среда, 08. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ројтерс: У Србији избегнути избори, ризик је узнемирење инвеститора
Хроника

Ројтерс: У Србији избегнути избори, ризик је узнемирење инвеститора

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 31. јул 2013.

Србија је избегла превремене изборе, али ризикује да унесе несигурност међу стране инвеститоре, оценила је британска агенција Ројтерс.

Агенција подсећа да је премијер Ивица Дачић, лидер СПС, предложио да Влада настави рад без Млађана Динкића и УРС, а да је вицепремијер и председник СНС Александар Вучић, данас изјавио да његова странка прихвата тај предлог.

"Избори нису најбоље решење за Србију. Предстоје бројни важни уговори, стабилност је важна", цитира Ројтерс Вучића и наводи да ће коначна одлука о кандидатима за реконструисани кабинет бити познати до 20. августа.

Агенција наводи да без 16 места у парламенту које су припадале УРС, коалиција задржава "танку већину", чиме је земља избегла превремене изборе који би скоро сигурно одложили приступне преговоре са ЕУ.

Одлазак Динкића, међутим, преноси Ројтерс, изазива узнемиреност међу инвеститорима који брину због нарастајућег буџетског дефицита и јавног дуга, због чега су покопане наде у постизање новог споразума из предострожности са ММФ.

"Излазак УРС окреће осу коалиције на лево и смањује шансе за преко потребне реформе", рекао је аналитичар "Стандард банке" Тимоти Еш.

Агенција наводи да је курс динара данас пре подне био 113,95 за један евро, а да је раније износио 114,28 због чега је била потребна интервенција Народне банке.

Неименована портпаролка је потврдила да је интервенција извршена и да ће касније данас бити познато колико је евра продато.

Подаци указују на успоравање у привреди, која је у другом кварталу забележила раст од само 0,7 одсто у односу на раст од 2,1 одсто у првом кварталу.

Агенција подсећа да је Динкић био и гувернер Народне банке, и министар финансија и економије у више влада од 2000. године после збацивања Слободана Милошевића, као и да је предводио непопуларан процес буџетске реформе ове године, покушавајући да стабилизује фианансије Србије и извуче привреду из рецесије.

Аналитичари кажу да је он имао оштрији став када је реч о смањењу плата и пензија, али да су га надгласали Дачићеви социјалисти.

Радио Дојче веле наводи да су одлуком СНС окончане дилеме око реконструкције владе, али да се поставља питање ко је добио, а ко изгубио овим договором - да ли је Вучић политички губитник у дуелу са Дачићем, а можда и са Томиславом Николићем?

Директор Центра за практичну политику Драган Поповић за тај радио каже да је одлука врха СНС о останку у влади донекле очекивана, али добрим делом и условљена унутрашњим сукобима у СНС.

"Дефинитивно је утисак да се Вучић преиграо. Опет то видим кроз јак отпор који су му пружили Томислав Николић и његова струја у СНС. Мислим да и њима прилично користи да Вучић буде поражен бар мало и бар на једном фронту. Ја мислим да ово у строго политичком смислу јесте пораз Вучића, али и још један корак ка коначном расплету ове фарсе око свега и како је састављена ова влада и како она ради", сматра он.

Политички аналитичар Миодраг Радојевић са друге стране оцењује да Ивица Дачић свакако није сам донео одлуку о избацивању УРС из власти.

"Мислим да иза такве одлуке стоји највећа странка у Србији, и да је премијер био неко ко је само операционализовао једну такву одлуку. То је било видљиво и по брзој реакцији председника Србије", сматра Радојевић.

Он је ипак оценио да се не може говорити о неком раздору унутар Српске напредне странке. "Те различите интерпретације, или различита становишта која су се могли чути у оквиру саме странке, можда би пре могли да се тумаче као утирање трагова који воде до тога да иза одлуке да Динкић оде из владе вероватно стоји СНС".

Радојевић сматра да су мотиви за избацивање Динкића из владе неки ранији сукоби напредњака и УРС у Крагујевцу и Зајечару, као и критике СНС како они нису способни да воде економске ресоре без Динкића.

"А могуће је и да је Динкић умешан и у неке спорне приватизације, тако да се можда желело избећи да не буде компромитован само УРС, већ и читава влада", каже Радојевић.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер