четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ивица Дачић на седници Савета безбедности УН о Косову: Дијалог обустављен због такси Приштине на робу из Србије, ми смо остали уздржани
Хроника

Ивица Дачић на седници Савета безбедности УН о Косову: Дијалог обустављен због такси Приштине на робу из Србије, ми смо остали уздржани

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 07. фебруар 2019.

У Њујорку се одржава седница Савета безбедности УН на којој се расправља о новом извештају о раду Унмика. До седнице долази услед оштрог противљења појединих западних земаља и одлуке Косова да прекине комуникацију са Мисијом Унмик. Седници претходио састанак Ивице Дачића са генералним секретаром УН Антониом Гутересом.

23.55 – Постигнут је договор о смањењу седница СБ УН посвећених Косову, јавио је АП.

23.15 – Руски амбасадор Василиј Небензја каже да Русија дели забринутост са Србијом због озбиљности ситуације са Косовом. Вљори Читаку поручује: Нисам чуо озбиљан одговор на тврдње министра Дачића. Захваливши Читаку што седницу назива "шарадом", поручује да Косово треба да буде под сталном контролом СБ УН јер је ситуација нестабилна и сваког тернутка може да се отме контроли.

23.00 – САД настављају да подржавају дијалог Косова и Србије, и верујемо да је ово јединствена прилика за постизање споразума, каже амерички представник Џонатон Коен. То значи да Косово хитно треба да укине таксе, додаје Коен позивајући обе стране на нормализацију односа. Амерички представник негодује због расправљања о Косову у СБ УН и додаје да ће следеће године бити две седнице, и то не нужно о Унмику.

22.45 – Немачки амбасадор Кристоф Хојсген поручио да, уколико две стране желе у европску заједницу, треба да наставе без такси и трговинских баријера.

22.30 – Британска амбасадорка у УН Карен Пирс поновила је захтев да се смањи број седница о Косову, позивајући политичке лидере две стране да пређу преко разлика и посвете се дијалогу.

22.08 – Косовска амбасадорка у САД Вљора Читаку негодује због расправе о Косову и поручује да су "таксе директан одговор на агресивну и бруталну кампању српске владе према Косову".

Истиче да хуманитарне криз нема и оптужује Београд да таксе користи као изговор за обуставу дијалога.

21.40 – Шеф српске дипломатије Ивица Дачић истиче да је дијалог обустављен из једног разлога – такси Приштине од 100 одсто на робу из Србије и БиХ, назвавши то политичком одлуком којом је нанесена неповратна штета. Подсећа да се Србија уздржала од реципрочних мера и још једном показала своју одговорност.

21.35 – Танин поручује да је дијалог неопходан, а да садашњи развој односа Београда и Приштине компликује атмосферу дијалога.

21.20 – Део седнице о Косову почео обраћањем шефа Унмика Захира Танин.

21.00 – Почела седница Савета безбедности УН разматрањем извештаја о Судану. У другом делу седнице очекује се расправа о Косову.

Савет безбедности Уједињених нација данас расправља о Косову, Србију представља Ивица Дачић, у новом извештају Гутереш "изразио забринутост"

Савет безбедности Уједињених нација расправљаће данас о новом тромесечном извештају генералног секретара УН о Косову, објављено је на сајту УН.

Како је наведено, седница је заказана за 21 сат по средњеевропском времену. 

До последњег момента било је неизвесно да ли ће се на седници расправљати о редовном извештају Генералног секретара УН Антонија Гутереша.

Министар спољних послова Србије Ивица Дачић изјавио је за Глас Америке да га највише брине натезање да ли ће седнице уопште бити, које се дешава свака три месеца.

Додао је да Србији није важно колико се пута годишње расправља о Косову, већ је приоритет да се такве седнице уопште одржавају.

Ивица Дачић представља Србију на седници Савета безбедности УН

Министар спољних послова Ивица Дачић представљаће Србију на данашњој седници Савета безбедности УН на којој ће бити разматран Извештај генералног секретара Антонија Гутереша о раду Унмика.

Како је најавило Министарство спољних послова, Дачић ће се заложити за очување редовне динамике и формата седница Савета безбедности о раду Унмика, као и за подршку раду ове мисије у несмањеном обиму и са неизмењеним мандатом.

Дачић ће у свом излагању дати осврт на извештаје генералног секретара УН о раду Унмика.

Шеф српске дипломатије ће изнети оцену актуелне ситуације на Косову, посебно у контексту низа провокативних и једностраних потеза Приштине у претходном периоду и повећаног броја напада на Србе и њихову имовину у покрајини, наводи се у саопштењу.

Извештај Гутереша о Косову који ће разматрати Савет безбедности УН

Генерални секретар УН Антонио Гутереш изразио је забринутост због раста напетости између Београда и Приштине и повезаних ризика по безбедност на терену, посебно на северу Косова и позвао лидере са обе стране да се помере са ушанчених позиција и да раде на стварању услова на наставак дијалога о нормализацији односа.

У новом тромесечном извештају о раду Мисије УН на Косову (Унмик), који ће разматрати Савет безбедности УН у Њујорку, Гутереш је изразио забринутост и због усвајања закона о трансформацији Косовских безбедносних снага у војску.

"Кључно је да лидери с обе стране избегавају акције које би могле додатно подићи тензије, да повлаче помирљиве потезе и траже начине за поновно ангажовање и рад на напретку у дијалогу уз посредовање ЕУ, с циљем нормализације односа", наводи се у извештају којим је обухваћен период од 16. октобра 2018. до 15. јануара 2019. године.

Наводећи да је свестан изазова с којима се Београд и Приштина суочавају у трагању за решењем, Гутереш је охрабрио лидере с обе стране да "супарничку динамику трансформишу у динамику решавања проблема".

"При томе је важно да се помере са ушанчених позиција и покажу преданост постизању свеобухватног споразума, радећи на уклањању препрека и стварању услова погодних за наставак дијалога", навео је у извештају.

Гутереш је изразио забринитост и због одлуке Скупштине Косова да усвоји законе који јачају мандат и капацитете Косовских безбедносних снага.

"Резолуција Савета безбедности 1244 (1999) и даље пружа једини правни оквир за међународно безбедносно присуство, Кфор. Унмик је у том погледу и даље блиско сарађивати с Кфором", наводи се у извештају у ком се оцењује да је напетост између Београда и Приштине наставила да расте, што је негативно утицало на изгледе за продуктиван дијалог.

Описујући кључне политичке и безбедносне догађаје у периоду обухваћеном извештајем, Гутереш је подсетио да је Влада Косова 6. новембра увела порез од 10 одсто на робу из Србије и БиХ, наводећи као главни разлог упорне покушаје Београда да ослаби међународни положај Косова. Потом, 21. новембра, дан након што на Генералној скупштини Интерпола Косово није примељено у чланство, увозне царине на робу из Србије и БиХ пдогнуте су на 100 одсто и забрањен је увоз робе означене са "УНМИК Косово" и "Косово и Метохија".

У извештају се подсећа и на оставке градоначелника четири општине с већинским српским становништвом на северу Косова и изјаву председника Србије Александра Вучића да Београд неће учествовати у дијалогу док таксе не буду укинуте.

Гутереш такође подсећа да су међународни актери и високи званичници позвали косовску владу да укине трговинске мере и ангажовали се у напорима за наставак дијалога као и да је његов посебни представник дао две изјаве у којима је изразио забринутост због утицаја такси а становнике Косова и нагласио да је императив да се одржи мир, сигурност и стабилности.

"Усред напете атмосфере, 14. децембра Скупштина Косова усвојила је законе... који предвиђају битне промене у мандату, улози и снази ​​Косовских безбедосних снага", додаје се у извештају.

У посебном поглављу које се односи на Север Косова, Гутереш је навео да од увођења такси на робу из Србије и БиХ "Унмик и тим УН на Косову нису уочили изразити утицај на приступ основним добрима и услугама за становнике северног Косова", али и да "ниједан штампани медиј на српском језику, укључујући дневне новине, није прешао на Косово након повећања такси".

Наводи се такође да током разматраног раздобља није постигнут напредак у поновном отварању главног моста у Митровици и подсећа на случај привођења четворице косовских Срба у Северној Митровици, укључујући и два члана косовске полиције, у вези с истрагом убиства српског политичара Оливера Ивановића.

У извештају којим је обухваћен период од 16. октобра до 15. јануара, Гутереш је навео да ће фокус активности Мисије УН на Косову под вођством његовог специјалног представника Захира Танина и даље бити подршка изградњи поверења међу заједницама што је, оценио је, кључно за стабилност, социјалну кохезију и стварање услова који воде ка компромису.

(Фонет, Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер