петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Расим Љајић: Турска Ексим банка определила кредит од од 400 милиона долара за развој инфраструктуре у Србији; Ана Брнабић: Захвални смо Анкари на подршци за изградњу аутопута Београд - Сарајево
Хроника

Расим Љајић: Турска Ексим банка определила кредит од од 400 милиона долара за развој инфраструктуре у Србији; Ана Брнабић: Захвални смо Анкари на подршци за изградњу аутопута Београд - Сарајево

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 20. март 2018.

Турска Ексим банка определила је за развој инфраструктуре у Србији кредит од 400 милиона долара, рекао је министар трговине, туризма и телекомуникација Србије Расим Љајић.

Он је после састанка Мешовитог комитета за економску сарадњу Србије и Турске рекао да се тренутно преговара о условима одобравања тог кредита.

"Политички и економски односи између Турске и Србије развијају се успешно у интересу обе земље, а циљ је да се за кратко време вредност робне размене са 1,2 милијарде долара подигне на две милијарде долара", рекао је Љајић.

Додао је да се очекује да Србија ратификује споразум о слободној трговини овог пролећа и да то учини ускоро и Турска. Он је рекао да је Турска дозволила и пре ратификације тих споразума бесцарински извоз говеђег меса и већ је за месец дана извезено 200 тона. Љајић је као предуслов за повећање трговинске размене Србије и Турске навео да ће се организовати све више пословних сусрета у различитим секторима.

"Потребно нам је више турских инвестиција, прошла година је по томе била успешна, а најављена су улагања турских инвеститора и за ову годину и то не само у текстилну индустрију", рекао је Љајић.

Потпредседник Владе Турске Фикри Ишик рекао је да је "Србија за Турску кључни партнер на Балкану кога доживљава као суседа иако се не граничи са њим".

"Прекретница у побољшању наших односа је био сусрет председника Реџепа Тајипа Ердогана и Александра Вучића у новембру прошле године", рекао је Ишик.

Додао је да ће се радити на повећању броја туриста и да је прошле године из Турске у Србију допутовало око 100.000, а из Србије у Турску око 140.000 гостију. Он је рекао да "Турска после Кине има највећи предузетнички сектор у грађевинарству и да би волела да гради капиталне објекте у Србији".

"Желимо и да подигнемо ниво инвестиција. Наши пословни људи су инвестирали у Србију 60 милиона долара а српски 36 милиона долара у Турску", рекао је Ишик.

Он је истакао да је робна размена у прва два месеца ове године била већа за 50 одсто у односу на прва два месеца прошле године и да је то добар предзнак за целу 2018. годину. Ишик је рекао да Србија и Турска имају и заједнички пројекат, кружни аутопут Београд-Сарајево и да су у току техничке припреме за реализацију тог пројекта.

Брнабић и Ишик: Сарадња Србије и Турске у успону

Премијерка Ана Брнабић и потпредседник турске владе Фикриј Ишик констатовали су да су односи две земље у сталном успону.

Брнабић је у разговору с Ишиком подсетила да је од посебног значаја била посета председника Ердогана Србији, када је потписан велики број међудржавних споразума.

Она је истакла и значај успостављања трилатералног трговинског комитета Србије, Босне и Херцеговине и Турске и оценила да је трилатерала веома важан механизам сарадње, који даје снажан сигнал привредницима све три стране.

Потпредседнику Ишику захвалила је на подршци за изградњу аутопута Београд - Сарајево, а гост је указао на важност коју Турска придаје односима две државе, истичући да је Србија за Турску кључна земља региона.

О томе сведочи, према његовим речима, и велики број турских инвеститора који послује у Србији.

Ишик је закључио да велики потенцијал за сарадњу постоји у области текстилне индустрије, пољопривреде, саобраћаја и инфраструктуре.

На састанку је закључено да је туризам област која је у сталном успону и да је у протеклој години забележен пораст туристичких долазака у обе земље.

Због тога су саговорници сагласни да је потребно да се повећа број авио-линија између две државе.

Брнабић је оценила и да сарадња у области образовања и културе између влада две земље даје добре резултате и изразила задовољство због сарадње на рестаурацији објеката од историјске и културне важности за оба народа, наведено је у саопштењу из кабинета премијерке.

(Агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер