петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Лидер владајуће странке на Тајвану подржао поновно уједињење са Кином
Хроника

Лидер владајуће странке на Тајвану подржао поновно уједињење са Кином

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 04. мај 2015.

Лидер владајуће странке на Тајвану подржао поновно уједињење са Кином

Председник Куоминтанга, владајуће странке на Тајвану, Ерик Чу подржао је данас у Пекингу евентуално уједињење Тајвана с Кином у разговору с кинеским председником Си Ђинпингом о побољшању билатералних односа.

Чу, који је вероватно кандидат за председничке изборе наредне године, такође је потврдио жељу Тајвана да се придружи кинеском инвестиционом пројекту у Азији под покровитељством кинеске Инвестиционе банке.

Тајван и Кина су се раздвојили током грађанског рата 1949. године, када су националистичке снаге биле поражене од комуниста Мао Цедунга и чланови Куоминтанга су побегли на острво Тајван-Формоза.

Кина сматра да је Тајван део њене територије и није одустао од поновног уједињења. Односи су ипак побољшани од 2008. године када је председник Тајвана постао Ма Јинг-дјеу. Он је поново изабран 2012. године и настоји да успостави добре односе с Кином.

Упркос блиским економским везама, могућност поновног уједињења Тајвана и Кине све је непопуларнији код младјих тајванских бирача пред председничке изборе заказане за наредну годину.

После шест година, представници Кине и Тајвана започели разговоре на највишем нивоу

Пекинг -- Кинески председник Сји Дјинпинг и Ерик Чу градоначелник Тајпеја и лидер тајванске владајуће партије Куоминтанг почели су данас разговоре на највишем нивоу.

Ово су први у последњих шест година.

Сји, у својству лидера кинеске владајуће Комунистичке партије рекао је тајванском лидеру у пекиншкој Великој сали народа, да треба да реше своје политичке разлике кроз равноправне разговоре, јавила је кинеска новинска агенција Синхуа.  

"Две стране могу да размене мишљење међусобно на равноправној основи по принципу 'једна Кина' и постигну разуман договор", изјавио је Сји, пренела је агенција Ројтерс.  

Британска агенција додаје да многи на Тајвану страхују од ауторитарних твораца кинеске политике због чега постоји снажан покрет за независност на том острву на истоку Азије, које јесте кинеска провинција, али није под суверенитетом Пекинга.  

АП наводи да је Чу подржао евентулно уједињење са Пекингом пошто се данас састао кинеским председником као део наставка приближавања између бивших горких политичких противника.  

Чуове коментаре током састанка са Сјиом уживо је преносила телевизија Феникс из Хонг Конга.  

Ројтерс подсећа да су кинеске националистичке снаге побегле на Тајван 1949. на крају грађанског рата са комунистима, који никада званично није завршен.  

Кина сматра да је Тајван "одметнута провинција" која мора бити враћена под њену контролу и силом, уколико то буде било потребно.  

Док су пословне везе између Тајвана и Кине достигле највећи ниво у последњих шест деценија, није било разговора о политичкој будућност Тајвана.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер