Хроника

Расправа између САД, Кине и Русије у Савету безбедности поводом лансирања севернокорејске балистичке ракете

Штампа
уторак, 21. март 2023.

 ЊУЈОРК – На данашњем састанку Савета безбедности Уједињених нација, организованом поводом лансирања севернокорејске балистичке ракете „хвасонг-17” Сједињене Државе, са једне стране, и Кина и Русија са друге, изнеле су супротне ставове о томе ко је крив за подстицање Пјонгјанга на десетине лансирања и развој балистичких пројектила у оквиру програма нуклеарног оружја.

Кина и Русија окривиле су заједничке војне вежбе САД и Јужне Кореје за провоцирање Пјонгјанга, док је Вашингтон оптужио Пекинг и Москву да охрабрују Северну Кореју штитећи је од увођења додатних санкција.

Генерални секретар УН Антонио Гутереш рекао је да остаје дубоко забринут због подела које су спречиле да се међународна заједница ангажује по том питању.

Заменица руског амбасадора у УН Ана Евстигњејева је оценила да су војне активности САД и Јужне Кореје „без преседана”.

Заменик кинеског амбасадора у УН Генг Шуанг поставио је питање да ли су вежбе Сједињених Држава и Јужне Кореје одбрамбене и окривио их за повећање напетости у региону.

Вежбе Вашингтона и Сеула су дуготрајне, рутинске и чисто одбрамбене природе, нагласила је америчка амбасадорка у УН Линда Томас-Гринфилд.

Томас-Гринфилд је рекла да би укидање санкција УН Северној Кореји, уведених 2006. због ракетних и нуклеарних програма те земље, наградило Пјонгјанг, који, како је навела, „није учинио ништа у складу са резолуцијама СБ”, пренео је Танјуг.

Америчка амбасадорка оптужила је Пјонгјанг и да лишава Севернокорејце потребне хуманитарне помоћи.

Русија и Кина су такође поново изразиле забринутост због безбедносног пакта познатог као АУКУС којим ће Аустралија развити програм подморница на нуклеарни погон са САД и Великом Британијом.

САД и Британија су одбациле те забринутости, наводећи да АУКУС не крши уговор о неширењу нуклеарног оружја.

(Политика)
 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]