петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Посебни изасланик председника Србије известио министре ЕУ о ставу Србије о Косову
Хроника

Посебни изасланик председника Србије известио министре ЕУ о ставу Србије о Косову

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 26. јул 2010.

Шеф италијанске дипломатије Франко Фратини саопштио је данас да је посебни изасланик српског председника Бориса Тадића изложио министрима спољних послова Европске уније ставове Србије о решењу проблема Косова и да је тај став помирљив и да отвара могућност за преговоре Београда и Приштине.

Фратини: Већина чланица ЕУ сматра да се о статусу Косова не може расправљати

Фратини је рекао да су министри ЕУ разговарали о томе да се проевропском председнику Тадићу пошаље позитивна порука и Европској комисији наложи да изради мишљење о спремности Србије да добије статус кандидата за чланство у ЕУ.

Фратини је рекао да је за већину чланица ЕУ и неке друге земље света, мишљење Међународног суда правде (МСП) значи да се у вези с Косовом о свему може преговарати осим о статусу.

На питање агенције Бета да ли се такво тумачење мишљења МСП може применити на друге ситуације у свету, поред осталог Босну и Херцеговину, Фратини је узвратио да се то "апсолутно не може учинити јер је Косово јединствен случај".

Фратини је тиме одговорио и на питање како помирити ставове пет земаља ЕУ које не признају независно Косово и оних земаља које сматрају да је МСП дао потврду за правну основаност проглашења независности Приштине.

Италијански министар је индиректно одговорио да ли је и када уопште могућа расправа о статусу Косова, рекавши да ће у сваком случају бити пресудно да се види какву ће резолуцију Србија предложити Генералној скупштини УН на расправи о Косову у септембру.

Министри спољних послова земаља чланица ЕУ расправљају данас у Бриселу о ситуацији на Косову и Метохији после саветодавног мишљења Међународног суда правде о легалности једнострано проглашене независности јужне српске покрајине, као и о европској будућности западног Балкана.

То је први редовни састанак Савета министара под председавањем Белгије, која је шестомесечно председавање преузела 1. јула.

Према ранијим најавама, шефови дипломатија земаља ЕУ разговарају о будућим корацима по питању Косова, наводећи да саветодавно мишљење МСП отвара нову фазу у којој би се требало концентрисати на будућност.

На састанку ће, како је најављено, бити истакнута спремност ЕУ да помогне у дијалогу између Београда и Приштине који би се односио на унапређење сарадње, напредак у европским интеграцијама и побољшање живота људи који живе у покрајини.

Очекује се да ће министри поновити потпуну посвећеност Уније европској перспективи за државе западног Балкана у складу са агендом из Солуна.
Такође, очекује се да ће министри размотрити и ситуацију у Босни и Херцеговини пред изборе у октобру.

Министри спољних послова 27 земаља разматраће такође питања блискоисточног мировног процеса, као и ситуацији у Ирану и Судану. Висока представница ЕУ за спољну политику и безбедност Кетрин Ештон информисаће Савет министара о недавном путу на Блиски исток и посебно на посету Гази.

Поред ових тема, министри ће разговарати и о стратешком партнерству ЕУ са Индијом и Бразилом, о Киргизији, Куби и Грузији.

Фратини је рекао и да се мишљење МСП не може применити на друге сличне ситуације у свету, јер је "Косово јединствен случај"

Фратини каже да су министри ЕУ разговарали о томе да се проевропском председнику Тадићу пошаље позитивна порука и Европској комисији наложи да изради мишљење о спремности Србије да добије статус кандидата за чланство у ЕУ.

(Танјуг-Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер