петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Реакције на пресуду Хашког трибунала Ратку Младићу: Драган Марковић Палма, Војислав Шешељ, Ненад Чанак, Ана Брнабић, Борис Тадић...
Хроника

Реакције на пресуду Хашког трибунала Ратку Младићу: Драган Марковић Палма, Војислав Шешељ, Ненад Чанак, Ана Брнабић, Борис Тадић...

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 22. новембар 2017.

Београд -- Након што је Ратко Младић пред Хашким трибуналом осуђен, у првостепеној пресуди, на доживотну казну затвора почеле да стижу прве реакције из Србије.

Трочлано Веће Хашког трибунала, којим је председавао судија Алфонс Ори, осудило је данас ратног команданта Војске Републике српске на доживотну казну затвора по 10 од 11 тачака оптужнице. Младић није саслушао изрицање пресуде у судници, јер је удаљен због викања и псовања.

Народни посланик и лидер Јединствене Србије Драган Марковић Палма оценио је да је пресуда Хашког суда изречена генералу Младићу, спуштење завесе на највећу срамоту у историји светског правосуђа. 

"„Данашњом пресудом генералу Ратку Младићу Хашки трибунал спушта завесу на највећу срамоту у историји светског правосуђа. Резултат рада Хашког трибунала је да су они који су највише страдали, највише и осуђени. Срби су укупно осуђени на 12 векова робије, а Хрвати, Муслимани и Албанци на око 200 година. С тим да су Хрвати углавном осуђени за злочине над муслиманима и обрнуто", навео је Марковић у писаној изјави дотављеној медијима. 

То, према његовим речима, значи да за злочине над Србима нико није крив.

Лидер опозиционог покрета Двери Бошко Обрадовић изјавио је да одбацује све пресуде Хашког трибунала као антиправне, неправедне и антисрпске и додао да је за њега Ратко Младић херој. 

Обрадовић је новинарима у Скупштини Србије казао да је пресуда Хашког трибунала по којој је Младић осуђен на доживатну казну врхунац антисрпског деловања тог суда, који, како каже, он не признаје јер је антисрпски. "“Што се мене тиче Ратко Младић и Радован Караџић треба да буду на првим страницама уџбеника јер су оснивачи републике Српске, а пресуде Хашког трибунала ме не интересују”, рекао је Обрадовић и додао да је трибунал продужена рука НАТО-а.

Лидер СРС Војислав Шешељ оценио је да је пресуда Ратку Младићу политичка. 

"Пресуда је политичка, а уперена је против српског народа који је учествовао у рату, помало и против Србије, а највише против Републике Српске", рекао је Ссешељ за Пинк телевизију. Све тачке оптужнице говоре о удруженом злочиначком подухвату, што, наводи Шешељ, за Трибунал значи да нема потребе да се објашњава како је шта урадио и где је директна веза.

Некадашњи оптужених за ратне злочине над Србима, бивши командант тзв. Армије БиХ у Сребреници Насер Орић рекао је да суд рекао своје у случају Ратка Младића.

Он је за Дневни аваз рекао да "војсковођа мора да одговара и пред својим народом, јер је одговоран за смрт војника Војске Републике Српске које је лично одвео у смрт".

Додао је и да се пресуде Хашког трибунала морају поштовати и да их не треба коментарисати, али да дела Младића најбоље говоре о њему. 

"Он српским мајкама никада није имао петљу да каже да је њихове синове лично одводио у смрт и да је поражен на бојном пољу. Зато се одлучио за убиства заробљеника и цивила. Шта да му поручим, да поживи што дуже у здрављу, то је све", рекао је Орић. 

Подсетимо, Орић је био оптужен за нељудско понашање према 11 и убиства седморо Срба 1992. и 1993. године у Сребреници. 

Јединице под његовом командом су биле оптужене да су напале 50 српских села и да су протерале њихове становнике. 

Осуђен је на две године затвора 2006. године и нашао се одмах на слободи, пошто је у притвору провео више од три године. После жалбе, 2008. године је правоснажно ослобођен кривице за злочине над Србима.

Лидер ЛСВ Ненад Чанак је на Твитеру објавио да би требало осудити и идеологију као и све оне који су те злочине планирали, координирали и спроводили. "Истим онима који су од имена Ратка Младића направили ратни поклич хулигана и криминалаца, који би такве злочине били спремни да понове. Они су те планове ковали у Београду, а не на Палама. Јако је важно, међутим, да ту злочиначку организацију и њихову кривицу нипошто не треба доводити у везу са читавим народом. То би било неправедно и неистинито", навео је Чанак.

Потпредседник Владе Србије Расим Љајић рекао је да пресуда Младићу не представља изненађење, имајући у виду досадашњу судску праксу у Трибуналу, као и раније пресуде Младићевим подређенима.

Љајић је у изјави агенцији Бета подсетио да су на доживотне казне пред Хашким трибуналом већ осуђени Вујадин Поповић, Љубиша Беара и Здравко Толимир, а Младић се и у тим предметима спомињао као део удруженог злочиначког подухвата.

"Овом пресудом ће породице жртава вероватно добити делимичну сатисфакцију, али у јавности земаља региона неће престати расправе о интерпретације ове одлуке Трибунала, у зависности од етничке призме из које се она посматра", казао је Љајић.

Додао је да се "нажалост свих ових година много мање говорило о патњама жртава, а много више о онима који су те злочине починили, без обзира на њихову националну припадност".

"Све док имамо острашћену и у навијачке таборе подељену јавност, неће бити озбиљнијег суочавања са прошлошћу и злочинима који су почињени деведесетих година", оценио је Љајић.

Истакао је да је "без обзира на што ће у овом тренутку националне тензије у региону вероватно бити повећане, помирење засновано на истини и правди императив за све државе и народе региона, и морамо учинити све да спречимо нови талас етничких нетрпељивости".

Српски покрет обнове је саопштио да је Хашки суд изрекао пресуду Ратку Младићу "а не ни Србији ни српском народу". СПО је навео и да "Србију и српски народ не бране него их срамоте и криминализују сви који пресуду једном човеку проглашавају за пресуду српском народу и држави". 

Председник Нове странке Зоран Живковић је оценио да је пресуда Хашког трибунала нормална и очекивана и да је лоше што се кривци за догађаје из 90-их тек сада кажњавају. "Наравно да је било криваца на свим странама, али то не оправдава никога", рекао је Живковић агенцији Бета. 

Он је додао да је Младић сигурно имао командну одговорност. "Ту није било дилеме да ли је он крив што се то догодило и да ли је могао да спречи злодела која су чињена наводно у наше име и ту ја пресуду тумачим као нормалну и очекивану", рекао Живковић.

Покрет слободних грађана поздравља доношење пресуде Ратку Младићу и констатује да се судским поступцима против појединаца скида колективна одговорност са народа. Тиме се, између осталог, превазилази трагична прошлост и утире пут саживоту и сарадњи на Балкану.

Председница Владе Србије Ана Брнабић изјавила је данас да пресуда Ратку Младићу није изненађење за српски народ и поручила да се треба окренути будућности, како бисмо коначно имали стабилну државу. 

"Треба да гледамо у будућност... како би смо коанчно имали стабилну државу", рекла је Брнабић, преноси Ројтерс. 

Председница Владе борави у посети Норвешкој.

Председница Удружења "Мајке Сребренице" Хатиџа Мехмедовић је за Н1 рекла како породице жртава никада не могу бити задовољне пресудом, каква год била.

"Ми нисмо задовољне ни срећне јер нису обухваћене све општине за које се терети, треба одговарати за све жртве јер је то био организирани злочиначки подухват. Нажалост није. Каква год пресуда биће му боље него породицама којима су убијени чланови. Мени су убили малолетног сина, мужа, братиће, сестричне.. да не набрајам сад... Таквих мајки на хиљаде има. Ово нека буде опомена будућим генерацијама да не хрле за оним за чиме су хрлили њихови предходници... Нека ово буде порука онима који куцкају оружјем и поделама, жао нам је што Србија није одговарала за злочине јер се зна ко је имао авионе, тенкове...", рекла је Мехмедовић и додала како је врло тешко доживела све ово.

"Врло сам тешко доживела пресуду, тај злочинац је жив, а наше деце нема већ 23. годину и то је јако ружно. Гледаш је ли то човек или звер. Та деца која су убијена, извучена су из школских клупа, нису упознала ни живот, а камоли да су направила злочине", закључила је Мехмедовић.

Друга мајка, којој су убијени муж, син и брат, задовољна је што је Младић добио доживотну казну.

Жене у црном поздравиле су данас пресуду Међународног кривичног суда за бившу Југославију, којом је Ратко Младић осуђен на казну доживотног затвора, оцењујући да су, после деценија његовог бежања и скривања и опструкције поступка, жртве злочина и њихове фамилије коначно дочекале правду.

Оне позивају власти Србије да се суоче са чињеницама и коначно престану са негирањем злочина и геноцида, да прихвате одлуке највиших међународних правосудних инстанци - Међународног суда правде и Међународног кривичног суда за бившу Југославију, као и препоруке Европског парламента, Савета Европе и других највиших међународних тела и да поступају у складу са њима.

Доживотна казна затвора је примерена казна за ултимативне злочине који су извршени под командом Ратка Младића, наводи се у саопштењу Жена у црном.

Злочини за које је осуђен Ратко Младић - геноцид, злочини против човечности, укључујући и прогоне, истребљење и убиства, депортације и нечовечна поступања, терорисање цивила, напади на цивиле, позивају на дубоко размишљање и преиспитивање, како на појединачном нивоу, тако и на нивоу друштва.

"Ово се нарочито односи на актуелне власти у Србији, чији садашњи највиши званичници су били део политике која је инспирисала и помагала геноцид. Та чињеница чини њихову одговорност у овом тренутку још већом", истиче се у саопштењу Жена у црном.

Председник ЛДП-а Чедомир Јовановић оценио је да казна која је изречена Младићу представља делимичну сатисфакцију за породице жртава злочина за које му је суђено, али и све оне који су се годинама борили за правду и помирење у региону.

Ништа, међутим, не може вратити изгубљене животе и умањити несрећу милиона људи који су страдали у ратном лудилу деведесетих, чији је Младић један од најистакнутијих симбола, поручио је Јовановић.

Пресуда, према његовим речима, треба да буде основа на којој се морају градити нови односи, политика помирења у целом региону, а пре свега у Босни и Херцеговини.

“Ово не сме да буде повод за распаљивање мржњи и сукоба, него опомена и позив на одговорност пред самима собом, пред прошлим и будућим генерацијама“, истакао је лидер ЛДП-а.

Јовановић је оценио и да је казна доживотног затвора за Младића у исто време и нада да ће се терет колективне одговорности скинути са српског народа у Србији и Босни и Херцеговини.

Заменик председника Српске радикалне странке Немања Шаровић оценио је да је доживотна пресуда Младићу уперена против српског народа. Шаровић је новинарима у Скупштини Србије рекао да ће Срби носити "жиг геноцидног народа" и истакао да геноцида апсолутно није било, и да се не може сваки злочин називати геноцидом.

Он је казао и да Младић није требало да заврши у Хагу, али и да пошто је тамо доспео није требало због здравственог стања да присуствује суђењу; По његовој оцени, пресуда не би имала значај да је процес текао без присуства Младића.

Председник Демократске странке Србије Милош Јовановић изјавио је поводом пресуде Младићу, да није очекивао ништа мање од пародије од суда какав је Хашки трибунал и оценио да није било геноцида.

Тај суд, како је Јовановић рекао на конференцији за новинаре у парламенту, још једном је потврдио да се у Сребреници десио злочин геноцид, што није исправна правна квалификација јер се то што се тамо десило "не може подвести под злочин геноцида".

"Геноцид је могао да се деси у БиХ или се тамо није десио, не може се издвајати једна географска целина", казао је Јовановић.

Он је додао да пресуда у формално правном смислу јесте пресуда једној особи, али да политички гледано то јесте пресуда српском народу у целини, а пре свега Републици Српској.

Народни посланик из Социјалдемократске партије Србије, Мехо Омеровић, изјавио је да је пресуда изречена бившем генералу ВРС Ратку Младићу данас у Хагу очекивана, али и да трибунал није успео у оном што му је био основни задатак - помирење народа у региону, правда за све жртве и преживеле у ратовима на територији бивше Југославије.

- И даље смо сведоци говора и речи мржње, звецка се и оружјем често. Никако да се сучимо са прошлошчу. У државама бивше Југославије имамо развијене десничарске организације и удружења која величају освеочене злочинце! Све што је усмерено против других је на цени а сваки криминалац и злочинац који долази из сопственог народа је херој. Све што негира постојање других је изгледа и званична политика - навео је Омеровић.

У изјави достављеној медијима, Омеровић констатује да не могу постојати геноцидни народи, већ само појединци.

- Младић је одговоран за то најтеже кривично дело. Најодговорнији је за све оно што се дешавало у Сребреници. Србија као чланица УН мора признати и ову судску пресуду. Изјаве оних који не прихватају пресуду или величају злочине и злочинце нече променити нити пресуду нити историјску чињеницу да се то десило - навео је Омеровић.

Према његовим речима, овом пресудом се затвара и последња страница у раду Суда.

Институт за европске послове (ИЕП) саопштио је данас да је изреченом пресудом хашког трибунала Ратку Младићу коначно злочин у Сребреници добио "име и презиме" и истакао да је сада време за мир.

Одговорност је, кажу, на свима нама да јасно и гласно изговоримо имена починиоца злочина како би се обесмислила националистичка мантра о колективној одговорности.

- Време је за мир. На путу успостављања трајног мира у региону време је да почнемо да разговарамо о злочинима и патњама жртава како би наша деца била ослобођена терета прошлости и како би могла да граде заједничку европску будућност - наводи се у саопштењу.

Из ИЕП-а указују и да је ово тренутак да политичке елите, стручна јавност и цивилно друштво разговарају са грађанима о злочинима Ратка Младића и других, и да се искористи историјска шанса за јасно одрицање од злочиначке и политике негирања злочина како би помирење медју народима било могуће.

Сматрају да је, поред закона, потребно да Министарство просвете ревидира наставни план и програм како би процес помирења могао да добије своју потпору.

ИЕП је истовремено позвао надлежне институције у Србији да усвоје Закон о забрани негирања ратних злочина.

Пресуда, коју је Хашки трибунал изрекао Ратку Младићу, потврђује да овај суд нема везе са правом и правдом, већ да је реч о обичном политичком инструменту, формираном са циљем да читаву српску нацију представи као геноцидну, изјавио је данас председника Српске народне партије и министар Ненад Поповић.

- Зато је, и поред свих могућих доказа који су му пружени, овај суд свесно ослобађао крвнике попут Насера Орића, Готовине и Харадинаја, док је с друге стране, осудио све српске политичке и војне лидере који су се нашли пред овим трибуналом - навео је Поповић у саопштењу.

За Хашке судије и тужиоце, сматра он, убијена српска деца и старци, ископане очи, преклани вратови и извађени органи нису доказ никакве кривице. "Одрубљене српске главе, које су носили по Босни муџахедини Изетбеговићеве војске за те људе и тај суд не представљају ништа".

Када је испунио своју политичку мисију овом срамном пресудом, наводи Поповић, Хашки трибунал завршава свој рад, мислећи да ће оваквим пресудом додатно нанети штету српским интересима.

Српски народ је својом слободарском традицијом и херојством створио Републику Српску, а Србија је данас независна и слободна држава, која брани интересе Срба где год да се налазе, наведено је у саопштењу.

Зато ће српски народ, истакао је Поповић, и поред свих покушаја да га сломе и одузму му слободу, што је покушао и Хашки трибунал, наставити да траје, развија се и јача, чувајући своју слободу и независност држава које је сам створио.

Пресуда некадашњем команданту Главног штаба Војске Републике Српске генералу Ратку Младићу показала је да Хашки трибунал није суд правде, већ "монструм", рекао је Срни адвокат Тома Фила.

Он је навео да би образложење суда, који је Младића осудио на доживотну робију, било исто и за (бившег председника СР Југоаславије и Србије) Слободана Милошевића да је остао жив.

- Све ово што је стављено Младићу, исто би било и Милошевићу да је остао жив. Они су тај суд направили као антисрпски и у том суду су неколико циљева поставили - прво Милошевић, па Младић, па Радован Караџић, затим Никола Кољевић, који се одлучио на неки други начин да реши проблем и касније Биљана Плавшић. Милошевић и Младић су им били главни - рекао је Фила.

Он је оценио да је зато овај суд и постојао и зато је морао да уради ово што је урадио.

- То није био суд правде, него један правни монструм, измишљен, незаконито постављен од Савета безбедности, јер не би прошао на Генералној скупштини УН. Како је почео, тако ће и завршити - рекао је Фила.

Он је истакао да судије у Хашком трибуналу није било брига за доказе.

- Них баш брига за доказе одбране, њих и не интересује што је човек на самрти, то је за њих безначајна олакшавајућа околност. То су људи без душе - рекао је Фила.

Председник Иницијативног одбора Здраве Србије Милан Стаматовић оценио је да је пресуда Младићу "пресуда против целог српског народа" и позвао председника Србије Александра Вучића да "коначно узме у заштиту сопствени народ и државу".  

Стаматовић је у саопштењу оценио и да је "једина добра ствар у пресуди што није успео покушај Избетбеговићевих фундаменталиста да у Младићеву, али и колективну кривицу Срба припишу и измишљени геноцид у још седам општина на подручју БиХ".  

"Генерал Младић је бранио и одбранио српски народ од најезде страних плаћеника, исламских џихадиста и озлоглашених војних формација БиХ које нису мариле ни за старе и немоћне, а Војска Републике Српске није водила освајачки већ одбрамбени рат, бранећи сопствена огњишта, имања и невине људске животе", навео је председник Иницијативног одбора Здраве Србије.  

Стаматовић је упитао и како је могуће да су "сви злочинци из редова бошњачког и хрватског народа, укључујући и најпознатијег међу њима, муслиманског војног команданта Сребренице, Насера Орића, ослобођени у том исто Трибуналу".

Министарка правде Нела Кубуровић оценила је да је данас тежак дан за Србију, као што је рекао председник Србије Александар Вучић, и додала да не жели да коментарише пресуду Ратку Младићу, јер она није правоснажна, већ првостепена.

Кубуровић је новинарима рекла да се многим грађанима чини да су због одлука Хашког трибунала српске жртве мање вредне.

Одговорно тврдим да Србија не бежи од одговорности, рекла је Кубуровић и навела случајеве процесуирања ратних злочина пред домаћим судством, без обзира на националност оптужених лица.

Кубуровић је рекла да ће Србија да настави да се залаже да сви српски држављани у Хашком трибуналу, без обзира да ли су осуђени или оптужени, имају обезбеђене све услуге медицинске неге и наставиће залагање да Младић има сви неопходну негу и да га прегледају лекари из Србије.

Председник Социјалдемократске странке (СДС) и некадашњи председник Србије Борис Тадић изјавио је данас, поводом пресуде ратном команданту Војске Републике Српске Ратку Младићу, да без снажних политичких иницијатива и преузимања одговорности и политике обостраног искреног извињења за злочине који су се догодили, нема ни стварног помирења, нити одрживог мира на Западном Балкану, а тиме ни у Европи.

Он је навео да су данас у скоро свим земљама региона они који су "представљали политику која је и довела до ратних злочина" уједно и највећа препрека регионалном помирењу.

"Неопходно је упозорити да се поново суочавамо са опасном политиком лажног патриотизма и распиривања вештачких тензија у сврху најјефтинијих политичких поена", навео је Тадић у писаној изјави.

Он је оценио да је данашња пресуда Младићу "епилог сарадње са Хашким трибуналом" коју је Србија довршила у његовом председничком мандату, у како је навео, "политички и социјално тешком времену, набијеном огромним изазовима и ризицима унутрашњих сукоба".

Тадић је додао и да је приводјење Хашком трибуналу свих оптужених за најтеже злочине против човечности окончано у потпуности са пуним уверењем да је то била основна претпоставка процеса помирења на простору Југославије.

"Чинили смо то упркос агресивној и јакој опозицији која нам је јавно претила смрћу и организовала насилне протесте, упркос свим безбедносним ризицима којима смо лично били изложени и усмерени на циљ будућности Србије и помирења у региону, а не на циљ изборних победа и популарности лажног патриотизма", навео је Тадић.

Он се осврнуо и на председника Србије Александра Вучића и рекао да је нејасно када коментарише пресуду да ли говори као онај ко је "организовао насилне протесте против хапшења Младића или као онај који је преко ноћи декларативно прихватио проевропску политику".

"Можда је управо данас, на дан изрицања пресуде Ратку Младићу, док нам Вучић говори о неопходности суочавања са прошлошћу, коначно време да се и он суочи са својом личном политичком прошлошћу", навео је Тадић.

Он се осврнуо на Вучићеву изјаву да би сваки Бошњак у Србији требало да се осећа безбедно и прокоментарисао да се ниједан Бошњак не може осећати безбедно у земљи којом управља човек који се никада јавно није одрекао своје "дојучерашње политике" и извинио за изјаве попут "Сто муслимана за једног Србина".

"Док год нам Вучић без трунке одговорности према својој прошлости дели лекције о одговорности, пројекат политике регионалног помирења биће поништаван пројектом политике вештачких тензија, лажног патриотизма, лицемерја и кукавичлука и у контексту будућности мира биће обесмишљена сва наша борба за помирење, па и данашња пресуда", навео је Тадић.

Амбасадор САД у Србији Кајл Скот изјавио је данас, поводом осуђујуће пресуде ратном команданту Војске Републике Српске Ратку Младићу, да је правда задовољена и да је време да се све стране окрену будућности.

"Правда и надам се мало спокоја. Све жртве заслужују правду. Време је да се сви изнова посвете помирењу и окрену будућности", навео је Скот на Твитеру.

Председница Народне скупштине Србије Маја Гојковић оценила је данас да је првостепена пресуда Трибунала у Хагу генералу Ратку Младићу очекивана, као и да су Србија и њени градјани и у овом тренутку привржени очувању стабилности као главног предуслова укупног напретка и развоја региона.

Како је саопштено, Гојковић је рекла да иако Хашки трибунал није одговорио на постављени циљ помирења у региону и задовољавања правде за све жртве, Србија остаје посвећена изградњи односа заснованих на поверењу и усмерених ка градњи заједничке будућности.

Она је указала да Србија поштује сваку жртву и наглашава важност једнаког приступа свим жртвама у интересу правде и правичности.

Првостепено веће Хашког трибунала осудило је данас Младића на доживотну казну затвора за геноцид у Сребреници и за злочине против човечности у 15 босанских општина, који обухватају прогоне, истребљења, убиства, депортације и присилна премештања. Проглашен је кривим по свим тачкама оптужнице изузев прве која се односи на геноцид у шест општина у БиХ.

"Председник Скупштине Косова" Кадри Весељи оценио је данас да је пресуда бившем команданту Војске Републике Српске Ратку Младићу утеха коју су заслужиле породице убијених у Босни, иако се њихова патња не може никада излечити.

"Иако са закашњењем међународна правда је данас потврдила геноцид који је Србија извршила у Босни. Страшна патња коју је преживео народ у Босни никада се не може излечити, али кажњавање доживотним затвором Ратка Младића је утеха коју су годинама заслужиле породице хиљада цивила који су масакрирани", написао је Весељи на друштвеној мрежи Фејсбук.

Како је навео, Европа не може да оживи своје идеале о уједињењу, слободи и једнакости међу народима без успостављања правде.

"То важи и за злочине који су почињени над нашим народом током последњег рата на Косову", написао је Весељи.

Реакције НВО поводом пресуде Ратку Младићу: Наташа Кандић: Најзначајнија пресуда до сада; Хјуман Рајтс Воч: Правда стиже одговорне за злочине

Жене у црном, Комитет правника за људска права, Фонд за хуманитарно право и Иницијатива младих за људска права поздравили су пресуду Хашког трибунала којом је генерал Војске Републике Српске Ратко Младић осуђен на доживотну казну затвора.

Хашки трибунал осудио је генерала и ратног команданта Војске Републике Српске Ратка Младића на доживотну казну затвора због геноцида у Сребреници, злочина против човечности и кршења закона и обичаја рата у БиХ.

Јуком: Људи да се замисле, пресуда да допринесе помирењу

Директор Комитета правника за људска права (Јуком) Милан Антонијевић изјавио је да пресуда Младићу не треба да буде повод за славље ни у једној земљи Западног Балкана већ моменат када сви треба да се замисле како је тако нешто могло да се деси. 

У изјави агенцији Бета, Антонијевић је рекао да пресуда треба да буде искоришћена да сви размисле о томе како су такви ратови могли да се догоде 90-их година. 

Антонијевић је изразио наду да ће оно што се чуло у судници, о бројним ратним злочинима који су почињени у Сребреници, приликом опсаде Сарајева али и у другим местима, натерати људе да се замисле и да ће пресуда допринети помирењу. "И тако треба гледати на ову пресуду", рекао је Антонијевић. 

Он је навео да судски утврђене чињенице не треба да буду подложне политизацији. "Иако очекујем да се данас јаве неки људи који ће покушати да пресуду политизују, зарад жртава се треба уздржати од тога", рекао је он. Антонијевић је рекао да је, и поред горчине и одговорности коју треба да осећа свако ко је слушао образложење пресуде, потребно да се нагласи да је одговорност индивидуална.

Наташа Кандић: Најзначајнија пресуда до сада

Оснивач Фонда за хуманитарно право (ФХП) Наташа Кандић оценила је да је пресуда Младићу најзначајнија до сада и да је праведна у односу на почињене злочине, у мери у којој је то могуће с обзиром на законе и медјународно право.

У изјави агенцији Бета, Наташа Кандић је оценила да је казна доживотног затвора адекватан одговор суда на злочине које је починио официр на највишој позицији у ВРС и да је посебно важно што је у сажетку пресуде наведено који су све страшни злочини почињени и у оним општинама у којима суд није нашао да је Младић одговоран за геноцид.

"Иако судском одлуком није утврдјено да је тамо био геноцид, примери који су поменути говоре да су то најужаснији злочини, углавном према цивилима", рекла је Кандић.

Она је додала да је пресуда значајна јер и Србију и Републику Српску и регион ставља пред дилему да се суочи за злочинима према другима или да доведе у питање перспективу постојања цивилизованог друштва.

"Овом пресудом имамо слику одговорних због којих губимо цивилизацијску перспективу. Не можемо такве људе славити као хероје ако смо због њих као друштво престали да личимо на друштво које иде ка цивилизацијској заједници. Сада видимо ко је томе допринео и колико је Младић својим понашањем и наредбама допринео да изгубимо перспективу других, солидарност и саосећање са њима и способност да признамо када грешимо", рекла је она.

Наташа Кандић је навела да је због таквих људи друштво и даље на нивоу порицања, правдања и прећуткивања (злочина).

Она је навела да већина обичних људи на улици неће имати никакве реакције на пресуду док ће екстремистичке групе и политичке партије наставити да причају да је Младић херој.

"Од власти неће бити неких великих реакција и то је већ прихваћен начин да се прихвате лоше поруке... Два-три дана биће лажно патриотских порука а онда ће то све полако нестати као тема. А управо то треба бити тема заувек, док не схватимо да су они заправо радили против свих нас. Јер сви плаћамо цену таквих поступака", рекла је она.

Хјуман Рајтс Воч: Правда стиже одговорне за злочине

Организација за заштиту људских права Хјуман Рајтс Воч (ХРВ) саопштила је да пресуда Младићу показује да правда стиже одговорне за ужасне злочине. 

Директорка у ХРВ-у Парам Прит Синг изјавила је да би пресуда Младићу требало да пошаље поруку властима широм света одговорним за сурове слочине - у Бурми, Северној Кореји или Сирији, да правда можде стићи и оне који изгледају недодирљиви. 

Према речима Парам Прит Синг, пресуде Младићу и некадашњем председнику Републике Српске Радовану Караџићу, "архитектима најгорих злочина на тлу Европе од Другог светског рата, показују да међународно право може да донесе правду жртвама, уколико државе искористе политичку и финансијску снагу да би га подржале". 

Потреба да починиоци сурових злочине током рата у Босни и Херцеговини одговарају не престаје са пресудом Младићу. Националне власти би требало да удвоструче напоре да се стотине осумњичених приведу правди и да се не заборави истина о ономе што се догодило жртвама, изјавила је Парам Прит Синг.

Иницијатива младих: Србија да се суочи са прошлошћу

Иницијатива младих за људска права оценила је, поводом пресуде Младићу, да је крајње време да Србија почне да се суочава са сопственом прошлошћу, уместо што прикрива доказе и пружа политичку подршку ратним злочинцима.

Иницијатива јасно поручује да ратни злочинци нису, и не смеју да буду хероји, да им није место на државним свечаностима, политичким скуповима, војним академијама, парламенту, насловним странама и телевизијским емисијама, продавницама сувенира - нигде у јавном простору. 

Србија, њене институције и званичници морају прекинути са негирањем геноцида у Сребреници, коначно усвојити Декларацију о геноциду у Сребреници и изразити највише могуће поштовање према жртвама геноцида.   Ицијатива младих за људска права подсећа да је Србија пред Међународним судом правде, проглашена одговорном за повреду Конвенције о спречавању и кажњавању геноцида, због тога што није спречила геноцид, и због тога што није изручила Ратка Младића Трибуналу у Хагу. 

Време је да Србија преузме одговорност и да пред домаћим судовима ефективније суди осуђенима за ратне злочине, да у образовни систем уведе чињенице утврђене пред међународним судовима и да се заувек престане са фалсификовањем историје и негирањем злочина, истиче се у саопштењу Иницијативе.

Александар Попов: Очекивана казна

Директор Центра за регионализам Александар Попов изјавио је да је казна која је изречена Младићу очекивана, пре свега због тога што су и двојица његових поређених официра Војске Републике Српске Вујадин Поповић и Љубиша Беара, осуђени на доживотну робију.

 "То се односило баш на овај случај једним делом оптужнице која је подигнута против Младића. Било би нелогично да њихов главнокомандујући добије блажу казну од њих", објаснио је Попов за Бету. 

Како је рекао, ових дана су се из Републике Српске могле чути изјаве да "уколико Младић буде осуђен, да ће то од њега направити хероја", али да га херојем могу учинити само они који "релативизују злочине". 

Према његовом мишљењу, пресуда ће само делимично задовољити правду "према жртвама које је он изазвао, патњама које су изазвали његови војници и према преживелима у Босни и Херцеговини који су били изложени тортури његових снага".

Миодраг Линта: Срамна пресуда, Младић је херој

Председник Савеза Срба из региона Миодраг Линта оценио је, с друге стране, да је пресуда Младићу срамна, неморална и дубоко неправедна. 

"Генерал Ратко Младић је српски херој који је часно бранио свој народ и то неће да промени никаква пресуда лажног суда званог Хашки трибунал", наведено је у саопштењу Савеза Срба из региона. 

Линта је додао да "не постоји ниједан доказ да је Ратко Младић наредио неки злочин" и оценио да "то није занимало Хашки трибунал јер је осуђујућа пресуда унапред била написана". 

"Посебно је срамно образложење Хашког трибунала да је генерал Младић значајно допринео извршењу непостојећег геноцида у Сребреници", навео је. 

Он је додао да је јасно да је "Хашки трибунал обичан инструмент западних сила које 27 година воде штетну и погрешну политику према западном Балкану". 

"За западне силе Срби су и даље колективни кривци и злочинци за оружане сукобе на простору бивше Југославије, а Хрвати, Бошњаци у Албанци тобоже невине жртве", оценио је Линта. 

Додао је да је трагична чињеница да Хашки трибунал својим "срамним, неморалним и неправедним одлукама" није допринео утврђивању истине, већ је и "додатно распирио мржњу и нетрпељивост и посејао ново семе зла на западном Балкану".

(Агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер