Početna strana > Hronika > Lider vladajuće stranke na Tajvanu podržao ponovno ujedinjenje sa Kinom
Hronika

Lider vladajuće stranke na Tajvanu podržao ponovno ujedinjenje sa Kinom

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 04. maj 2015.

Lider vladajuće stranke na Tajvanu podržao ponovno ujedinjenje sa Kinom

Predsednik Kuomintanga, vladajuće stranke na Tajvanu, Erik Ču podržao je danas u Pekingu eventualno ujedinjenje Tajvana s Kinom u razgovoru s kineskim predsednikom Si Đinpingom o poboljšanju bilateralnih odnosa.

Ču, koji je verovatno kandidat za predsedničke izbore naredne godine, takođe je potvrdio želju Tajvana da se pridruži kineskom investicionom projektu u Aziji pod pokroviteljstvom kineske Investicione banke.

Tajvan i Kina su se razdvojili tokom građanskog rata 1949. godine, kada su nacionalističke snage bile poražene od komunista Mao Cedunga i članovi Kuomintanga su pobegli na ostrvo Tajvan-Formoza.

Kina smatra da je Tajvan deo njene teritorije i nije odustao od ponovnog ujedinjenja. Odnosi su ipak poboljšani od 2008. godine kada je predsednik Tajvana postao Ma Jing-djeu. On je ponovo izabran 2012. godine i nastoji da uspostavi dobre odnose s Kinom.

Uprkos bliskim ekonomskim vezama, mogućnost ponovnog ujedinjenja Tajvana i Kine sve je nepopularniji kod mladjih tajvanskih birača pred predsedničke izbore zakazane za narednu godinu.

Posle šest godina, predstavnici Kine i Tajvana započeli razgovore na najvišem nivou

Peking -- Kineski predsednik Sji Djinping i Erik Ču gradonačelnik Tajpeja i lider tajvanske vladajuće partije Kuomintang počeli su danas razgovore na najvišem nivou.

Ovo su prvi u poslednjih šest godina.

Sji, u svojstvu lidera kineske vladajuće Komunističke partije rekao je tajvanskom lideru u pekinškoj Velikoj sali naroda, da treba da reše svoje političke razlike kroz ravnopravne razgovore, javila je kineska novinska agencija Sinhua.  

"Dve strane mogu da razmene mišljenje međusobno na ravnopravnoj osnovi po principu 'jedna Kina' i postignu razuman dogovor", izjavio je Sji, prenela je agencija Rojters.  

Britanska agencija dodaje da mnogi na Tajvanu strahuju od autoritarnih tvoraca kineske politike zbog čega postoji snažan pokret za nezavisnost na tom ostrvu na istoku Azije, koje jeste kineska provincija, ali nije pod suverenitetom Pekinga.  

AP navodi da je Ču podržao eventulno ujedinjenje sa Pekingom pošto se danas sastao kineskim predsednikom kao deo nastavka približavanja između bivših gorkih političkih protivnika.  

Čuove komentare tokom sastanka sa Sjiom uživo je prenosila televizija Feniks iz Hong Konga.  

Rojters podseća da su kineske nacionalističke snage pobegle na Tajvan 1949. na kraju građanskog rata sa komunistima, koji nikada zvanično nije završen.  

Kina smatra da je Tajvan "odmetnuta provincija" koja mora biti vraćena pod njenu kontrolu i silom, ukoliko to bude bilo potrebno.  

Dok su poslovne veze između Tajvana i Kine dostigle najveći nivo u poslednjih šest decenija, nije bilo razgovora o političkoj budućnost Tajvana.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner