Početna strana > Hronika > Politika: Holandsko stop za SSP
Hronika

Politika: Holandsko stop za SSP

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 09. jun 2011.

Ni tri godine posle potpisivanja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju između Srbije i Evropske unije, u holandskom parlamentu nije juče prihvaćen predlog o otpočinjanju ratifikacije ovog dokumenta. Iako je sasvim realno zvučala najava da će Holandija, koja je do sada najviše uslovljavala evropske integracije Srbije punom saradnjom sa Haškim tribunalom, posle hapšenja i izručenja Ratka Mladića, krenuti u ovaj posao, to se ipak nije dogodilo.

„Nažalost, parlamentarna većina nije prihvatila ovaj predlog”, rekao je predsednik Komiteta za spoljne poslove Henka Jana Ormel za Tanjug nakon sednice parlamentarnog Komiteta za evropske poslove na kojem je ovaj predlog iznet.

U Hrišćansko-demokratskoj partiji su, kako je preneo Fonet, rekli da parlament za sada neće glasati o ratifikaciji, jer se čeka zvanični izveštaj Serža Bramerca. Očekuje se da Bramercov izveštaj stigne u narednih nekoliko dana, a o njemu će se, kako navodi ova agencija, raspravljati 30. juna.

Božidar Đelić, potpredsednik Vlade Srbije, zadužen za evropske integracije, izjavio je za „Politiku”, da se nada da će vrlo brzo biti prosleđena zvanična verzija izveštaja glavnog tužioca Haškog tribunala Serža Bramerca i da će tamošnja vlada dati preporuku holandskom parlamentu da što pre razmotri ratifikaciju SSP-a. „Bilo koji drugi scenario predstavljao bi negativnu poruku Srbiji i srpskom narodu”, navodi Đelić.

Sa žaljenjem konstatujući da predlog o početku ratifikacije nije prošao, jer bi to „bila prava poruka za nastavak posla kojeg ima puno”, Milica Delević, direktorka Kancelarije Vlade Srbije za evropske integracije, kaže, u izjavi za naš list, da očekuje da će se to desiti nakon što vlada Holandije dostavi parlamentu izveštaj o nastupu Bramerca u Savetu bezbednosti UN, što je, kako shvata, bio zahtev zbog koga su poslanici odlučili da sačekaju.

Delevićeva naglašava da je Mladić tražen, hapšen i isporučen, pre svega da bi se utvrdila odgovornost za zločine, pokazalo da nema nekažnjivosti, da postoji vladavina prava i da je Srbija privržena regionalnoj stabilnosti i pomirenju. To je, naravno, bio kriterijum za evropske integracije na kojem su, možda, Holanđani vidljivije insistirali.

Vest iz Haga predstavlja neprijatnu činjenicu, kazao je za naš list Laslo Varga, predsednik Odbora za evropske integracije Skupštine Srbije, dodajući da vladajuću koaliciju u Holandiji podržava jedna stranka koja je praktično protiv proširenja, odnosno da vlada opstaje uz manjinsku podršku te stranke koja se protivi proširenju. S druge strane, i među opozicionim strankama ima onih koje su i za i protiv proširenja. „Sada su potrebni razgovori i konsultacije između onih stranaka vladajuće koalicije koje podržavaju proširenje i onih stranaka iz opozicije koje su za to, ali ne podržavaju vladu, da bi proces ratifikacije našeg SSP-a bio moguć”, smatra Varga.

Pored Holandije, još četiri zemlje zatežu sa ratifikacijom srpskog SSP-a: Irska, Poljska, Rumunija i Litvanija.

Ta­dić:Ra­ti­fi­ka­ci­ja do­sti­žan cilj

Pred­sed­nik Sr­bi­je Bo­ris Ta­dić iz­ja­vio je ju­če da ve­ru­je da će par­la­ment Ho­lan­di­je, kao i osta­le ze­mlje EU ko­je to još ni­su ura­di­le, ubr­zo ra­ti­fi­ko­va­ti Spo­ra­zum o sta­bi­li­za­ci­ji i pri­dru­ži­va­nju sa Sr­bi­jom i oce­nio da je taj cilj do­sti­žan.

Ta­dić je iz­ja­vio da ne tre­ba dra­ma­ti­zo­va­ti to što se ho­land­ski par­la­ment iz­ja­snio da, u skla­du sa pro­ce­du­rom, če­ka zva­ni­čan stav Vla­de Ho­lan­di­je o ra­ti­fi­ka­ci­ji SSP sa Sr­bi­jom, is­ti­ču­ći da ta od­lu­ka ni­je obes­hra­bru­ju­ća. „Taj cilj je do­sti­žan, a ono što je vi­ši cilj je do­bi­ja­nje sta­tu­sa kan­di­da­ta za član­stvo u EU i, po­sle to­ga, isto­rij­ski zna­ča­jan po­če­tak pre­go­vo­ra o pri­stu­pa­nju, na­kon če­ga ne­ma po­vrat­ka sa evrop­skog pu­ta”, re­kao je Ta­dić no­vi­na­ri­ma po­što je sa pred­sed­ni­kom Azer­bej­dža­na Il­ha­mom Ali­je­vim otvo­rio ob­no­vlje­ni park Ta­šmaj­dan u Be­o­gra­du, pre­no­si Fo­net.

Hronologija SSP-a

7. novembra 2005 – početak pregovora o SSP-u između Srbije i Evropske komisije

7. novembra 2007 – parafiranje sporazuma

29. aprila 2008 – potpisivanje sporazuma

septembar 2008 – Holandija „zamrzava” SSP, uključujući i njegov trgovinski deo

septembar 2008 – ratifikacija SSP-a u Skupštini Srbiji

14. juna 2010 – odluka Saveta ministara o odmrzavanju procesa ratifikacije, pošto je glavni haški tužilac Serž Bramerc obavestio evropske ministre da je zadovoljan saradnjom Srbije sa tribunalom.

(Politika)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner