Početna strana > Hronika > Reakcije na presudu Haškog tribunala Ratku Mladiću: Dragan Marković Palma, Vojislav Šešelj, Nenad Čanak, Ana Brnabić, Boris Tadić...
Hronika

Reakcije na presudu Haškog tribunala Ratku Mladiću: Dragan Marković Palma, Vojislav Šešelj, Nenad Čanak, Ana Brnabić, Boris Tadić...

PDF Štampa El. pošta
sreda, 22. novembar 2017.

Beograd -- Nakon što je Ratko Mladić pred Haškim tribunalom osuđen, u prvostepenoj presudi, na doživotnu kaznu zatvora počele da stižu prve reakcije iz Srbije.

Tročlano Veće Haškog tribunala, kojim je predsedavao sudija Alfons Ori, osudilo je danas ratnog komandanta Vojske Republike srpske na doživotnu kaznu zatvora po 10 od 11 tačaka optužnice. Mladić nije saslušao izricanje presude u sudnici, jer je udaljen zbog vikanja i psovanja.

Narodni poslanik i lider Jedinstvene Srbije Dragan Marković Palma ocenio je da je presuda Haškog suda izrečena generalu Mladiću, spuštenje zavese na najveću sramotu u istoriji svetskog pravosuđa. 

"„Današnjom presudom generalu Ratku Mladiću Haški tribunal spušta zavesu na najveću sramotu u istoriji svetskog pravosuđa. Rezultat rada Haškog tribunala je da su oni koji su najviše stradali, najviše i osuđeni. Srbi su ukupno osuđeni na 12 vekova robije, a Hrvati, Muslimani i Albanci na oko 200 godina. S tim da su Hrvati uglavnom osuđeni za zločine nad muslimanima i obrnuto", naveo je Marković u pisanoj izjavi dotavljenoj medijima. 

To, prema njegovim rečima, znači da za zločine nad Srbima niko nije kriv.

Lider opozicionog pokreta Dveri Boško Obradović izjavio je da odbacuje sve presude Haškog tribunala kao antipravne, nepravedne i antisrpske i dodao da je za njega Ratko Mladić heroj. 

Obradović je novinarima u Skupštini Srbije kazao da je presuda Haškog tribunala po kojoj je Mladić osuđen na doživatnu kaznu vrhunac antisrpskog delovanja tog suda, koji, kako kaže, on ne priznaje jer je antisrpski. "“Što se mene tiče Ratko Mladić i Radovan Karadžić treba da budu na prvim stranicama udžbenika jer su osnivači republike Srpske, a presude Haškog tribunala me ne interesuju”, rekao je Obradović i dodao da je tribunal produžena ruka NATO-a.

Lider SRS Vojislav Šešelj ocenio je da je presuda Ratku Mladiću politička. 

"Presuda je politička, a uperena je protiv srpskog naroda koji je učestvovao u ratu, pomalo i protiv Srbije, a najviše protiv Republike Srpske", rekao je Ssešelj za Pink televiziju. Sve tačke optužnice govore o udruženom zločinačkom poduhvatu, što, navodi Šešelj, za Tribunal znači da nema potrebe da se objašnjava kako je šta uradio i gde je direktna veza.

Nekadašnji optuženih za ratne zločine nad Srbima, bivši komandant tzv. Armije BiH u Srebrenici Naser Orić rekao je da sud rekao svoje u slučaju Ratka Mladića.

On je za Dnevni avaz rekao da "vojskovođa mora da odgovara i pred svojim narodom, jer je odgovoran za smrt vojnika Vojske Republike Srpske koje je lično odveo u smrt".

Dodao je i da se presude Haškog tribunala moraju poštovati i da ih ne treba komentarisati, ali da dela Mladića najbolje govore o njemu. 

"On srpskim majkama nikada nije imao petlju da kaže da je njihove sinove lično odvodio u smrt i da je poražen na bojnom polju. Zato se odlučio za ubistva zarobljenika i civila. Šta da mu poručim, da poživi što duže u zdravlju, to je sve", rekao je Orić. 

Podsetimo, Orić je bio optužen za neljudsko ponašanje prema 11 i ubistva sedmoro Srba 1992. i 1993. godine u Srebrenici. 

Jedinice pod njegovom komandom su bile optužene da su napale 50 srpskih sela i da su proterale njihove stanovnike. 

Osuđen je na dve godine zatvora 2006. godine i našao se odmah na slobodi, pošto je u pritvoru proveo više od tri godine. Posle žalbe, 2008. godine je pravosnažno oslobođen krivice za zločine nad Srbima.

Lider LSV Nenad Čanak je na Tviteru objavio da bi trebalo osuditi i ideologiju kao i sve one koji su te zločine planirali, koordinirali i sprovodili. "Istim onima koji su od imena Ratka Mladića napravili ratni poklič huligana i kriminalaca, koji bi takve zločine bili spremni da ponove. Oni su te planove kovali u Beogradu, a ne na Palama. Jako je važno, međutim, da tu zločinačku organizaciju i njihovu krivicu nipošto ne treba dovoditi u vezu sa čitavim narodom. To bi bilo nepravedno i neistinito", naveo je Čanak.

Potpredsednik Vlade Srbije Rasim Ljajić rekao je da presuda Mladiću ne predstavlja iznenađenje, imajući u vidu dosadašnju sudsku praksu u Tribunalu, kao i ranije presude Mladićevim podređenima.

Ljajić je u izjavi agenciji Beta podsetio da su na doživotne kazne pred Haškim tribunalom već osuđeni Vujadin Popović, Ljubiša Beara i Zdravko Tolimir, a Mladić se i u tim predmetima spominjao kao deo udruženog zločinačkog poduhvata.

"Ovom presudom će porodice žrtava verovatno dobiti delimičnu satisfakciju, ali u javnosti zemalja regiona neće prestati rasprave o interpretacije ove odluke Tribunala, u zavisnosti od etničke prizme iz koje se ona posmatra", kazao je Ljajić.

Dodao je da se "nažalost svih ovih godina mnogo manje govorilo o patnjama žrtava, a mnogo više o onima koji su te zločine počinili, bez obzira na njihovu nacionalnu pripadnost".

"Sve dok imamo ostrašćenu i u navijačke tabore podeljenu javnost, neće biti ozbiljnijeg suočavanja sa prošlošću i zločinima koji su počinjeni devedesetih godina", ocenio je Ljajić.

Istakao je da je "bez obzira na što će u ovom trenutku nacionalne tenzije u regionu verovatno biti povećane, pomirenje zasnovano na istini i pravdi imperativ za sve države i narode regiona, i moramo učiniti sve da sprečimo novi talas etničkih netrpeljivosti".

Srpski pokret obnove je saopštio da je Haški sud izrekao presudu Ratku Mladiću "a ne ni Srbiji ni srpskom narodu". SPO je naveo i da "Srbiju i srpski narod ne brane nego ih sramote i kriminalizuju svi koji presudu jednom čoveku proglašavaju za presudu srpskom narodu i državi". 

Predsednik Nove stranke Zoran Živković je ocenio da je presuda Haškog tribunala normalna i očekivana i da je loše što se krivci za događaje iz 90-ih tek sada kažnjavaju. "Naravno da je bilo krivaca na svim stranama, ali to ne opravdava nikoga", rekao je Živković agenciji Beta. 

On je dodao da je Mladić sigurno imao komandnu odgovornost. "Tu nije bilo dileme da li je on kriv što se to dogodilo i da li je mogao da spreči zlodela koja su činjena navodno u naše ime i tu ja presudu tumačim kao normalnu i očekivanu", rekao Živković.

Pokret slobodnih građana pozdravlja donošenje presude Ratku Mladiću i konstatuje da se sudskim postupcima protiv pojedinaca skida kolektivna odgovornost sa naroda. Time se, između ostalog, prevazilazi tragična prošlost i utire put saživotu i saradnji na Balkanu.

Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić izjavila je danas da presuda Ratku Mladiću nije iznenađenje za srpski narod i poručila da se treba okrenuti budućnosti, kako bismo konačno imali stabilnu državu. 

"Treba da gledamo u budućnost... kako bi smo koančno imali stabilnu državu", rekla je Brnabić, prenosi Rojters. 

Predsednica Vlade boravi u poseti Norveškoj.

Predsednica Udruženja "Majke Srebrenice" Hatidža Mehmedović je za N1 rekla kako porodice žrtava nikada ne mogu biti zadovoljne presudom, kakva god bila.

"Mi nismo zadovoljne ni srećne jer nisu obuhvaćene sve opštine za koje se tereti, treba odgovarati za sve žrtve jer je to bio organizirani zločinački poduhvat. Nažalost nije. Kakva god presuda biće mu bolje nego porodicama kojima su ubijeni članovi. Meni su ubili maloletnog sina, muža, bratiće, sestrične.. da ne nabrajam sad... Takvih majki na hiljade ima. Ovo neka bude opomena budućim generacijama da ne hrle za onim za čime su hrlili njihovi predhodnici... Neka ovo bude poruka onima koji kuckaju oružjem i podelama, žao nam je što Srbija nije odgovarala za zločine jer se zna ko je imao avione, tenkove...", rekla je Mehmedović i dodala kako je vrlo teško doživela sve ovo.

"Vrlo sam teško doživela presudu, taj zločinac je živ, a naše dece nema već 23. godinu i to je jako ružno. Gledaš je li to čovek ili zver. Ta deca koja su ubijena, izvučena su iz školskih klupa, nisu upoznala ni život, a kamoli da su napravila zločine", zaključila je Mehmedović.

Druga majka, kojoj su ubijeni muž, sin i brat, zadovoljna je što je Mladić dobio doživotnu kaznu.

Žene u crnom pozdravile su danas presudu Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju, kojom je Ratko Mladić osuđen na kaznu doživotnog zatvora, ocenjujući da su, posle decenija njegovog bežanja i skrivanja i opstrukcije postupka, žrtve zločina i njihove familije konačno dočekale pravdu.

One pozivaju vlasti Srbije da se suoče sa činjenicama i konačno prestanu sa negiranjem zločina i genocida, da prihvate odluke najviših međunarodnih pravosudnih instanci - Međunarodnog suda pravde i Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju, kao i preporuke Evropskog parlamenta, Saveta Evrope i drugih najviših međunarodnih tela i da postupaju u skladu sa njima.

Doživotna kazna zatvora je primerena kazna za ultimativne zločine koji su izvršeni pod komandom Ratka Mladića, navodi se u saopštenju Žena u crnom.

Zločini za koje je osuđen Ratko Mladić - genocid, zločini protiv čovečnosti, uključujući i progone, istrebljenje i ubistva, deportacije i nečovečna postupanja, terorisanje civila, napadi na civile, pozivaju na duboko razmišljanje i preispitivanje, kako na pojedinačnom nivou, tako i na nivou društva.

"Ovo se naročito odnosi na aktuelne vlasti u Srbiji, čiji sadašnji najviši zvaničnici su bili deo politike koja je inspirisala i pomagala genocid. Ta činjenica čini njihovu odgovornost u ovom trenutku još većom", ističe se u saopštenju Žena u crnom.

Predsednik LDP-a Čedomir Jovanović ocenio je da kazna koja je izrečena Mladiću predstavlja delimičnu satisfakciju za porodice žrtava zločina za koje mu je suđeno, ali i sve one koji su se godinama borili za pravdu i pomirenje u regionu.

Ništa, međutim, ne može vratiti izgubljene živote i umanjiti nesreću miliona ljudi koji su stradali u ratnom ludilu devedesetih, čiji je Mladić jedan od najistaknutijih simbola, poručio je Jovanović.

Presuda, prema njegovim rečima, treba da bude osnova na kojoj se moraju graditi novi odnosi, politika pomirenja u celom regionu, a pre svega u Bosni i Hercegovini.

“Ovo ne sme da bude povod za raspaljivanje mržnji i sukoba, nego opomena i poziv na odgovornost pred samima sobom, pred prošlim i budućim generacijama“, istakao je lider LDP-a.

Jovanović je ocenio i da je kazna doživotnog zatvora za Mladića u isto vreme i nada da će se teret kolektivne odgovornosti skinuti sa srpskog naroda u Srbiji i Bosni i Hercegovini.

Zamenik predsednika Srpske radikalne stranke Nemanja Šarović ocenio je da je doživotna presuda Mladiću uperena protiv srpskog naroda. Šarović je novinarima u Skupštini Srbije rekao da će Srbi nositi "žig genocidnog naroda" i istakao da genocida apsolutno nije bilo, i da se ne može svaki zločin nazivati genocidom.

On je kazao i da Mladić nije trebalo da završi u Hagu, ali i da pošto je tamo dospeo nije trebalo zbog zdravstvenog stanja da prisustvuje suđenju; Po njegovoj oceni, presuda ne bi imala značaj da je proces tekao bez prisustva Mladića.

Predsednik Demokratske stranke Srbije Miloš Jovanović izjavio je povodom presude Mladiću, da nije očekivao ništa manje od parodije od suda kakav je Haški tribunal i ocenio da nije bilo genocida.

Taj sud, kako je Jovanović rekao na konferenciji za novinare u parlamentu, još jednom je potvrdio da se u Srebrenici desio zločin genocid, što nije ispravna pravna kvalifikacija jer se to što se tamo desilo "ne može podvesti pod zločin genocida".

"Genocid je mogao da se desi u BiH ili se tamo nije desio, ne može se izdvajati jedna geografska celina", kazao je Jovanović.

On je dodao da presuda u formalno pravnom smislu jeste presuda jednoj osobi, ali da politički gledano to jeste presuda srpskom narodu u celini, a pre svega Republici Srpskoj.

Narodni poslanik iz Socijaldemokratske partije Srbije, Meho Omerović, izjavio je da je presuda izrečena bivšem generalu VRS Ratku Mladiću danas u Hagu očekivana, ali i da tribunal nije uspeo u onom što mu je bio osnovni zadatak - pomirenje naroda u regionu, pravda za sve žrtve i preživele u ratovima na teritoriji bivše Jugoslavije.

- I dalje smo svedoci govora i reči mržnje, zvecka se i oružjem često. Nikako da se sučimo sa prošlošču. U državama bivše Jugoslavije imamo razvijene desničarske organizacije i udruženja koja veličaju osveočene zločince! Sve što je usmereno protiv drugih je na ceni a svaki kriminalac i zločinac koji dolazi iz sopstvenog naroda je heroj. Sve što negira postojanje drugih je izgleda i zvanična politika - naveo je Omerović.

U izjavi dostavljenoj medijima, Omerović konstatuje da ne mogu postojati genocidni narodi, već samo pojedinci.

- Mladić je odgovoran za to najteže krivično delo. Najodgovorniji je za sve ono što se dešavalo u Srebrenici. Srbija kao članica UN mora priznati i ovu sudsku presudu. Izjave onih koji ne prihvataju presudu ili veličaju zločine i zločince neče promeniti niti presudu niti istorijsku činjenicu da se to desilo - naveo je Omerović.

Prema njegovim rečima, ovom presudom se zatvara i poslednja stranica u radu Suda.

Institut za evropske poslove (IEP) saopštio je danas da je izrečenom presudom haškog tribunala Ratku Mladiću konačno zločin u Srebrenici dobio "ime i prezime" i istakao da je sada vreme za mir.

Odgovornost je, kažu, na svima nama da jasno i glasno izgovorimo imena počinioca zločina kako bi se obesmislila nacionalistička mantra o kolektivnoj odgovornosti.

- Vreme je za mir. Na putu uspostavljanja trajnog mira u regionu vreme je da počnemo da razgovaramo o zločinima i patnjama žrtava kako bi naša deca bila oslobođena tereta prošlosti i kako bi mogla da grade zajedničku evropsku budućnost - navodi se u saopštenju.

Iz IEP-a ukazuju i da je ovo trenutak da političke elite, stručna javnost i civilno društvo razgovaraju sa građanima o zločinima Ratka Mladića i drugih, i da se iskoristi istorijska šansa za jasno odricanje od zločinačke i politike negiranja zločina kako bi pomirenje medju narodima bilo moguće.

Smatraju da je, pored zakona, potrebno da Ministarstvo prosvete revidira nastavni plan i program kako bi proces pomirenja mogao da dobije svoju potporu.

IEP je istovremeno pozvao nadležne institucije u Srbiji da usvoje Zakon o zabrani negiranja ratnih zločina.

Presuda, koju je Haški tribunal izrekao Ratku Mladiću, potvrđuje da ovaj sud nema veze sa pravom i pravdom, već da je reč o običnom političkom instrumentu, formiranom sa ciljem da čitavu srpsku naciju predstavi kao genocidnu, izjavio je danas predsednika Srpske narodne partije i ministar Nenad Popović.

- Zato je, i pored svih mogućih dokaza koji su mu pruženi, ovaj sud svesno oslobađao krvnike poput Nasera Orića, Gotovine i Haradinaja, dok je s druge strane, osudio sve srpske političke i vojne lidere koji su se našli pred ovim tribunalom - naveo je Popović u saopštenju.

Za Haške sudije i tužioce, smatra on, ubijena srpska deca i starci, iskopane oči, preklani vratovi i izvađeni organi nisu dokaz nikakve krivice. "Odrubljene srpske glave, koje su nosili po Bosni mudžahedini Izetbegovićeve vojske za te ljude i taj sud ne predstavljaju ništa".

Kada je ispunio svoju političku misiju ovom sramnom presudom, navodi Popović, Haški tribunal završava svoj rad, misleći da će ovakvim presudom dodatno naneti štetu srpskim interesima.

Srpski narod je svojom slobodarskom tradicijom i herojstvom stvorio Republiku Srpsku, a Srbija je danas nezavisna i slobodna država, koja brani interese Srba gde god da se nalaze, navedeno je u saopštenju.

Zato će srpski narod, istakao je Popović, i pored svih pokušaja da ga slome i oduzmu mu slobodu, što je pokušao i Haški tribunal, nastaviti da traje, razvija se i jača, čuvajući svoju slobodu i nezavisnost država koje je sam stvorio.

Presuda nekadašnjem komandantu Glavnog štaba Vojske Republike Srpske generalu Ratku Mladiću pokazala je da Haški tribunal nije sud pravde, već "monstrum", rekao je Srni advokat Toma Fila.

On je naveo da bi obrazloženje suda, koji je Mladića osudio na doživotnu robiju, bilo isto i za (bivšeg predsednika SR Jugoaslavije i Srbije) Slobodana Miloševića da je ostao živ.

- Sve ovo što je stavljeno Mladiću, isto bi bilo i Miloševiću da je ostao živ. Oni su taj sud napravili kao antisrpski i u tom sudu su nekoliko ciljeva postavili - prvo Milošević, pa Mladić, pa Radovan Karadžić, zatim Nikola Koljević, koji se odlučio na neki drugi način da reši problem i kasnije Biljana Plavšić. Milošević i Mladić su im bili glavni - rekao je Fila.

On je ocenio da je zato ovaj sud i postojao i zato je morao da uradi ovo što je uradio.

- To nije bio sud pravde, nego jedan pravni monstrum, izmišljen, nezakonito postavljen od Saveta bezbednosti, jer ne bi prošao na Generalnoj skupštini UN. Kako je počeo, tako će i završiti - rekao je Fila.

On je istakao da sudije u Haškom tribunalu nije bilo briga za dokaze.

- Nih baš briga za dokaze odbrane, njih i ne interesuje što je čovek na samrti, to je za njih beznačajna olakšavajuća okolnost. To su ljudi bez duše - rekao je Fila.

Predsednik Inicijativnog odbora Zdrave Srbije Milan Stamatović ocenio je da je presuda Mladiću "presuda protiv celog srpskog naroda" i pozvao predsednika Srbije Aleksandra Vučića da "konačno uzme u zaštitu sopstveni narod i državu".  

Stamatović je u saopštenju ocenio i da je "jedina dobra stvar u presudi što nije uspeo pokušaj Izbetbegovićevih fundamentalista da u Mladićevu, ali i kolektivnu krivicu Srba pripišu i izmišljeni genocid u još sedam opština na području BiH".  

"General Mladić je branio i odbranio srpski narod od najezde stranih plaćenika, islamskih džihadista i ozloglašenih vojnih formacija BiH koje nisu marile ni za stare i nemoćne, a Vojska Republike Srpske nije vodila osvajački već odbrambeni rat, braneći sopstvena ognjišta, imanja i nevine ljudske živote", naveo je predsednik Inicijativnog odbora Zdrave Srbije.  

Stamatović je upitao i kako je moguće da su "svi zločinci iz redova bošnjačkog i hrvatskog naroda, uključujući i najpoznatijeg među njima, muslimanskog vojnog komandanta Srebrenice, Nasera Orića, oslobođeni u tom isto Tribunalu".

Ministarka pravde Nela Kuburović ocenila je da je danas težak dan za Srbiju, kao što je rekao predsednik Srbije Aleksandar Vučić, i dodala da ne želi da komentariše presudu Ratku Mladiću, jer ona nije pravosnažna, već prvostepena.

Kuburović je novinarima rekla da se mnogim građanima čini da su zbog odluka Haškog tribunala srpske žrtve manje vredne.

Odgovorno tvrdim da Srbija ne beži od odgovornosti, rekla je Kuburović i navela slučajeve procesuiranja ratnih zločina pred domaćim sudstvom, bez obzira na nacionalnost optuženih lica.

Kuburović je rekla da će Srbija da nastavi da se zalaže da svi srpski državljani u Haškom tribunalu, bez obzira da li su osuđeni ili optuženi, imaju obezbeđene sve usluge medicinske nege i nastaviće zalaganje da Mladić ima svi neophodnu negu i da ga pregledaju lekari iz Srbije.

Predsednik Socijaldemokratske stranke (SDS) i nekadašnji predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je danas, povodom presude ratnom komandantu Vojske Republike Srpske Ratku Mladiću, da bez snažnih političkih inicijativa i preuzimanja odgovornosti i politike obostranog iskrenog izvinjenja za zločine koji su se dogodili, nema ni stvarnog pomirenja, niti održivog mira na Zapadnom Balkanu, a time ni u Evropi.

On je naveo da su danas u skoro svim zemljama regiona oni koji su "predstavljali politiku koja je i dovela do ratnih zločina" ujedno i najveća prepreka regionalnom pomirenju.

"Neophodno je upozoriti da se ponovo suočavamo sa opasnom politikom lažnog patriotizma i raspirivanja veštačkih tenzija u svrhu najjeftinijih političkih poena", naveo je Tadić u pisanoj izjavi.

On je ocenio da je današnja presuda Mladiću "epilog saradnje sa Haškim tribunalom" koju je Srbija dovršila u njegovom predsedničkom mandatu, u kako je naveo, "politički i socijalno teškom vremenu, nabijenom ogromnim izazovima i rizicima unutrašnjih sukoba".

Tadić je dodao i da je privodjenje Haškom tribunalu svih optuženih za najteže zločine protiv čovečnosti okončano u potpunosti sa punim uverenjem da je to bila osnovna pretpostavka procesa pomirenja na prostoru Jugoslavije.

"Činili smo to uprkos agresivnoj i jakoj opoziciji koja nam je javno pretila smrću i organizovala nasilne proteste, uprkos svim bezbednosnim rizicima kojima smo lično bili izloženi i usmereni na cilj budućnosti Srbije i pomirenja u regionu, a ne na cilj izbornih pobeda i popularnosti lažnog patriotizma", naveo je Tadić.

On se osvrnuo i na predsednika Srbije Aleksandra Vučića i rekao da je nejasno kada komentariše presudu da li govori kao onaj ko je "organizovao nasilne proteste protiv hapšenja Mladića ili kao onaj koji je preko noći deklarativno prihvatio proevropsku politiku".

"Možda je upravo danas, na dan izricanja presude Ratku Mladiću, dok nam Vučić govori o neophodnosti suočavanja sa prošlošću, konačno vreme da se i on suoči sa svojom ličnom političkom prošlošću", naveo je Tadić.

On se osvrnuo na Vučićevu izjavu da bi svaki Bošnjak u Srbiji trebalo da se oseća bezbedno i prokomentarisao da se nijedan Bošnjak ne može osećati bezbedno u zemlji kojom upravlja čovek koji se nikada javno nije odrekao svoje "dojučerašnje politike" i izvinio za izjave poput "Sto muslimana za jednog Srbina".

"Dok god nam Vučić bez trunke odgovornosti prema svojoj prošlosti deli lekcije o odgovornosti, projekat politike regionalnog pomirenja biće poništavan projektom politike veštačkih tenzija, lažnog patriotizma, licemerja i kukavičluka i u kontekstu budućnosti mira biće obesmišljena sva naša borba za pomirenje, pa i današnja presuda", naveo je Tadić.

Ambasador SAD u Srbiji Kajl Skot izjavio je danas, povodom osuđujuće presude ratnom komandantu Vojske Republike Srpske Ratku Mladiću, da je pravda zadovoljena i da je vreme da se sve strane okrenu budućnosti.

"Pravda i nadam se malo spokoja. Sve žrtve zaslužuju pravdu. Vreme je da se svi iznova posvete pomirenju i okrenu budućnosti", naveo je Skot na Tviteru.

Predsednica Narodne skupštine Srbije Maja Gojković ocenila je danas da je prvostepena presuda Tribunala u Hagu generalu Ratku Mladiću očekivana, kao i da su Srbija i njeni gradjani i u ovom trenutku privrženi očuvanju stabilnosti kao glavnog preduslova ukupnog napretka i razvoja regiona.

Kako je saopšteno, Gojković je rekla da iako Haški tribunal nije odgovorio na postavljeni cilj pomirenja u regionu i zadovoljavanja pravde za sve žrtve, Srbija ostaje posvećena izgradnji odnosa zasnovanih na poverenju i usmerenih ka gradnji zajedničke budućnosti.

Ona je ukazala da Srbija poštuje svaku žrtvu i naglašava važnost jednakog pristupa svim žrtvama u interesu pravde i pravičnosti.

Prvostepeno veće Haškog tribunala osudilo je danas Mladića na doživotnu kaznu zatvora za genocid u Srebrenici i za zločine protiv čovečnosti u 15 bosanskih opština, koji obuhvataju progone, istrebljenja, ubistva, deportacije i prisilna premeštanja. Proglašen je krivim po svim tačkama optužnice izuzev prve koja se odnosi na genocid u šest opština u BiH.

"Predsednik Skupštine Kosova" Kadri Veselji ocenio je danas da je presuda bivšem komandantu Vojske Republike Srpske Ratku Mladiću uteha koju su zaslužile porodice ubijenih u Bosni, iako se njihova patnja ne može nikada izlečiti.

"Iako sa zakašnjenjem međunarodna pravda je danas potvrdila genocid koji je Srbija izvršila u Bosni. Strašna patnja koju je preživeo narod u Bosni nikada se ne može izlečiti, ali kažnjavanje doživotnim zatvorom Ratka Mladića je uteha koju su godinama zaslužile porodice hiljada civila koji su masakrirani", napisao je Veselji na društvenoj mreži Fejsbuk.

Kako je naveo, Evropa ne može da oživi svoje ideale o ujedinjenju, slobodi i jednakosti među narodima bez uspostavljanja pravde.

"To važi i za zločine koji su počinjeni nad našim narodom tokom poslednjeg rata na Kosovu", napisao je Veselji.

Reakcije NVO povodom presude Ratku Mladiću: Nataša Kandić: Najznačajnija presuda do sada; Hjuman Rajts Voč: Pravda stiže odgovorne za zločine

Žene u crnom, Komitet pravnika za ljudska prava, Fond za humanitarno pravo i Inicijativa mladih za ljudska prava pozdravili su presudu Haškog tribunala kojom je general Vojske Republike Srpske Ratko Mladić osuđen na doživotnu kaznu zatvora.

Haški tribunal osudio je generala i ratnog komandanta Vojske Republike Srpske Ratka Mladića na doživotnu kaznu zatvora zbog genocida u Srebrenici, zločina protiv čovečnosti i kršenja zakona i običaja rata u BiH.

Jukom: Ljudi da se zamisle, presuda da doprinese pomirenju

Direktor Komiteta pravnika za ljudska prava (Jukom) Milan Antonijević izjavio je da presuda Mladiću ne treba da bude povod za slavlje ni u jednoj zemlji Zapadnog Balkana već momenat kada svi treba da se zamisle kako je tako nešto moglo da se desi. 

U izjavi agenciji Beta, Antonijević je rekao da presuda treba da bude iskorišćena da svi razmisle o tome kako su takvi ratovi mogli da se dogode 90-ih godina. 

Antonijević je izrazio nadu da će ono što se čulo u sudnici, o brojnim ratnim zločinima koji su počinjeni u Srebrenici, prilikom opsade Sarajeva ali i u drugim mestima, naterati ljude da se zamisle i da će presuda doprineti pomirenju. "I tako treba gledati na ovu presudu", rekao je Antonijević. 

On je naveo da sudski utvrđene činjenice ne treba da budu podložne politizaciji. "Iako očekujem da se danas jave neki ljudi koji će pokušati da presudu politizuju, zarad žrtava se treba uzdržati od toga", rekao je on. Antonijević je rekao da je, i pored gorčine i odgovornosti koju treba da oseća svako ko je slušao obrazloženje presude, potrebno da se naglasi da je odgovornost individualna.

Nataša Kandić: Najznačajnija presuda do sada

Osnivač Fonda za humanitarno pravo (FHP) Nataša Kandić ocenila je da je presuda Mladiću najznačajnija do sada i da je pravedna u odnosu na počinjene zločine, u meri u kojoj je to moguće s obzirom na zakone i medjunarodno pravo.

U izjavi agenciji Beta, Nataša Kandić je ocenila da je kazna doživotnog zatvora adekvatan odgovor suda na zločine koje je počinio oficir na najvišoj poziciji u VRS i da je posebno važno što je u sažetku presude navedeno koji su sve strašni zločini počinjeni i u onim opštinama u kojima sud nije našao da je Mladić odgovoran za genocid.

"Iako sudskom odlukom nije utvrdjeno da je tamo bio genocid, primeri koji su pomenuti govore da su to najužasniji zločini, uglavnom prema civilima", rekla je Kandić.

Ona je dodala da je presuda značajna jer i Srbiju i Republiku Srpsku i region stavlja pred dilemu da se suoči za zločinima prema drugima ili da dovede u pitanje perspektivu postojanja civilizovanog društva.

"Ovom presudom imamo sliku odgovornih zbog kojih gubimo civilizacijsku perspektivu. Ne možemo takve ljude slaviti kao heroje ako smo zbog njih kao društvo prestali da ličimo na društvo koje ide ka civilizacijskoj zajednici. Sada vidimo ko je tome doprineo i koliko je Mladić svojim ponašanjem i naredbama doprineo da izgubimo perspektivu drugih, solidarnost i saosećanje sa njima i sposobnost da priznamo kada grešimo", rekla je ona.

Nataša Kandić je navela da je zbog takvih ljudi društvo i dalje na nivou poricanja, pravdanja i prećutkivanja (zločina).

Ona je navela da većina običnih ljudi na ulici neće imati nikakve reakcije na presudu dok će ekstremističke grupe i političke partije nastaviti da pričaju da je Mladić heroj.

"Od vlasti neće biti nekih velikih reakcija i to je već prihvaćen način da se prihvate loše poruke... Dva-tri dana biće lažno patriotskih poruka a onda će to sve polako nestati kao tema. A upravo to treba biti tema zauvek, dok ne shvatimo da su oni zapravo radili protiv svih nas. Jer svi plaćamo cenu takvih postupaka", rekla je ona.

Hjuman Rajts Voč: Pravda stiže odgovorne za zločine

Organizacija za zaštitu ljudskih prava Hjuman Rajts Voč (HRV) saopštila je da presuda Mladiću pokazuje da pravda stiže odgovorne za užasne zločine. 

Direktorka u HRV-u Param Prit Sing izjavila je da bi presuda Mladiću trebalo da pošalje poruku vlastima širom sveta odgovornim za surove sločine - u Burmi, Severnoj Koreji ili Siriji, da pravda možde stići i one koji izgledaju nedodirljivi. 

Prema rečima Param Prit Sing, presude Mladiću i nekadašnjem predsedniku Republike Srpske Radovanu Karadžiću, "arhitektima najgorih zločina na tlu Evrope od Drugog svetskog rata, pokazuju da međunarodno pravo može da donese pravdu žrtvama, ukoliko države iskoriste političku i finansijsku snagu da bi ga podržale". 

Potreba da počinioci surovih zločine tokom rata u Bosni i Hercegovini odgovaraju ne prestaje sa presudom Mladiću. Nacionalne vlasti bi trebalo da udvostruče napore da se stotine osumnjičenih privedu pravdi i da se ne zaboravi istina o onome što se dogodilo žrtvama, izjavila je Param Prit Sing.

Inicijativa mladih: Srbija da se suoči sa prošlošću

Inicijativa mladih za ljudska prava ocenila je, povodom presude Mladiću, da je krajnje vreme da Srbija počne da se suočava sa sopstvenom prošlošću, umesto što prikriva dokaze i pruža političku podršku ratnim zločincima.

Inicijativa jasno poručuje da ratni zločinci nisu, i ne smeju da budu heroji, da im nije mesto na državnim svečanostima, političkim skupovima, vojnim akademijama, parlamentu, naslovnim stranama i televizijskim emisijama, prodavnicama suvenira - nigde u javnom prostoru. 

Srbija, njene institucije i zvaničnici moraju prekinuti sa negiranjem genocida u Srebrenici, konačno usvojiti Deklaraciju o genocidu u Srebrenici i izraziti najviše moguće poštovanje prema žrtvama genocida.   Icijativa mladih za ljudska prava podseća da je Srbija pred Međunarodnim sudom pravde, proglašena odgovornom za povredu Konvencije o sprečavanju i kažnjavanju genocida, zbog toga što nije sprečila genocid, i zbog toga što nije izručila Ratka Mladića Tribunalu u Hagu. 

Vreme je da Srbija preuzme odgovornost i da pred domaćim sudovima efektivnije sudi osuđenima za ratne zločine, da u obrazovni sistem uvede činjenice utvrđene pred međunarodnim sudovima i da se zauvek prestane sa falsifikovanjem istorije i negiranjem zločina, ističe se u saopštenju Inicijative.

Aleksandar Popov: Očekivana kazna

Direktor Centra za regionalizam Aleksandar Popov izjavio je da je kazna koja je izrečena Mladiću očekivana, pre svega zbog toga što su i dvojica njegovih poređenih oficira Vojske Republike Srpske Vujadin Popović i Ljubiša Beara, osuđeni na doživotnu robiju.

 "To se odnosilo baš na ovaj slučaj jednim delom optužnice koja je podignuta protiv Mladića. Bilo bi nelogično da njihov glavnokomandujući dobije blažu kaznu od njih", objasnio je Popov za Betu. 

Kako je rekao, ovih dana su se iz Republike Srpske mogle čuti izjave da "ukoliko Mladić bude osuđen, da će to od njega napraviti heroja", ali da ga herojem mogu učiniti samo oni koji "relativizuju zločine". 

Prema njegovom mišljenju, presuda će samo delimično zadovoljiti pravdu "prema žrtvama koje je on izazvao, patnjama koje su izazvali njegovi vojnici i prema preživelima u Bosni i Hercegovini koji su bili izloženi torturi njegovih snaga".

Miodrag Linta: Sramna presuda, Mladić je heroj

Predsednik Saveza Srba iz regiona Miodrag Linta ocenio je, s druge strane, da je presuda Mladiću sramna, nemoralna i duboko nepravedna. 

"General Ratko Mladić je srpski heroj koji je časno branio svoj narod i to neće da promeni nikakva presuda lažnog suda zvanog Haški tribunal", navedeno je u saopštenju Saveza Srba iz regiona. 

Linta je dodao da "ne postoji nijedan dokaz da je Ratko Mladić naredio neki zločin" i ocenio da "to nije zanimalo Haški tribunal jer je osuđujuća presuda unapred bila napisana". 

"Posebno je sramno obrazloženje Haškog tribunala da je general Mladić značajno doprineo izvršenju nepostojećeg genocida u Srebrenici", naveo je. 

On je dodao da je jasno da je "Haški tribunal običan instrument zapadnih sila koje 27 godina vode štetnu i pogrešnu politiku prema zapadnom Balkanu". 

"Za zapadne sile Srbi su i dalje kolektivni krivci i zločinci za oružane sukobe na prostoru bivše Jugoslavije, a Hrvati, Bošnjaci u Albanci tobože nevine žrtve", ocenio je Linta. 

Dodao je da je tragična činjenica da Haški tribunal svojim "sramnim, nemoralnim i nepravednim odlukama" nije doprineo utvrđivanju istine, već je i "dodatno raspirio mržnju i netrpeljivost i posejao novo seme zla na zapadnom Balkanu".

(Agencije)