Početna strana > Hronika > Održana sednica SB UN o Kosovu: Predstavnik Rusije - Rezolucija 1244 jedina platforma za rešenje problema KiM; Predstavnik SAD - Podržao Prištinu i založio se da Kosovo bude primljeno u Interpol
Hronika

Održana sednica SB UN o Kosovu: Predstavnik Rusije - Rezolucija 1244 jedina platforma za rešenje problema KiM; Predstavnik SAD - Podržao Prištinu i založio se da Kosovo bude primljeno u Interpol

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 16. maj 2016.

Njujork -- Predstavnik Rusije na sednici SB UN o Kosovu istakao je rezolucija 1244 jedina platforma za rešenje kosovskog problema i optužio Prištinu da, uz prećutnu dozvolu EU, zanemaruje ZSO. S druge strane SAD su zauzele za prijem Kosova u Interpol i pozvale Beograd i Prištinu da primene Briselski sporazum.

Osim toga, predstavnik SAD pozvao je Beograd i Prištinu da bez odlaganja primene briselske sporazume, uključujući sporazum o ZSO.

Predstavnik SAD: Kosovo da uđe u Interpol

Predstavnik SAD se zahvalio kosovskoj policiji na borbi protiv terorizma, rekavši da je ona bila predugo isključena iz međunarodne policijske zajednice i zatražio uključivanje Kosova u Interpol.

"Mali korak ka partnerstvu Kosova s Interpolom je u našem zajedničkom interesu", kazao je američki predstavnik.

On je zatražio od Beograda i Prištine da bez odlaganja primene sporazume postignute u dijalogu pod okriljem EU, uključujući one o telekomunikacijama i Zajednici srpskih opština (ZSO). 

Američki ambasador je optužio SB da živi u prošlosti i kazao da njegova država podržava zahtev za smanjenje budžeta Unmika kojim bi ova misija bila smanjena, kao i da Vašington traži da se o izveštajima generalnog sekretara UN od sada raspravlja na svakih šest meseci, a ne na svaka tri meseca. 

"Moramo da priznamo ono što priznajemo svaka tri meseca, da je mandat Unmika najvećim delom ispunjen, sada je vreme da se ozbiljno smanji njegovo prisustvo i mi podržavamo zahtev za smanjenje budžeta Misije UN", naveo je američki predstavnik, koji je u izlaganju kazao i da bi deo sadašnjeg ljudstva misije UN na Kosovu mogao da se iskoristi u drugim delovima sveta. 

Istakao je da je Vašington srećan zbog mirne promene vlasti u Prištini i podsetio na potpisivanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju EU sa Kosovom. 

"To je ogromna prekretnica koja će uticati na privredu i živote ljudi na Kosovu", rekao je predstavnik SAD u SB UN i dodao da u vezi s ekonomijom vlasti u Prištini imaju još mnogo ozbiljnog posla u vezi sa korupcijom i nezaposlenošću. 

Predstavnik Rusije: Rezolucija 1244 bila i jeste jedina platforma za rešavanje problema Kosova i Metohije

S druge strane predstavnik Rusije rekao je da Priština zanemaruje i pokušava da jednostrano promeni sporazum postignut s Beogradom o Zajednici srpskih opština, uz prećutnu dozvolu EU. 

"Priština mora odmah da primeni sporazum o ZSO i to će da bude lakmus test njene spremnosti da isupuni obaveze, inace ćemo videti pogoršanje situacije na Kosovu i oko njega", rekao je ruski predstavnik. 

On je naglasio da je rezolucija SB UN 1244 bila i ostaje jedina platfoma za rešavanje situacije na Kosovu. 

"Niko nema pravo da jednostrano menja ovu odluku SB UN, odluke može da menja samo on sam", naveo je ruski ambasador. 

On je dodao da je važno da se održi prisustvo UNMIK i da se veoma pažljivo prati situacija na Kosovu. 

"Izjave da treba da se smanji misija i budžet nisu utemeljene u izveštaju generalnog sekretara UN, koji je naveo da još mnogo toga mora da se uradi", naveo je ruski predstavnik. 

On je rekao da je politička situacija na Kosovu i dalje nestabilna a da se sukob sa kosovskom opozicijom koja zahteva odbacivanje ZSO i reviziju sporazuma ca Crnom Gorom intenzivira. 

"Umesto dijaloga opozicija je koristila i koristi nasilje, od avgusta 2015. nije bilo nikakvog napretka u dijalogu", naveo je on. 

Naglasio je da se Rusija nada da će što pre krenuti sa radom sud za zločine OVK i da on neće ponoviti neuspeh Haškog tribunala. 

Ruski predstavnik je rekao i da je Kosovo postalo utočište i tranzitni centar radikalnih islamista koji koriste ovu teritoriju za regrutaciju i trening. 

 

"Grafiti Islamske države na srpskom manastiru pokazuju opasne stavove među lokalnim stanovništvom", rekao je on i podsetio da Kosovo ima najviše boraca u Islamskoj državi u odnosu na broj stanovnika.

Na sednici će biti razmotren izveštaj generalnog sekretara UN Ban Ki-muna o radu Unmika i situaciji na Kosovu u proteklom tromesečnom periodu.

Izveštaj će, kako se očekuje, predstaviti šef Unimka Zahir Tanin.

Dačić će, kako je najavljeno iz Ministarstva spoljnih poslova, u svom izlaganju dati osvrt na Izveštaj generalnog sekretara UN i izneti srpsku ocenu aktuelne situacije na Kosovu i Metohiji i delovanja Unmika.

Učešće je najavila i kosovska ambasadorka u SAD Vljora Čitaku.

Ban je u izveštaju izrazio zabrinutost zbog spore primene dogovorenog u dijalogu Beograda i Prištine u poslednjih godinu dana.

Ivica Dačić: Priština još nije implemetirala dogovore briselskog dijaloga

Dačić je naveo da Priština još nije preduzela neophodne korake za punu implementaciju dogovorenog u okviru briselskog dijaloga i da još nije obezbeđena sistemska i institucionalna zaštita srpske zajednice, što je trebalo obezbediti formiranjem Zajednica srpskih opština (ZSO).

Ivica Dačić u Njujorku: Kosovski političari ne dobrinose smanjenju tenzija

- Zbog nedostatka političke volje i krize institucija u Prištini, sa žaljenjem konstatujem da još nisu ispoštovane ključne odredbe Briselskog sporazuma koje se odnose na formiranje i funkcionisanje ove Zajednice - rekao je Dačić.

Najugroženij povratnici

On je rekao da "radikalizacija političkih prilika i pogoršanje bezbednosne situacije usled političkog previranja i jačanja ekstremizma predstavljaju pretnju za sve žitelje Kosova i Metohije, a po pravilu su najugroženiji povratnici u nacionalno mešovitim sredinama".

Dodao je da politička kriza u Prištini nosi ozbiljan rizik od prelivanja opšteg nezadovoljstva biračkog tela većinske zajednice prema manjinskim zajednicama, a posebno prema srpskoj.

Nacionalno ostrašćena politika prištinskih politiračara

- Razlog je i u nacionalno ostrašćenoj retorici političara iz Prištine, čime se svakako ne doprinose smirivanju tenzija i pomirenju - ocenio je Dačić i dodao da su nestabilne bezbednosne prilike na Kosovu dodatno ugrožene zabrinjavajućim trendom porasta ekstremizma i radikalizma.

Dačić je rekao da zbog toga što su političke, društvene i ekonomske prilike u kojima živi srpska zajednica na Kosovu i dalje vrlo složene, Srbija očekuje od međunarodne zajednice, a pre svega UN, kontinuiranu pomoć na putu izgradnje poverenja.

On je ocenio da je statusno neutralna uloga Unmika neprikosnovena u koordinaciji međunarodnog prisustva i stabilizacije prilika na Kosovu i istakao da je "jačanje prisustva i uloge Unmika od posebne važnosti za Srbiju, a posebno za Srbe i druge nealbanske zajednice koje žive na prostoru KiM, naročito kada se ima u vidu poverenje koje ova Misija uživa".

U prilog tome da finansijske i kadrovske resurse Unmika ne treba smanjivati, niti proređivati sednice Savta bezbednosti na kojima se razmatra situacija u Pokrajini, uz brojne bezbednosne i druge izazove sa kojima se nealbansko stanovništvo suočava, najslikovitije govori činjenica da se u Srbiji van Kosova i Methohije i danas nalazi preko 200.000 interno raseljenih lica koja su usled progona i ugroženosti bila primorana da napuste Kosovo i Metohiju.

Dačić je rekao da je održiv povratak ostvarilo "svega njih 1,9 odsto" izbeglih i tražio od specijalnog predstavnika generalnog sekretara UN Zahira Tanina da objasni zašto se ta informacija ne iznosi u njegovim izveštajima i "da li poražavajući podatak od 1,9 odsto treba prihvatiti kao gotovu činjenicu i s njom se pomiriti".

Bezbednosni incidetnti ozbiljan izazov

Dačić je rekao da su bezbednosni incidenti koji negativno utiču na međuetničko poverenje i dalje prisutni i da predstavljaju ozbiljan izazov.

- Nasilje prema nealbanskim zajednicama, posebno povratnicima, neminovno izaziva dodatnu bojazan potencijalnih povratnika u pogledu bezbednosne situacije. Nažalost, kod ovih slučajeva uglavnom izostaje adekvatno reagovanje organa javnog reda, a broj pravosnažnih osuda počinilaca je i dalje veoma mali - rekao je Dačić.

Šef srpske diplomatije je dodao da na međuetničke odnose negativno utiču napadi na kulturnu i versku baštinu nevećinskih zajednica.

Grafiti u slavu ISIL na srpskim crkvama

- Ne mogu a da ne pomenem i ispisivanje na zidu crkve Sveti Nikola u Prištini grafita u slavu ISIL, terorističke tvorevine u borbi protiv koje se ujedinila čitava međunarodna zajednica. Autori ovog akta skrnavljenja verskog objekta u srcu Evrope, svima nam preteći poručuju da "ISIL dolazi" - naveo je Dačić.

On je rekao da aktuelni Izveštaj o radu Unmika ističe da je, u odnosu na januar i februar 2015. godine, broj prijavljenih incidenata usmerenih na manjinske zajednice, u istom periodu ove godine smanjen, ali da činjenica da su međuetnički incidenti i dalje svakodnevna realnost na Kosovu "sama po sebi predstavlja snažnu, negativnu poruku pripadnicima srpske i drugih nealbanskih zajednica".

Napadi na etničkoj osnovi

- Imajući u vidu da Izveštaj koji je pred nama gotovo i ne pominje napade na etničkoj osnovi, naveo bih samo deo onoga što je obeležilo izveštajni period: napadi na Srbe povratnike i njihovu imovinu u selima Berkovo i Pasjane, kamenovanje kuća povratnika u Klini i Prizrenu, paljenje i napadi eksplozivnim napravama na domove Srba u Orahovcu i Gnjilanu - naveo je Dačić.

Dačić je ocenio da je neophodno preduzeti mera kako bi se postigla trajna rešenja za lica raseljena sa Kosova, uključujući rešavanje i izvršenje njihovih imovinsko-pravnih potraživanja.

Ministar spojnih poslova Srbije naveo je i da se nealbansko stanovništvo na Kosovu suočava s ozbiljnim i brojnim institucionalnim, zakonskim, administrativnim i političkim preprekama na planu zaštite imovinskih prava i dodao da su imovinska prava Srba ugrožena na celom Kosovu, posebno prodajom preduzeća u srpskim sredinama.

Ban Ki Mun: Posebno pohvaljujem Atifete Jahjagu kao predanog borca za integraciju svih etničkih grupa na Kosovu

Generalni sekretar UN Ban Ki Mun ocenio je da sporo napreduje sprovođenje sporazuma Beograda i Prištine, kao i da je formiranje Specijalnog suda za zločine bivše OVK važan korak u jačanju vladavine prava na Kosovu i istorijska prilika da zacele ožiljci iz sukoba.

Ban Ki Mun večereas predstavlja tromesečni izveštaj o Kosovu

U redovnom tromesečnom izveštaju Savetu bezbednosti o radu Unmika, koji će večeras biti predstavljen, Ban je naveo da je sporom napretku delimično doprinela opozicija na Kosovu koja je ometala rad institucija, ali da su Beograd i Priština na visokom novu ponovili posvećenost potpunom sprovođenju sporazuma i nastavku dijaloga.

Realizacija sporazuma sporo napreduje

Ban je izrazio zadovoljstvo posvećenošću predsednika i premijera Kosova procesu normalizacije odnosa Beograda i Prištine pod okriljem EU i punoj implementaciji sporazuma koji su već postignuti, posebno u pogledu uspostavljanja zajednice opština sa srpskom većinom.

"Ipak, primećujem sa zabrinutošću spor tempo sprovođenja u prethodnih 12 meseci i nadam se da će pozitivni koraci preduzeti uz posredovanje EU naići na energičnije napore za završenje preostalih koraka", naveo je Ban u izveštaju za period od 16. januara do 15. aprila.

Nastavljena napeta atmosfera

Generalni sekretar UN je naveo da je u prethodna tri meseca nastavljena napeta atmosfera na Kosovu koja je pratila i izborni proces i da su opozicione stranke bojkotovale i ometale inauguracionu ceremoniju. On je naveo da je nasilje u bilo kom obliku neprihvatljivo sredstvo za izražavanje političkih stavova.

Ban Ki Mun je pozdravio izbor novog kosovskog predsednika Hašima Tačija i odao priznanje bivšoj predsednici Atifete Jahjagi koja je "postavila primer potpuno angažovanog liderstva tokom prethodnih pet godina, posebno kao zastupnica integracije svih zajednica i sve većeg učešća žena u kosovskom društvu".

Sud za OVK važan korak u jačanju vladavine prava

On je izrazio nadu da će brzo biti završeno obrazovanje specijalnog veća i specijalnog tužilaštva za zločine OVK i ocenio da je to "važan korak u jačanju vladavine prava na Kosovu i istorijska prilika da zacele ožiljci iz sukoba".

Ban Ki Mun je ocenio da treba još mnogo toga uraditi na Kosovu za promovisanje tolerancije i pomirenja među zajednicama, kao i na obezbeđivanju zaštite manjinskih prava i za olakšanje povratka raseljenih.

(RTRS-Beta-Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner