петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Портал Атлатсзо: Приватни авион Виктора Орбана био у Београду на дан када је Никола Груевски најавио да ће тражити политички азил у Мађарској
Хроника

Портал Атлатсзо: Приватни авион Виктора Орбана био у Београду на дан када је Никола Груевски најавио да ће тражити политички азил у Мађарској

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 17. новембар 2018.

Приватни авион који користи и премијер Мађарске Виктор Орбан, долетео је из Будимпеште у Београд и убрзо се вратио када је бивши премијер Македоније, Никола Груевски, бежећи од затворске казне у својој земљи, најавио да ће тражити азил у Мађарској, пише независни мађарски портал атлатсзо.ху (Транспарентност). На сајтовима који прате летове авиона, широко су доступни подаци о том лету авиона канадске производње, "Бомбардиер Глобал 6000" с регистарском ознаком Аустрије "ОЕ-ЛЕМ".

Пошто је у понедељак, 12. новембра, Груевски објавио да је затражио политички азил у Мађарској, пише сајт, тај "луксузни приватни авион који користи мађарска владајуц́а и пословна елита", у уторак, 13. новембра, рано ујутро је из Будимпеште долетео у Београд и потом се вратио у Будимпешту.

Сајт као власника авиона наводи блиског Орбановог пријатеља, бизнисмена Леринца Месароша, другог по богатству у Мађарској, а преноси и да Влада "алудира" да на летове тим авионом премијера Орбана води и други бизнисмен, Иштван Гаранчи, један од најмоћнијих људи у Мађарској и такође фудбалски магнат, као и Месарош.

Авион с ознаком "ОЕ-ЛЕМ" је из Беча, где је стациониран, у Будимпешту је долетео у уторак, 13. новембра, нешто пре 06.30, узлетео је у 08.00 и у Београд слетео пола сата касније. Из Београда је узлетео поподне у 15.30 и у 16.00 слетео у Будимпешту где је и остао.

"Мађарски медији се питају како је Груевском дозвољено да уђе у земљу без важец́ег пасоша одузеле су му га македонске власти", наводи сајт.

Пошто су мађарске власти изградиле ограду на граници са Србијом, свако ко жели да тражи азил, треба да чека на граничној линији, у такозвани транзитној зони.

Зато је Мађарски Хелсиншки комитет навео да би, по строгим правилима која је увела Орбанова влада, Груевски морао затражити азил на граници и сачекати у тој транзитној зони.

Министар спољних послова и трговине Петер Сијарто потврдио је 14. новембра да је Мађарска допустила Груевском да захтев за азил поднесе у канцеларији Службе за имиграцију у Будимпешти. Сијарто је тај посебан третман објаснио "разлозима безбедности" и тиме што је Груевски десет година био премијер Македоније. Сијарто није коментарисао како је Груевски могао да уђе у Мађарску без пасоша, наводи сајт Атлатсзо.

Међутим, само дан касније, 15. новембра, званичник канцеларије премијера Ђерђељи Гуљаш је на конференцији за новинаре рекао нешто друго: да Груевски захтев за азил није поднео не у Мађарској, него у мађарској дипломатској мисији у иностранству.

Гуљаш је тврдио и да "мађарска држава ни на који начин није учествовала у одласку Груевског из Македоније, и ни на који начин му није помогла".

Ипак, закључује мађарски сајт, свега неколико сати касније, албанска полиција је потврдила да је Груевски напустио Албанију у аутомобилу Амбасаде Мађарске у Тирани, с дипломатском регистрацијом, док је и Дојче веле указао да су мађарске дипломате помогле бекство Груевског од издржавања затворске казне у Македонији због корупције.

Груевски, коме је суд прошле године одузео приватни и дипломатски пасош, побегао је у Мађарску да би избегао издржавање казне од две године затвора на коју је правоснажно осуђен за незакониту набавку луксузног "мерцедеса" у време док је био премијер, а предстоији му суђење и због других дела.

Полиција Албанија је тек у четвртак, 15. новембра, потврдиила да је Груевски преко прелаза Хан Хоти-Мурићан, на граници са Црном Гором, у недељу, 11. новембра отишао у Мађарску као путник у аутомобилу Амбасаде Мађарске у Тирани, с регистрацијом "ЦД1013А".

Албанска полиција напомиње да тог дана још није било потернице Македоније или Интерпола за Груевским.

Македонско одељење Интерпола је тек у уторак, 13. новембра у 19.35 послало информацију Интерполу Тирана да се Никола Груевски тражи међународном потерницом, наводи се у албанском саопштењу.

Уз то су албански медији пренели да је прегледом "ТИМС система" установљено да Груевски у Албанију из Македоније није ушао преко званичног прелаза, што по скопској агенцији МИА, оставља могућност да је ушао преко неког илегалног прелаза.

У петак, 16. новембра, подгоричка штампа је објавила да је одбегли бивши македонски премијер отишао је у Мађарску преко Црне Горе и Србије, што је агенцији Бета потврђено у дипломатским круговима.

Груевски је у Црну Гору из Албаније ушао са македонском личном картом пре но што је за њим расписана потерница, потврђено је Бети.

По писању подгоричких "Вијести", Груевски је у Црну Гору ушао 11. новембра у 19.19 преко граничког прелаза Божај, а у 22.16 сати је из Црне Горе прешао у Србију на граничном прелазу Добраково.

Како су навели, кад је Груевски улазио у Црну Гору, с њим су били носиоци мађарских дипломатских пасоша, Кулсар Антал и Варсалваи Шаба, а приликом уласка у Србију аутомобилом дипломатских регистарских ознака 55А05, с њим су били Часар Јозеф Золтан и Фелеђази Шаба, такође носиоци дипломатских пасоша Мађарске.

На сајту Амбасаде Мађарске у Подгорици пише да је Золтан заменик амбасадора Мађарске у Црној Гори, а Шаба конзул.

Црногорска полиција је такође саопштила да је 11. новембра Груевски у Мађарску отишао преко Црне Горе.

Данас, у суботу, премијер Македоније Зоран Заев је изјавио је да ће Груевски бити враћен у Македонију и демантовао да се договорио с њим и омогућио му бекство.

"Мајдарска треба да каже да ли је био киднапован, или је својевољно ушао у дипломатско возило", рекао је премијер Македоније.

Такође данас, бугарска новинска агенција Фокус је објавила да јој је неименовани високи представник ВМРО ДПМНЕ чији је Груевски почасни председник, рекао да је одбегли бивши премијер Македоније напустио Мађарску.

На сајту Фокуса (фоцус-неwс.нет) пише да су крајње одредиште Груевског Русија и Турска.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер