Početna strana > Hronika > Rasim Ljajić: Turska Eksim banka opredelila kredit od od 400 miliona dolara za razvoj infrastrukture u Srbiji; Ana Brnabić: Zahvalni smo Ankari na podršci za izgradnju autoputa Beograd - Sarajevo
Hronika

Rasim Ljajić: Turska Eksim banka opredelila kredit od od 400 miliona dolara za razvoj infrastrukture u Srbiji; Ana Brnabić: Zahvalni smo Ankari na podršci za izgradnju autoputa Beograd - Sarajevo

PDF Štampa El. pošta
utorak, 20. mart 2018.

Turska Eksim banka opredelila je za razvoj infrastrukture u Srbiji kredit od 400 miliona dolara, rekao je ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Srbije Rasim Ljajić.

On je posle sastanka Mešovitog komiteta za ekonomsku saradnju Srbije i Turske rekao da se trenutno pregovara o uslovima odobravanja tog kredita.

"Politički i ekonomski odnosi između Turske i Srbije razvijaju se uspešno u interesu obe zemlje, a cilj je da se za kratko vreme vrednost robne razmene sa 1,2 milijarde dolara podigne na dve milijarde dolara", rekao je Ljajić.

Dodao je da se očekuje da Srbija ratifikuje sporazum o slobodnoj trgovini ovog proleća i da to učini uskoro i Turska. On je rekao da je Turska dozvolila i pre ratifikacije tih sporazuma bescarinski izvoz goveđeg mesa i već je za mesec dana izvezeno 200 tona. Ljajić je kao preduslov za povećanje trgovinske razmene Srbije i Turske naveo da će se organizovati sve više poslovnih susreta u različitim sektorima.

"Potrebno nam je više turskih investicija, prošla godina je po tome bila uspešna, a najavljena su ulaganja turskih investitora i za ovu godinu i to ne samo u tekstilnu industriju", rekao je Ljajić.

Potpredsednik Vlade Turske Fikri Išik rekao je da je "Srbija za Tursku ključni partner na Balkanu koga doživljava kao suseda iako se ne graniči sa njim".

"Prekretnica u poboljšanju naših odnosa je bio susret predsednika Redžepa Tajipa Erdogana i Aleksandra Vučića u novembru prošle godine", rekao je Išik.

Dodao je da će se raditi na povećanju broja turista i da je prošle godine iz Turske u Srbiju doputovalo oko 100.000, a iz Srbije u Tursku oko 140.000 gostiju. On je rekao da "Turska posle Kine ima najveći preduzetnički sektor u građevinarstvu i da bi volela da gradi kapitalne objekte u Srbiji".

"Želimo i da podignemo nivo investicija. Naši poslovni ljudi su investirali u Srbiju 60 miliona dolara a srpski 36 miliona dolara u Tursku", rekao je Išik.

On je istakao da je robna razmena u prva dva meseca ove godine bila veća za 50 odsto u odnosu na prva dva meseca prošle godine i da je to dobar predznak za celu 2018. godinu. Išik je rekao da Srbija i Turska imaju i zajednički projekat, kružni autoput Beograd-Sarajevo i da su u toku tehničke pripreme za realizaciju tog projekta.

Brnabić i Išik: Saradnja Srbije i Turske u usponu

Premijerka Ana Brnabić i potpredsednik turske vlade Fikrij Išik konstatovali su da su odnosi dve zemlje u stalnom usponu.

Brnabić je u razgovoru s Išikom podsetila da je od posebnog značaja bila poseta predsednika Erdogana Srbiji, kada je potpisan veliki broj međudržavnih sporazuma.

Ona je istakla i značaj uspostavljanja trilateralnog trgovinskog komiteta Srbije, Bosne i Hercegovine i Turske i ocenila da je trilaterala veoma važan mehanizam saradnje, koji daje snažan signal privrednicima sve tri strane.

Potpredsedniku Išiku zahvalila je na podršci za izgradnju autoputa Beograd - Sarajevo, a gost je ukazao na važnost koju Turska pridaje odnosima dve države, ističući da je Srbija za Tursku ključna zemlja regiona.

O tome svedoči, prema njegovim rečima, i veliki broj turskih investitora koji posluje u Srbiji.

Išik je zaključio da veliki potencijal za saradnju postoji u oblasti tekstilne industrije, poljoprivrede, saobraćaja i infrastrukture.

Na sastanku je zaključeno da je turizam oblast koja je u stalnom usponu i da je u protekloj godini zabeležen porast turističkih dolazaka u obe zemlje.

Zbog toga su sagovornici saglasni da je potrebno da se poveća broj avio-linija između dve države.

Brnabić je ocenila i da saradnja u oblasti obrazovanja i kulture između vlada dve zemlje daje dobre rezultate i izrazila zadovoljstvo zbog saradnje na restauraciji objekata od istorijske i kulturne važnosti za oba naroda, navedeno je u saopštenju iz kabineta premijerke.

(Agencije)