско становништво суочава, најсликовитије говори чињеница да се у Србији ван Косова и Метхохије и данас налази преко 200.000 интерно расељених лица која су услед прогона и угрожености била приморана да напусте Косово и Метохију.

Дачић је рекао да је одржив повратак остварило "свега њих 1,9 одсто" избеглих и тражио од специјалног представника генералног секретара УН Захира Танина да објасни зашто се та информација не износи у његовим извештајима и "да ли поражавајући податак од 1,9 одсто треба прихватити као готову чињеницу и с њом се помирити".

Безбедносни инцидетнти озбиљан изазов

Дачић је рекао да су безбедносни инциденти који негативно утичу на међуетничко поверење и даље присутни и да представљају озбиљан изазов.

- Насиље према неалбанским заједницама, посебно повратницима, неминовно изазива додатну бојазан потенцијалних повратника у погледу безбедносне ситуације. Нажалост, код ових случајева углавном изостаје адекватно реаговање органа јавног реда, а број правоснажних осуда починилаца је и даље веома мали - рекао је Дачић.

Шеф српске дипломатије је додао да на међуетничке односе негативно утичу напади на културну и верску баштину невећинских заједница.

Графити у славу ИСИЛ на српским црквама

- Не могу а да не поменем и исписивање на зиду цркве Свети Никола у Приштини графита у славу ИСИЛ, терористичке творевине у борби против које се ујединила читава међународна заједница. Аутори овог акта скрнављења верског објекта у срцу Европе, свима нам претећи поручују да "ИСИЛ долази" - навео је Дачић.

Он је рекао да актуелни Извештај о раду Унмика истиче да је, у односу на јануар и фебруар 2015. године, број пријављених инцидената усмерених на мањинске заједнице, у истом периоду ове године смањен, али да чињеница да су међуетнички инциденти и даље свакодневна реалност на Косову "сама по себи представља снажну, негативну поруку припадницима српске и других неалбанских заједница".

Напади на етничкој основи

- Имајући у виду да Извештај који је пред нама готово и не помиње нападе на етничкој основи, навео бих само део онога што је обележило извештајни период: напади на Србе повратнике и њихову имовину у селима Берково и Пасјане, каменовање кућа повратника у Клини и Призрену, паљење и напади експлозивним направама на домове Срба у Ораховцу и Гњилану - навео је Дачић.

Дачић је оценио да је неопходно предузети мера како би се постигла трајна решења за лица расељена са Косова, укључујући решавање и извршење њихових имовинско-правних потраживања.

Министар спојних послова Србије навео је и да се неалбанско становништво на Косову суочава с озбиљним и бројним институционалним, законским, административним и политичким препрекама на плану заштите имовинских права и додао да су имовинска права Срба угрожена на целом Косову, посебно продајом предузећа у српским срединама.

Бан Ки Мун: Посебно похваљујем Атифете Јахјагу као преданог борца за интеграцију свих етничких група на Косову

Генерални секретар УН Бан Ки Мун оценио је да споро напредује спровођење споразума Београда и Приштине, као и да је формирање Специјалног суда за злочине бивше ОВК важан корак у јачању владавине права на Косову и историјска прилика да зацеле ожиљци из сукоба.

Ban Ki Mun večereas predstavlja tromesečni izveštaj o Kosovu

У редовном тромесечном извештају Савету безбедности о раду Унмика, који ће вечерас бити представљен, Бан је навео да је спором напретку делимично допринела опозиција на Косову која је ометала рад институција, али да су Београд и Приштина на високом нову поновили посвећеност потпуном спровођењу споразума и наставку дијалога.

Реализација споразума споро напредује

Бан је изразио задовољство посвећеношћу председника и премијера Косова процесу нормализације односа Београда и Приштине под окриљем ЕУ и пуној имплементацији споразума који су већ постигнути, посебно у погледу успостављања заједнице општина са српском већином.

"Ипак, примећујем са забринутошћу спор темпо спровођења у претходних 12 месеци и надам се да ће позитивни кораци предузети уз посредовање ЕУ наићи на енергичније напоре за завршење преосталих корака", навео је Бан у извештају за период од 16. јануара до 15. априла.

Настављена напета атмосфера

Генерални секретар УН је навео да је у претходна три месеца настављена напета атмосфера на Косову која је пратила и изборни процес и да су опозиционе странке бојкотовале и ометале инаугурациону церемонију. Он је навео да је насиље у било ком облику неприхватљиво средство за изражавање политичких ставова.

Бан Ки Мун је поздравио избор новог косовског председника Хашима Тачија и одао признање бившој председници Атифете Јахјаги која је "поставила пример потпуно ангажованог лидерства током претходних пет година, посебно као заступница интеграције свих заједница и све већег учешћа жена у косовском друштву".

Суд за ОВК важан корак у јачању владавине права

Он је изразио наду да ће брзо бити завршено образовање специјалног већа и специјалног тужилаштва за злочине ОВК и оценио да је то "важан корак у јачању владавине права на Косову и историјска прилика да зацеле ожиљци из сукоба".

Бан Ки Мун је оценио да треба још много тога урадити на Косову за промовисање толеранције и помирења међу заједницама, као и на обезбеђивању заштите мањинских права и за олакшање повратка расељених.

(РТРС-Бета-Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер