петак, 03. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Русија спремна да помогне око сиријског оружја
Хроника

Русија спремна да помогне око сиријског оружја

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 27. септембар 2013.

Москва -- Русија је спремна да помогне у обезбеђивању складишта хемијског оружја у Сирији када се буду уништавале залихе и фабрике хемијског арсенала Асада.

То је данас изјавио заменик шефа руске дипломатије Сергеј Рјабков.

"Бићемо спремни да помогнемо у обезбеђивању тих објеката када радови буду у току", изјавио је Рјабков на сајму оружја, како је пренела агенција Интерфакс.

Рјабков је данас, на експертском састанку у оквиру изложбе руског оружја у граду Нижњи Тагил на Уралу, изнео тврдњу да НАТО настоји да понови либијски сценарио у Сирији, кршећи својим акцијама правила која је поставио Савет безбедности УН, како наводи агенција Итар-Тас с

Он је истакао да се Русија противи таквим акцијама на међународној сцени, преноси руска агенција.

Само неколико сати пре тога, други заменик руског министра спољних послова Генадиј Гатилов рекао је Асошиејтед пресу (АП) да је Савет безбедности Уједињених нација само два дана удаљен од споразума о резолуцији којом ће се Дамаск обавезати да се отараси свог арсенала хемијског оружја.

Гатилов је рекао да ће резолуција садржати позивање на поглавље седам Повеље Уједињених нација којим се омогућава војна акција уинтересу мира.

САД и Русија немају јединствено мишљење о томе како обезбедити спровођење резолуције.

Пристајањем на споразум Русије и САД о хемијском оружју, режим сиријског председника Башара ел Асада за длаку је избегао војну акцију САД чији је циљ требало да буде одмазда за хемијски напад на предграђе Дамаска у којем је погинуло, како се наводи, око 1.400 људи, превасходно цивила.

Савет безбедности УН ради на усаглашавању резолуције о хемијском оружју која би била прихватљива и за Русију и за западне земље, подсећа Ројтерс.

Амерички државни секретар Џон Кери и руски министар спољних послова Сергеј Лавров постигли су договор раније овог месеца који предвиђа да се Асаду да рок од недељу дана да пријави залихе хемијског оружја које поседује и да његов хемијски арсенал буде уништен до средине идуће године.

Главна спорна тачка у усвајању коначне резолуције Русије и Запада је питање да ли ће резолуција бити заснована на Седмом поглављу Повеље УН, према којем Савет безбедности има овлашћење да спроводи одлуке уз примену мера као што су санкције или војна сила.

(Бета-Танјуг)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер