петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Расправа између САД, Кине и Русије у Савету безбедности поводом лансирања севернокорејске балистичке ракете
Хроника

Расправа између САД, Кине и Русије у Савету безбедности поводом лансирања севернокорејске балистичке ракете

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 21. март 2023.

 ЊУЈОРК – На данашњем састанку Савета безбедности Уједињених нација, организованом поводом лансирања севернокорејске балистичке ракете „хвасонг-17” Сједињене Државе, са једне стране, и Кина и Русија са друге, изнеле су супротне ставове о томе ко је крив за подстицање Пјонгјанга на десетине лансирања и развој балистичких пројектила у оквиру програма нуклеарног оружја.

Кина и Русија окривиле су заједничке војне вежбе САД и Јужне Кореје за провоцирање Пјонгјанга, док је Вашингтон оптужио Пекинг и Москву да охрабрују Северну Кореју штитећи је од увођења додатних санкција.

Генерални секретар УН Антонио Гутереш рекао је да остаје дубоко забринут због подела које су спречиле да се међународна заједница ангажује по том питању.

Заменица руског амбасадора у УН Ана Евстигњејева је оценила да су војне активности САД и Јужне Кореје „без преседана”.

Заменик кинеског амбасадора у УН Генг Шуанг поставио је питање да ли су вежбе Сједињених Држава и Јужне Кореје одбрамбене и окривио их за повећање напетости у региону.

Вежбе Вашингтона и Сеула су дуготрајне, рутинске и чисто одбрамбене природе, нагласила је америчка амбасадорка у УН Линда Томас-Гринфилд.

Томас-Гринфилд је рекла да би укидање санкција УН Северној Кореји, уведених 2006. због ракетних и нуклеарних програма те земље, наградило Пјонгјанг, који, како је навела, „није учинио ништа у складу са резолуцијама СБ”, пренео је Танјуг.

Америчка амбасадорка оптужила је Пјонгјанг и да лишава Севернокорејце потребне хуманитарне помоћи.

Русија и Кина су такође поново изразиле забринутост због безбедносног пакта познатог као АУКУС којим ће Аустралија развити програм подморница на нуклеарни погон са САД и Великом Британијом.

САД и Британија су одбациле те забринутости, наводећи да АУКУС не крши уговор о неширењу нуклеарног оружја.

(Политика)
 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер