петак, 03. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Руски хеликоптер „Афалин“ најјефтинији на свету – користи исто гориво као аутомобили
Хроника

Руски хеликоптер „Афалин“ најјефтинији на свету – користи исто гориво као аутомобили

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 13. јун 2015.

Руски индустријски дизајнери на корак су од испуњења сна потрошача за јефтиним хеликоптером, пише "Раша тудеј". Наводи се да би нови хеликоптер "Афалин", чија се производња очекује 2016, требало да кошта дупло мање тренутно најјјефтинијег на тржишту и ићи ће на гориво које користе и аутомобили.

"ХелиВејл", компанија из сибирског града Кемерово, приказала је по први пут овај јединствени хеликоптер на крајем маја на међународној изложби "ХелиРаша 2015", највећој у Европи.

Ултралака "Афалина" са два седишта названа је руском речју за кљунастог делфина, пошто труп летелице по облику подсећа на тело овог морског сисара.

"Афалина" је дизајнирана тако да буде хеликоптер за више намена, као што су обука пилота, одржавање гасовода, нафтовода и електричне мреже, извиђање из ваздуха, полицијско патролирање, превоз особља, пољопривредни радови и летови у рекреативне сврхе.

Једна од главних карактеристика ове машине је прилагодљиви систем "Енигма", који пилоту омогућује да одабере изглед дисплеја у кокпиту од стотина понуђених уређаја и функција.

Коаксијално постављени ротори које користи "Афалина" омогућују да је летелица лакша за пилотирање, тиша и отпорнија на бочне ударе ветра. "ХелиВејл" наводи да патентирани систем коаксијалних ротора хеликоптеру обезбеђује брзину до 250 километера на час.

Летелица тежи 270 килограма и може да подигне терет од додатних 180 килограма. Троши између 12 и 16 литара 95-октанског горива на час. Цена би требало да 120.000 долара, а у њу је укључена и уградња система за грејање и хлађење у кокпиту.

(Раша тудеј-Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер