Početna strana > Hronika > Predrag Marić: Odložen dolazak ruskih letelica za gašenje požara u Srbiju
Hronika

Predrag Marić: Odložen dolazak ruskih letelica za gašenje požara u Srbiju

PDF Štampa El. pošta
utorak, 17. avgust 2010.

Načelnik Sektora za vanredne situacije Predrag Marić izjavio je jutros da, prema poslednjim saznanjima, letelice ruskog Ministarstva za civilnu odbranu, vanredne situacije i otklanjanje posledica neće biti u Srbiji pre 22. avgusta zbog situacije u toj zemlji

Marić je za letelice za gašenje požara, koje je trebalo da budu, prema najavama, stacionirane na niškom aerodromu najpre od 15., pa zatim od 18. avgusta, rekao za RTS da se "cela stvar odlaže zbog situacije u Rusiji", gde su sve letelice angažovane.

Marić je izrazio nadu da će se do kraja meseca organizovati dolazak nekoliko letilica iz Rusije, "napraviti neka zajednička vežba" i promovisati prvobitna ideja da niški centar postane regionalni centar za vanredne situacije.

Događaji u Rusiji pokazuju potrebu uspostavljanja jednog centra na Balkanu kao što je niški centar, jer niko ne garantuje da se iduće godine ne bi moglo i na Balkanu dogoditi ono što se sada u Rusiji dešava, rekao je Marić.

Zato je važno da se na jednom mestu sakupi što više tehničkih snaga koje mogu da reaguju, ne samo u Srbiji, nego i u zemljama u regionu, ocenio je Marić.
Marić je istakao da protivgradna zaštita treba da postane deo sektora za vanredne situacije, da je sazrelo vreme da se potpuno reorganizuje i konačno obezbedi dovoljno sredstava za njeno uspešno funkcionisanje.

Marić je naveo da je 30.000 protivgradnih raketa godišnje potrebno za uspešno funkcionisanje, a da je ove godine nabavljeno 12.000 do 13.000 što je nedovoljno.
Potrebno je u oblasti protivgradne zaštite preispitati način funkcionisanja ljudi koji rade po ugovoru i njihov broj i u kakvom su stanju raketne stanice, rekao je Marić.

On je naveo da nijedna protivgradna zaštita ne obezbeđuje stoprocentnu zaštitu svih imanja, nego da se taj procenat kreće od 62 do 70 odsto.

Ključna uloga je osiguravajućih društava u Srbiji, ali se poljoprivrednici retko opredeljuju za osiguranje, smatrajući ga dodatnim izdatkom, zbog čega bi trebalo razmišljati da se naknade za štetu povećaju da bi poljoprivrednici imali veći motiv da se opredeljuju za osiguranje.

Govoreći o mogućnosti delovanja na gradonosne oblake putem reagensa iz mlaznih aviona, Marić je rekao da tim kapacitetom raspolaže Ministarstvo odbrane, sa kojim su obavljeni razgovori i da bi bilo dobro da se takvo delovanje kombinuje sa postojećom protivgradnom zaštitom.

(Tanjug)

 
 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner