Početna strana > Hronika > Rojters: U Srbiji izbegnuti izbori, rizik je uznemirenje investitora
Hronika

Rojters: U Srbiji izbegnuti izbori, rizik je uznemirenje investitora

PDF Štampa El. pošta
sreda, 31. jul 2013.

Srbija je izbegla prevremene izbore, ali rizikuje da unese nesigurnost među strane investitore, ocenila je britanska agencija Rojters.

Agencija podseća da je premijer Ivica Dačić, lider SPS, predložio da Vlada nastavi rad bez Mlađana Dinkića i URS, a da je vicepremijer i predsednik SNS Aleksandar Vučić, danas izjavio da njegova stranka prihvata taj predlog.

"Izbori nisu najbolje rešenje za Srbiju. Predstoje brojni važni ugovori, stabilnost je važna", citira Rojters Vučića i navodi da će konačna odluka o kandidatima za rekonstruisani kabinet biti poznati do 20. avgusta.

Agencija navodi da bez 16 mesta u parlamentu koje su pripadale URS, koalicija zadržava "tanku većinu", čime je zemlja izbegla prevremene izbore koji bi skoro sigurno odložili pristupne pregovore sa EU.

Odlazak Dinkića, međutim, prenosi Rojters, izaziva uznemirenost među investitorima koji brinu zbog narastajućeg budžetskog deficita i javnog duga, zbog čega su pokopane nade u postizanje novog sporazuma iz predostrožnosti sa MMF.

"Izlazak URS okreće osu koalicije na levo i smanjuje šanse za preko potrebne reforme", rekao je analitičar "Standard banke" Timoti Eš.

Agencija navodi da je kurs dinara danas pre podne bio 113,95 za jedan evro, a da je ranije iznosio 114,28 zbog čega je bila potrebna intervencija Narodne banke.

Neimenovana portparolka je potvrdila da je intervencija izvršena i da će kasnije danas biti poznato koliko je evra prodato.

Podaci ukazuju na usporavanje u privredi, koja je u drugom kvartalu zabeležila rast od samo 0,7 odsto u odnosu na rast od 2,1 odsto u prvom kvartalu.

Agencija podseća da je Dinkić bio i guverner Narodne banke, i ministar finansija i ekonomije u više vlada od 2000. godine posle zbacivanja Slobodana Miloševića, kao i da je predvodio nepopularan proces budžetske reforme ove godine, pokušavajući da stabilizuje fianansije Srbije i izvuče privredu iz recesije.

Analitičari kažu da je on imao oštriji stav kada je reč o smanjenju plata i penzija, ali da su ga nadglasali Dačićevi socijalisti.

Radio Dojče vele navodi da su odlukom SNS okončane dileme oko rekonstrukcije vlade, ali da se postavlja pitanje ko je dobio, a ko izgubio ovim dogovorom - da li je Vučić politički gubitnik u duelu sa Dačićem, a možda i sa Tomislavom Nikolićem?

Direktor Centra za praktičnu politiku Dragan Popović za taj radio kaže da je odluka vrha SNS o ostanku u vladi donekle očekivana, ali dobrim delom i uslovljena unutrašnjim sukobima u SNS.

"Definitivno je utisak da se Vučić preigrao. Opet to vidim kroz jak otpor koji su mu pružili Tomislav Nikolić i njegova struja u SNS. Mislim da i njima prilično koristi da Vučić bude poražen bar malo i bar na jednom frontu. Ja mislim da ovo u strogo političkom smislu jeste poraz Vučića, ali i još jedan korak ka konačnom raspletu ove farse oko svega i kako je sastavljena ova vlada i kako ona radi", smatra on.

Politički analitičar Miodrag Radojević sa druge strane ocenjuje da Ivica Dačić svakako nije sam doneo odluku o izbacivanju URS iz vlasti.

"Mislim da iza takve odluke stoji najveća stranka u Srbiji, i da je premijer bio neko ko je samo operacionalizovao jednu takvu odluku. To je bilo vidljivo i po brzoj reakciji predsednika Srbije", smatra Radojević.

On je ipak ocenio da se ne može govoriti o nekom razdoru unutar Srpske napredne stranke. "Te različite interpretacije, ili različita stanovišta koja su se mogli čuti u okviru same stranke, možda bi pre mogli da se tumače kao utiranje tragova koji vode do toga da iza odluke da Dinkić ode iz vlade verovatno stoji SNS".

Radojević smatra da su motivi za izbacivanje Dinkića iz vlade neki raniji sukobi naprednjaka i URS u Kragujevcu i Zaječaru, kao i kritike SNS kako oni nisu sposobni da vode ekonomske resore bez Dinkića.

"A moguće je i da je Dinkić umešan i u neke sporne privatizacije, tako da se možda želelo izbeći da ne bude kompromitovan samo URS, već i čitava vlada", kaže Radojević.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner