Хроника

Посебни изасланик председника Србије известио министре ЕУ о ставу Србије о Косову

Штампа
понедељак, 26. јул 2010.

Шеф италијанске дипломатије Франко Фратини саопштио је данас да је посебни изасланик српског председника Бориса Тадића изложио министрима спољних послова Европске уније ставове Србије о решењу проблема Косова и да је тај став помирљив и да отвара могућност за преговоре Београда и Приштине.

Фратини: Већина чланица ЕУ сматра да се о статусу Косова не може расправљати

Фратини је рекао да су министри ЕУ разговарали о томе да се проевропском председнику Тадићу пошаље позитивна порука и Европској комисији наложи да изради мишљење о спремности Србије да добије статус кандидата за чланство у ЕУ.

Фратини је рекао да је за већину чланица ЕУ и неке друге земље света, мишљење Међународног суда правде (МСП) значи да се у вези с Косовом о свему може преговарати осим о статусу.

На питање агенције Бета да ли се такво тумачење мишљења МСП може применити на друге ситуације у свету, поред осталог Босну и Херцеговину, Фратини је узвратио да се то "апсолутно не може учинити јер је Косово јединствен случај".

Фратини је тиме одговорио и на питање како помирити ставове пет земаља ЕУ које не признају независно Косово и оних земаља које сматрају да је МСП дао потврду за правну основаност проглашења независности Приштине.

Италијански министар је индиректно одговорио да ли је и када уопште могућа расправа о статусу Косова, рекавши да ће у сваком случају бити пресудно да се види какву ће резолуцију Србија предложити Генералној скупштини УН на расправи о Косову у септембру.

Министри спољних послова земаља чланица ЕУ расправљају данас у Бриселу о ситуацији на Косову и Метохији после саветодавног мишљења Међународног суда правде о легалности једнострано проглашене независности јужне српске покрајине, као и о европској будућности западног Балкана.

То је први редовни састанак Савета министара под председавањем Белгије, која је шестомесечно председавање преузела 1. јула.

Према ранијим најавама, шефови дипломатија земаља ЕУ разговарају о будућим корацима по питању Косова, наводећи да саветодавно мишљење МСП отвара нову фазу у којој би се требало концентрисати на будућност.

На састанку ће, како је најављено, бити истакнута спремност ЕУ да помогне у дијалогу између Београда и Приштине који би се односио на унапређење сарадње, напредак у европским интеграцијама и побољшање живота људи који живе у покрајини.

Очекује се да ће министри поновити потпуну посвећеност Уније европској перспективи за државе западног Балкана у складу са агендом из Солуна.
Такође, очекује се да ће министри размотрити и ситуацију у Босни и Херцеговини пред изборе у октобру.

Министри спољних послова 27 земаља разматраће такође питања блискоисточног мировног процеса, као и ситуацији у Ирану и Судану. Висока представница ЕУ за спољну политику и безбедност Кетрин Ештон информисаће Савет министара о недавном путу на Блиски исток и посебно на посету Гази.

Поред ових тема, министри ће разговарати и о стратешком партнерству ЕУ са Индијом и Бразилом, о Киргизији, Куби и Грузији.

Фратини је рекао и да се мишљење МСП не може применити на друге сличне ситуације у свету, јер је "Косово јединствен случај"

Фратини каже да су министри ЕУ разговарали о томе да се проевропском председнику Тадићу пошаље позитивна порука и Европској комисији наложи да изради мишљење о спремности Србије да добије статус кандидата за чланство у ЕУ.

(Танјуг-Бета)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]