Početna strana > Hronika > Ramuš Haradinaj povukao Platformu za dijalog o normalizaciji odnosa sa Srbijom iz „kosovske skupštine“
Hronika

Ramuš Haradinaj povukao Platformu za dijalog o normalizaciji odnosa sa Srbijom iz „kosovske skupštine“

PDF Štampa El. pošta
utorak, 05. jun 2018.

Premijer Kosova Ramuš Haradinaj povukao je iz skupštinske rasprave predlog Platforme za dijalog o normalizaciji odnosa Kosova i Srbije. Haradinaj je rekao da je tu odluku doneo imajući u vidu veliko interesovanje za raspravu u političkim strankama, u parlamentu i među građanima.

"Da bismo dali vremena raspravi i kako bismo izbegli lomove među strankama, povukli smo platofrmu za razgovore sa Srbijom. Tako dajemo vremena političkom spektru da doprinese idejama i predlozima. Kosovo ima potrebe da pronađe forumulu sveobuhvatnog predstavljanja za tako važnu temu", kazao je Haradinaj.

Na takvu odluku Haradinaja uticala je i rasprava u kosovskom parlamentu.

Tokom rasprave u Skupštini Kosova, platformu su podržali samo Demokratska partija Kosova, Alijansa za budućnost Kosova i stranke nesprpskih manjina, dok su protiv bili Socijaldemokratska incijativa, koja je deo vladajuće koalicije, Demokratski savez Kosova, Samoopredeljenje i Socijaldemokratska partija poslanika koji su napustili Samoopredelenje.

Najsporniji deo platforme je bio predlog da dijalog vodi predsednik Kosova Hašim Tači.

Platforma Vlade Kosova za finalizaciju briselskog dijaloga Kosova i Srbije, ovlašćuje predsednika Kosova Hašima Tačija da zajedno sa kosovskom delegacijom, koja će biti formirana, vodi razgovore o normalizaciji odnosa sa Srbijom. Delegaciju će činiti predstavnici svih političkih partija, navodi se u Platformi, javila je Radio Slobodna Evropa pozivajući se na tekst u koji su imali uvid.

U dokumentu stoji da Skupština insistira da dijalog treba okončati međunarodno obavezujućim pravnim sporazumom, putem koga treba da dođe do recipročnog priznanja Kosova i Srbije. Skupština, navodi se u Platformi, smatra da se međunarodno obavezujućim pravnim sporazumom treba omogućiti potpuna normalizacija odnosa dve zemlje, uz poštovanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta. Skupština, takođe, podržava ulogu posrednika Evropske unije i podršku SAD u postizanju tog sporazuma, koji će Kosovu omogućiti članstvo u UN i svim ostalim relevantnim međunarodnim organizacijama, kao i ubrzani evroatlantski put. Od predsednika Kosova se traži da redovno obaveštava Skupštinu o toku dijaloga delegacija Kosova i Srbije.

Međutim, tu se javljaju problemi, jer Strategija nema potrebnu podršku Skupštine Kosova.

(Beta)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner