петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Предраг Марић: Одложен долазак руских летелица за гашење пожара у Србију
Хроника

Предраг Марић: Одложен долазак руских летелица за гашење пожара у Србију

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 17. август 2010.

Начелник Сектора за ванредне ситуације Предраг Марић изјавио је јутрос да, према последњим сазнањима, летелице руског Министарства за цивилну одбрану, ванредне ситуације и отклањање последица неће бити у Србији пре 22. августа због ситуације у тој земљи

Марић је за летелице за гашење пожара, које је требало да буду, према најавама, стациониране на нишком аеродрому најпре од 15., па затим од 18. августа, рекао за РТС да се "цела ствар одлаже због ситуације у Русији", где су све летелице ангажоване.

Марић је изразио наду да ће се до краја месеца организовати долазак неколико летилица из Русије, "направити нека заједничка вежба" и промовисати првобитна идеја да нишки центар постане регионални центар за ванредне ситуације.

Догађаји у Русији показују потребу успостављања једног центра на Балкану као што је нишки центар, јер нико не гарантује да се идуће године не би могло и на Балкану догодити оно што се сада у Русији дешава, рекао је Марић.

Зато је важно да се на једном месту сакупи што више техничких снага које могу да реагују, не само у Србији, него и у земљама у региону, оценио је Марић.
Марић је истакао да противградна заштита треба да постане део сектора за ванредне ситуације, да је сазрело време да се потпуно реорганизује и коначно обезбеди довољно средстава за њено успешно функционисање.

Марић је навео да је 30.000 противградних ракета годишње потребно за успешно функционисање, а да је ове године набављено 12.000 до 13.000 што је недовољно.
Потребно је у области противградне заштите преиспитати начин функционисања људи који раде по уговору и њихов број и у каквом су стању ракетне станице, рекао је Марић.

Он је навео да ниједна противградна заштита не обезбеђује стопроцентну заштиту свих имања, него да се тај проценат креће од 62 до 70 одсто.

Кључна улога је осигуравајућих друштава у Србији, али се пољопривредници ретко опредељују за осигурање, сматрајући га додатним издатком, због чега би требало размишљати да се накнаде за штету повећају да би пољопривредници имали већи мотив да се опредељују за осигурање.

Говорећи о могућности деловања на градоносне облаке путем реагенса из млазних авиона, Марић је рекао да тим капацитетом располаже Министарство одбране, са којим су обављени разговори и да би било добро да се такво деловање комбинује са постојећом противградном заштитом.

(Тањуг)

 
 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер