недеља, 28. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > САД: Вашингтон прва држава која је легализовала људски компост, грађани сада могу да изаберу да се њихово тело после смрти претвори у ђубриво
Хроника

САД: Вашингтон прва држава која је легализовала људски компост, грађани сада могу да изаберу да се њихово тело после смрти претвори у ђубриво

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 23. мај 2019.

 Вашингтон је прва држава у САД која је легализовала људски компост. Према новом закону, грађани сада могу да изаберу да се њихово тело после смрти претвори у ђубриво.

Тај процес се сматра алтернативом за кремацију и сахране и практичном варијантом у градовима у којима нема довољно простора за гробља. На крају процеса стварања компоста, породица покојника додаје земљу у којој онда може да гаји цвеће, поврће или дрвеће.

Закон је у уторак потписао гувернер Џеј Инсли.

Катрина Спејд, која је лобирала за усвајање закона, основала је компанију која би могла да буде прва која ће правити људски компост. „Рекомпозиција нуди алтернативу балсамирању, покопу и кремацији, која је природна, безбедна, одржива и резултираће значајном уштедом емисија штетних гасова и површине земљишта“, рекла је Спејд.

Она је објаснила да се у њеној компанији у процесу стварања људског компоста тело стави у шестоугаону, челичну кутију с детелином луцерком, пиљевином и сламом. Кутија се онда затвори и тело се природно распада 30 дана. Настане компост којим се могу напунити двоја ручних колица.

Алтернативе сахрана којима се не загађује животна средина су све популарније. Раније овог месеца су медији пренели да је покојни глумац Лук Пери сахрањен у „оделу од печурака“ у Калифорнији. Креатор тог одела Џе Рим Ли је рекао да оно смањује количину токсичних материја које се ослобађају у средину током распадања тела и кремације.

Људски компост је већ легализован у Шведској, док су у Уједињеном Краљевству легализоване тзв. природне сахране – тело се покопава без ковчега или у ковчегу који је биоразградив.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер