петак, 09. мај 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Роберт Купер: Приштина није пристала да на плочици стоји цео текст фусноте
Хроника

Роберт Купер: Приштина није пристала да на плочици стоји цео текст фусноте

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 21. јун 2012.

Како ће изгледати наставак дијалога Београда и Приштине тешко је рећи док се не формира српска влада и док не чујемо све политичке актере у Београду. Како председник Томислав Николић тумачи Устав, преговоре ће наставити Влада, а не он. Николић је рекао да ће као председник имати одговорност да прати преговоре, али да ће првенствену одговорност имати премијер - каже, за "Новости", Роберт Купер, посредник Европске уније у дијалогу, који се у среду у Београду састао са Николићевим саветницима и шефом београдског преговарачког тима Бориславом Стефановићем.

* Председник Николић је желео проверу да ли су неки споразуми из досадашњег дијалога противни уставном поретку Србије. Има ли проблема са оним што је до сада договорено?

- Још у Бриселу Николић је рекао да придаје значај постигнутим договорима и њиховој исправној примени и нико тада није сугерисао да су противни српском Уставу. Разумео сам да је жеља председника да помогне кредибилитету Србије тако што ће се договорено и применити. Рекли смо тада да ћемо доћи да прођемо кроз споразуме и укажемо где постоје препреке за њихову примену. Састанак у Београду је био користан и конструктиван, али нисам сигуран колико брзо ћемо моћи да видимо резултате, пошто влада још није формирана. Верујем да је тим председника сада разумео споразуме.

* Мислите ли да би дијалог на нивоу Владе био ефикаснији?

- Све је могуће. Важно је шта ће бити Владина политика и колико ће бити флексибилна. То сада не знамо.

* Да ли подизање дискусије на политички ниво значи да ће на столу бити и политичке теме?

- Многи људи ово сматрају техничким дијалогом, али ја не знам шта је техничко, а шта политичко. Током дијалога протекле године увек сам имао утисак да је ту близу и политички ниво. Председник Тадић и премијер Косова Тачи били су информисани шта се дешава у дијалогу и вероватно су доносили и многе одлуке.

* Хоће ли се у дијалогу потегнути питање специјалног статуса севера Косова? Борислав Стефановић је рекао да политичке теме укључују и ту...

- То није питање на које могу сада да одговорим. Српска влада би о томе морала да разговара са људима на Косову. То је веома осетљиво питање. Господин Стефановић је много храбрији од мене.

* Где је настао проблем са фуснотом? Стефановић сматра обманом када се каже да фуснота не треба да буде исписана на табли са именом Косова...

- Српска страна је неколико пута потезала питање око појављивања фусноте на таблама са именом. Косовска страна никад није рекла ни да је то у реду, нити да је у потпуности неприхватљиво. Тешко је рећи да је око тога било споразума. Питање је било потегнуто, а одговор је било - ћутање. Када смо билатерално у Приштини отворили ово питање, тражећи њихов став, рекли су нам да је за њих екстремно тешко да прихвате звездицу и да им је неприхватљиво да на плочици стоји фуснота.

* Кључ неспоразума, по вашем мишљењу, је то што у споразуму нема речи "плочица" када се говори о фусноти?

- Тако изгледа. Приштина није пристала на то да на плочици стоји цео текст.

* У споразуму, међутим, стоји да текст фусноте иде уз звездицу, зар то онда не важи и за плочицу?

- Не важи. На плочици може да стоји звездица, а објашњење шта она значи може да стоји негде другде. Ово је смешна ствар за расправу. Поента фусноте је да стави до знања да нема прејудицирања статуса и то важи где год да је фуснота. То говори да када се седи за столом са неким испред кога је назив Косово, то није акт признавања.

* Значи ли све ово да споразум око регионалног представљања Косова, заправо, није постигнут? Хоће ли бити још разговора на ову тему или је ствар завршена?

- Мислим да имамо споразум у коме не пише да фуснота мора да се појави на табли. Ни Косово није задовољно, али пре неколико дана нису напустили састанак у Београду, иако је фуснота била на табли.

* Имате ли ви информацију о три нова услова за почетак преговора саЕУ, а који се тичу укидања паралелних институција на северу, отварања канцеларија у Београду и Приштини и састанку на највишем нивоу?

- О отварању преговора са Србијом одлучује Савет ЕУ. А, пре извесног времена Ангела Меркел је у Београду причала о укидању паралелних структура. То је тема на којој ће се задржати пажња земаља чланица Савета. Мислим да нема папира који каже да три нова услова постоје, али већ неко време се сматра да су паралелне структуре важно питање.

* То је важно питање за Немачку, или је то мишљење свих чланица?

- Не верујем да је Немачка једина која сматра да је ово битно питање, реч је о Савету.

* Да ли је исти случај и са отварањем канцеларије Београда у Приштини и обрнуто?

- Веома је могуће. Било је веома компликовано организовати да Срби гласају на Косову. Да је постојао директнији контакт Приштине и Београда, било би много лакше. Али и код ове тачке се чека нова влада.

* Шта то значи? Нове услове?

- Не знам шта се сматра старим условима. Мишљење Комисије ЕУ говори о телекомуникацијама, струји, сарадњи са Еулексом и нормализацији односа са Приштином.

* Да ли та "нормализација" у преводу значи отварање међусобних канцеларија?

- Не бих на тај начин одговорио на ово питање, јер не постоји папир који о томе говори. То није потпуно нова идеја, али у дијалогу до сада о томе није било речи, као што се није расправљало ни о паралелним структурама.

* Према мишљењу Стефановића, по питању тумачења фусноте стављате се на страну Приштине...

- Не, уопште. Када сте у средини, људи вас оптужују да сте уз једну или другу страну. Радили смо екстремно напорно да се фуснота прихвати.

 * Остајете ли ви медијатор дијалога ако се формат разговора промени?

- Не. Ако се дијалог подигне на политички ниво, онда то нећу бити ја. 

* Ко би у име ЕУ био посредник у таквом случају?

 - Политички ниво би вероватно значио да то буде Кетрин Ештон.

Душица Ђорђевић

(Вечерње новости)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер