субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Рамуш Харадинај повукао Платформу за дијалог о нормализацији односа са Србијом из „косовске скупштине“
Хроника

Рамуш Харадинај повукао Платформу за дијалог о нормализацији односа са Србијом из „косовске скупштине“

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 05. јун 2018.

Премијер Косова Рамуш Харадинај повукао је из скупштинске расправе предлог Платформе за дијалог о нормализацији односа Косова и Србије. Харадинај је рекао да је ту одлуку донео имајући у виду велико интересовање за расправу у политичким странкама, у парламенту и међу грађанима.

"Да бисмо дали времена расправи и како бисмо избегли ломове међу странкама, повукли смо платофрму за разговоре са Србијом. Тако дајемо времена политичком спектру да допринесе идејама и предлозима. Косово има потребе да пронађе форумулу свеобухватног представљања за тако важну тему", казао је Харадинај.

На такву одлуку Харадинаја утицала је и расправа у косовском парламенту.

Током расправе у Скупштини Косова, платформу су подржали само Демократска партија Косова, Алијанса за будућност Косова и странке неспрпских мањина, док су против били Социјалдемократска инцијатива, која је део владајуће коалиције, Демократски савез Косова, Самоопредељење и Социјалдемократска партија посланика који су напустили Самоопределење.

Најспорнији део платформе је био предлог да дијалог води председник Косова Хашим Тачи.

Платформа Владе Косова за финализацију бриселског дијалога Косова и Србије, овлашћује председника Косова Хашима Тачија да заједно са косовском делегацијом, која ће бити формирана, води разговоре о нормализацији односа са Србијом. Делегацију ће чинити представници свих политичких партија, наводи се у Платформи, јавила је Радио Слободна Европа позивајући се на текст у који су имали увид.

У документу стоји да Скупштина инсистира да дијалог треба окончати међународно обавезујућим правним споразумом, путем кога треба да дође до реципрочног признања Косова и Србије. Скупштина, наводи се у Платформи, сматра да се међународно обавезујућим правним споразумом треба омогућити потпуна нормализација односа две земље, уз поштовање суверенитета и територијалног интегритета. Скупштина, такође, подржава улогу посредника Европске уније и подршку САД у постизању тог споразума, који ће Косову омогућити чланство у УН и свим осталим релевантним међународним организацијама, као и убрзани евроатлантски пут. Од председника Косова се тражи да редовно обавештава Скупштину о току дијалога делегација Косова и Србије.

Међутим, ту се јављају проблеми, јер Стратегија нема потребну подршку Скупштине Косова.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер