уторак, 30. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Реџеп Тајип Ердоган: Нацистичка Немачка пример ефикасног председничког система; Aнкара - Eрдоганов коментар о Хитлеру су неки медији искривили и искористили у супротном значењу
Хроника

Реџеп Тајип Ердоган: Нацистичка Немачка пример ефикасног председничког система; Aнкара - Eрдоганов коментар о Хитлеру су неки медији искривили и искористили у супротном значењу

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 01. јануар 2016.

„Хитлеров председнички систем позитиван пример“

Турски председник Реџеп Тајип Ердоган поменуо је Немачку из времена Адолфа Хитлера као пример ефикасног председничког система, пренели су турски медији.

Ердоган жели да измени турски Устав како би углавном церемонијална титула председника постала извршна, односно да уведе турску верзију система који је на снази у земљама попут САД, Француске или Русије, пренео је Ројтерс.

На питање новинара да ли је извршни председнички систем могућ уз истовремено одржавање унитарне структуре државе, Ердоган је касно синоћ по повратку из Саудијске Арабије рекао: "Већ постоје примери тога у свету. То можете да видите и на примеру Хитлерове Немачке."

"И после тога је било примера у многим другим државама", навео је турски председник, а пренела турска агенција Доган.

Владајућа странка АКП, коју је основао Ердоган, посветила је највише пажње после победе на парламентарним изборима у новембру уставним променама.

Опозиционе странке сматрају да постојји потреба за променама у уставу, који је ступио на снагу после пуча из 1980. године, али не подржавају увођење председничког система за који се залаже Ердоган, страхујући да би то могло да стави превише моћи у руке једног ауторитарног лидера.

(Танјуг)

Реџеп Тајип Ердоган: Нацистичка Немачка пример ефикасног председничког система

Турски председник Реџеп Тајип Ердоган је као пример ефикасног председничког система навео нацистичку Немачку.

Ердоган настоји да промени Устав Турске како би церемонијална улога председника прерасла у извршну или у верзију система какав постоји у САД, Француској или Русији.

На новинарско питање постављено по његовом повратку из Саудијске Арабије да ли је могућ извршни председнички систем и притом одржати унитарну структуру државе, Ердоган је одговорио да већ постоје примери у свету и да се то могло видети у Хитлеровој Немачкој.

"Постоје и новији примери у разним другом земљама", рекао је Ердоган новинарима, преноси турска новинска агенција "Доган".

Владајућа странка Правде и развоја, чији је оснивач Ердоган, изнела је питање измене Устава на дневни ред парламента након што је та партија освојила већину на изборима одржаним у новембру.

(Срна-Ројтерс)

Aнкара: Eрдоганов коментар о Хитлеру погрешно интерпретиран

ИСTAНБУЛ - Kанцелариjа турског председника Реџепа Tаjипа Eрдогана саопштила jе данас да су његови коментари о председничком систему у Немачкоj у време Aдолфа Хитлера - погрешно интерпретирани и да он ниjе хтео да каже да jе то пример ефикасног председничког система.

"Eрдоганову метафору о Хитлеровоj Немачкоj су неки медиjи искривили и искористили у супротном значењу", наводи се у саопштењу турског председништва.

Председник jе желео да каже да извршно председништво може да постоjи у унитарноj држави и да оно не зависи о федералном систему управљања, као и да ни председнички ни парламентарни систем не гарантуjу да неће бити злоупотребе моћи, навела jе Eрдоганова канцелариjа.

"Уколико се систем злоупотребљава, то може да резултуjе лошим владањем и катастрофама попут Хитлерове Немачке. Важно jе инсистирати на праведноj владавини коjа служи народу", саопштило jе турско председништво, додаjући да jе недопустиво сугерисати да jе Eрдоган приказао Хитлера у позитивном светлу.

Владаjућа странка AKП, коjу jе основао Eрдоган, посветила jе наjвише пажње после победе на парламентарним изборима у новембру уставним променама.

Oпозиционе странке се слажу за потребом за променама у уставу, коjи jе ступио на снагу после пуча из 1980. године, али не подржаваjу увођење председничког система за коjег се залаже Eрдоган, страхуjући да би то могло да стави превише моћи у руке jедног ауторитарног лидера.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер