петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Референдум у Македонији: Завршено гласање; ДИК: Референдум није успео - излазност 36%; Грађани одговарали на питање "Да ли сте за чланство у ЕУ и НАТО, уз прихватање споразума о имену између Македоније и Грчке?"; Вукадиновић: Фарса од питања и демократије
Хроника

Референдум у Македонији: Завршено гласање; ДИК: Референдум није успео - излазност 36%; Грађани одговарали на питање "Да ли сте за чланство у ЕУ и НАТО, уз прихватање споразума о имену између Македоније и Грчке?"; Вукадиновић: Фарса од питања и демократије

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 30. септембар 2018.

Грађани Македоније изашли су на референдум на коме су се изјашњавали о томе да ли подржавају споразум између Скопља и Атине о промени имена те бивше југословенске републике у Северна Македонија.

Више од 1.800.000 грађана има право да се на 3.480 бирачких места у 80 општина изјасни на питање "Да ли сте за чланство у ЕУ и НАТО, уз прихватање споразума о имену између Републике Македоније и Грчке?". 

23:01 - ДИК: Референдум није успео

Председник Државне изборне комисије је потврдио да није постигнута неопходна излазност. „Јасно је да одлука није донесена“, рекао је Оливер Дерковски, преноси Ројтерс. Грађанска коалиција Мост саопштила је да је излазност 36,6 одсто.

22:49 - Заев: Не можемо се играти

Македонски премијер Зоран Заев, у другом обраћању јавности, рекао је да је данашњи дан био важан за грађане и државу.

 „Од 650.000 грађана, већина је гласала ’за‘. Желим да се захвалим свим грађанима, и онима који су гласали за и онима који су гласали против, јер су преузели одговорност“, поручио је шеф македонске владе.

„Грађани су показали демократску зрелост и корачају нашим путем ка ЕУ и НАТО“, навео је премијер Македоније.

Како је додао, време је да заједно испишемо историју.

„Нема алтернативе за чланство Македоније у НАТО и ЕУ и не може је бити. Не можемо се играти“, рекао је Заев.

22:32 -ДИК на основу 85,71 одсто бирачких места: Излазност 36,11 одсто, ЗА гласало 91,25%, ПРОТИВ 5,82%

ДИК: На основу обрађених 85,71 одсто бирачких места, „за“ је гласало 91,25 одсто бирача (458.053), док је „против“ биле 5,82 одсто.

Излазност је према овим подацима била 36,11 одсто.

22:22 - Заев и Ципрас разговарали телефоном

Македонски и грчки премијери Зоран Заев и Алексис Ципрас разговарали су телефоном након завршетка референдума у Македонији, наводи грчка новинска агенција АНА-МПА, јавља дописник МИА из Атине.

Како се наводи, Ципрас је похвалио Заева за „одлучност и храброст да настави са спровођењем договора“.

22:20 - Саопштење Министарства иностраних послова Грчке

Министарство иностраних послова Грчке саопштило је да ова земља поштује избор грађана из суседне земље када је реч о резултатима референдума, које коментаришу као контрадикторне.

22:15 - Хан: Политички лидери да поштују "ову одлуку"

Европски комесар за проширење и суседску политику Јоханес Хан огласио се на Твитеру поводом референдума у Македонији, који је данас одржан у тој држави и поручио да сада очекује од свих политичких лидера да поштују "ову одлуку": "Референдум у Македонији: Честитам оним грађанима који су гласали на данашњем консултативном референдуму и искористили своје демократске слободе. Са значајним бројем гласова 'за', постоји широка подршка за Преспански споразум и евроатлантски пут те државе. Сада очекујем од свих политичких лидера да поштују ову одлуку и да иду напред са највишим степеном одговорности и јединства у свим партијама, у интересу државе".

22:12 - Атмосфера са улица Скопља

Овако вечерас изгледа центар Скопља након што су саопштени прелиминарни резултати референдума.

20:44 - Џафери: Грађани су данас поставили темеље будуће Македоније

Председник македонског Собрања Талат Џафери вечерас је честитао грађанима и институцијама на спровођењу референдума без иједног озбиљног инцидента и мирном и демократском процесу гласања: "Овим су грађани доказали да припадају политичкој култури демократски развијених држава и да, што је најважније, припадају великој европској породици". Према његовим речима, грађани су данас поставили темеље будуће Македоније.

У Македонији је данас одржан референдум на којем су се грађани изјашњавали о промени имена те бивше југословенска републике, али и уласку те земље у НАТО и ЕУ.

19:52- Заев: Референдум је успео

Огаласио се и премијер Македоније Зоран Заев. У свом првом обраћању након завршетка гласања, Заев је рекао да је референдум успео и запретио ванредним изборима. Опширније прочитајте у посебној вести.

19:28 - Славље противника промене имена испред Собрања

19:15 - Недостижних 50+1

Подсећамо, да би се референдум сматрао успешним, потребно је да изађе половина уписаних бирача плус један и да више од половине гласа „за“. На македонском бирачком списку уписано 1.806.336 гласача.

У односу на претходна гласања, данашња излазност је значајно нижа, наводе македонски медији и подсећају да је 2016. године излазност до 17.00 часова била 60,38 одсто, а 2017. 48,95 одсто.

19:03 Процена излазности организације Europe elect:

18.00 - На референдуму је до 17 сати гласало 28,83 одсто бирача, саопштила је Државна изборна комисија (ДИК).

До 17 сати гласао је 455.771 грађанин, што је податак добијен на основу 87,25 одсто обрадјених листића, изјавио је председник ДИК Оливер Деркоски на конференцији за новинаре.

 Погледајте анкету о томе шта кажу грађани Македоније:

16.30 - На референдуму у Македонији о имену државе до 15 сати гласало је 22,56 одсто бирача, саопштила је Државна изборна комисија (ДИК). Закључно са 15 сати на рефередуму је гласало 334.075 грађана, изјавио је председник ДИК Оливер Деркоски на конференцији за новинаре.

Деркоски је поновио да се до сада референдумско гласање одвија мирно и без нерегуларности, са неколико мањих инцидената, који нису нарушили рефередумски процес.

Полиција је објавила да се до 15 сати на бирачким местима десило укупно седам инцидената, четири до 11 сати и три после, оцењујући да се ради о мањим инцидентима, углавном фотографисању изборних места и вредјању гласача.

"Дан је углавном миран, а инциденти су рашчишћени", рекао је Телевизији Телма портпарол Министарства унутрашњих послова Македоније Тони Ангеловски.

Ђорђе Вукадиновић: Искрено, ово 'македонско' питање је фарса и од питања и од демократије

“Не мешам се у унутрашње ствари комшија и дојучерашње – надам се, и будуће – македонске браће. Али, искрено, ово питање је баш шега од питања и од демократије.

 

“А Вучићев, евентуални, референдум о КиМ био би још већа фарса, како по питању формулације питања, тако и по ‘демократичности’ и медијској атмосфери. А ЕУ би га такође подржала…”, сматра он.

15.38 - На бирачком месту у основној школи "Будућност" у скопској општини Чаир, одстрањен је поптпредседник комисије за референдум о имену Македоније зато што је агитовао, потврдила је данас Државна изборна комисија (ДИК).

Председник ДИК Оливер Дерковски је рекао да је на место одстрањеног потпредседника изборне комисије постављен нови члан и да је рефередумско изјашњавање настављено неометано.

14.47 - На референдуму о имену државе до 13х изашло је 16 одсто гласача, саопштила је Државна изборна комисија (ДИК).

"До 13х гласало је 261.470 грађана, а излазност по општинама је у распону од 7,82 одсто до 19,15 одсто", изјавио је председник ДИК Оливер Дерковски на конференцији за новинаре.

Те податке о излазности ДИК је дао на основу обрађених података са 90,24 одсто бирачких места.

Дерковски је рекао да се до сада референдумско гласање одвијало мирно и без нерегуларности, са неколико мањих инцидената и позвао да мирно остане и до 19х, када се затварају бирачка места.

У Скопљу је репортерка Н1 Гордана Бјелетић:

14.00 - Министар спољних послова Македоније Никола Димитров је гласао у Скопљу и након што је убацио листић у гласачку кутију изјавио да се нада да ће данас бити празник и да ће Македонија "коначно кренути напред и у правом правцу – ка ЕУ и НАТО, уз чување свега онога што је важно".

"Ово је велики дан за Македонију и велики дан за пријатељство са Бугарском, Грчком и другим суседима. Уверен сам у то, а и узбуђен и због тога што је данас и мој рођендан", рекао је Димитров новинарима.

13.04 - Македонски премијер Зоран Заев изјавио је након гласања, да је уверен да ће велика већина грађана подржати промену имена државе, што ће јој омогућити приступање НАТО-у и отварање приступних преговора са ЕУ.

13.01 - Излазност на референдуму у Македонији до 11.00 је била 8,03 одсто, објавила је Државна изборна комисија (ДИК). Тај податак о излазности добијен је на основу информација са обрађених 92,06 одсто података добијених са гласачких места, саопштено је на конференцији за новинаре.

12.56 - Министарство унутрашњих послова Македоније саопштило је да су забележена четири инцидента од отварања гласачких места, и то у Гостивару, Струги, Скопљу и Штипу. Већих инцидената није било, а углавном су прјављивана сликања људи који излазе на референдум. Осумњичени су приведени на информативне разговоре. Министарство је позвало грађане да поштују законе и да се уздрже од ремећења јавног реда и мира. 

11.46 - Директор Центра за регионализам Александар Попов изјавио је за Н1 да би договор Македоније и Грчке требало да буде узор за решавање спорова у региону, али да власт у Београду уместо тога показује зловољу према јужном суседу.

Политички аналитичар из Скопља Петар Арсовски истовремено је оценио да ће Македонија, уколико уставне промене после референдума не буду усвојене у Собрању, упасти у нову политичку кризу која ће резултирати ванредним парламентарним изборима.

11.10 - Македонска полиција привела је младића који је ометао рефередунско гласање на гласачком месту у скопском насељу Ново лисиче. Полиција је потврдила да је 22-годишњи К. Ж. из Скопља на гласачком месту у Основној школи "Лазо Ангеловски“ вређао градјане који дошли да гласају и физички напао полицајца.

10.43 - Излазност на референдуму до 9.00 је била 2,45 одсто, објавила је Државна изборна комисија (ДИК).

Тај податак о излазности добијен је на основу обрађених информација са 71 одсто гласачких места, рекла је портпаролка те комисије Љупка Гугучевска је на првој данашњој конференцији за новинаре.

Она је рекла да су сва бирачка места отворена на време, да гласање тече мирно и да нису регистроване неправилности. До сада су у ДИК поднесена три приговора за заштиту бирачког права и сви су проглашени за неосноване, рекла је Гугучевска.

10.39 - Вицепремијерка Македоније и министарка одбране Радмила Шекеринска изјавила је да очекује да ће на референдуму већина грађана снажно показати да је за то да Макеонија постане чланица НАТО и ЕУ.

Референдумско изјашњавање ће надгледати рекордних 12.400 посматрача, од којих ће 493 из иностранства, а за праћење су се акредитовала и 83 страна новинара.

Најављено је да ће референдум обезбеђивати више од 6.000 полицајаца, а министар полиције Оливер Спасовски је најавио да ће бити кажњавано и свако онемогућавање и спречавање грађана да се изјасне.

Договором Македоније и Грчке, који су у јулу постигле владе Зорана Заева и Алексиса Ципраса, предвиђено је да Македонија имену дода географску одредницу "северна", а споразум предвиђа и гаранције за македонски језик и национални идентитет.

Успешан референдум и уставне промене до краја ове године, које гарантују промену назива државе у "Северна Македонија", услов су за македонску интеграцију у ЕУ и НАТО, што је Грчка блокирала захтевајући да се најпре реши међусобни спор око назива.

Договор са Грчком и референдум о имену Македоније, који су оценили као историјски и важан за будућност земље, снажно су подржале САД и земље ЕУ.

(Агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер