четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Политика: Холандско стоп за ССП
Хроника

Политика: Холандско стоп за ССП

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 09. јун 2011.

Ни три године после потписивања Споразума о стабилизацији и придруживању између Србије и Европске уније, у холандском парламенту није јуче прихваћен предлог о отпочињању ратификације овог документа. Иако је сасвим реално звучала најава да ће Холандија, која је до сада највише условљавала европске интеграције Србије пуном сарадњом са Хашким трибуналом, после хапшења и изручења Ратка Младића, кренути у овај посао, то се ипак није догодило.

„Нажалост, парламентарна већина није прихватила овај предлог”, рекао је председник Комитета за спољне послове Хенка Јана Ормел за Танјуг након седнице парламентарног Комитета за европске послове на којем је овај предлог изнет.

У Хришћанско-демократској партији су, како је пренео Фонет, рекли да парламент за сада неће гласати о ратификацији, јер се чека званични извештај Сержа Брамерца. Очекује се да Брамерцов извештај стигне у наредних неколико дана, а о њему ће се, како наводи ова агенција, расправљати 30. јуна.

Божидар Ђелић, потпредседник Владе Србије, задужен за европске интеграције, изјавио је за „Политику”, да се нада да ће врло брзо бити прослеђена званична верзија извештаја главног тужиоца Хашког трибунала Сержа Брамерца и да ће тамошња влада дати препоруку холандском парламенту да што пре размотри ратификацију ССП-а. „Било који други сценарио представљао би негативну поруку Србији и српском народу”, наводи Ђелић.

Са жаљењем констатујући да предлог о почетку ратификације није прошао, јер би то „била права порука за наставак посла којег има пуно”, Милица Делевић, директорка Канцеларије Владе Србије за европске интеграције, каже, у изјави за наш лист, да очекује да ће се то десити након што влада Холандије достави парламенту извештај о наступу Брамерца у Савету безбедности УН, што је, како схвата, био захтев због кога су посланици одлучили да сачекају.

Делевићева наглашава да је Младић тражен, хапшен и испоручен, пре свега да би се утврдила одговорност за злочине, показало да нема некажњивости, да постоји владавина права и да је Србија привржена регионалној стабилности и помирењу. То је, наравно, био критеријум за европске интеграције на којем су, можда, Холанђани видљивије инсистирали.

Вест из Хага представља непријатну чињеницу, казао је за наш лист Ласло Варга, председник Одбора за европске интеграције Скупштине Србије, додајући да владајућу коалицију у Холандији подржава једна странка која је практично против проширења, односно да влада опстаје уз мањинску подршку те странке која се противи проширењу. С друге стране, и међу опозиционим странкама има оних које су и за и против проширења. „Сада су потребни разговори и консултације између оних странака владајуће коалиције које подржавају проширење и оних странака из опозиције које су за то, али не подржавају владу, да би процес ратификације нашег ССП-а био могућ”, сматра Варга.

Поред Холандије, још четири земље затежу са ратификацијом српског ССП-а: Ирска, Пољска, Румунија и Литванија.

Та­дић:Ра­ти­фи­ка­ци­ја до­сти­жан циљ

Пред­сед­ник Ср­би­је Бо­рис Та­дић из­ја­вио је ју­че да ве­ру­је да ће пар­ла­мент Хо­лан­ди­је, као и оста­ле зе­мље ЕУ ко­је то још ни­су ура­ди­ле, убр­зо ра­ти­фи­ко­ва­ти Спо­ра­зум о ста­би­ли­за­ци­ји и при­дру­жи­ва­њу са Ср­би­јом и оце­нио да је тај циљ до­сти­жан.

Та­дић је из­ја­вио да не тре­ба дра­ма­ти­зо­ва­ти то што се хо­ланд­ски пар­ла­мент из­ја­снио да, у скла­ду са про­це­ду­ром, че­ка зва­ни­чан став Вла­де Хо­лан­ди­је о ра­ти­фи­ка­ци­ји ССП са Ср­би­јом, ис­ти­чу­ћи да та од­лу­ка ни­је обес­хра­бру­ју­ћа. „Тај циљ је до­сти­жан, а оно што је ви­ши циљ је до­би­ја­ње ста­ту­са кан­ди­да­та за члан­ство у ЕУ и, по­сле то­га, исто­риј­ски зна­ча­јан по­че­так пре­го­во­ра о при­сту­па­њу, на­кон че­га не­ма по­врат­ка са европ­ског пу­та”, ре­као је Та­дић но­ви­на­ри­ма по­што је са пред­сед­ни­ком Азер­беј­џа­на Ил­ха­мом Али­је­вим отво­рио об­но­вље­ни парк Та­шмај­дан у Бе­о­гра­ду, пре­но­си Фо­нет.

Хронологија ССП-а

7. новембра 2005 – почетак преговора о ССП-у између Србије и Европске комисије

7. новембра 2007 – парафирање споразума

29. априла 2008 – потписивање споразума

септембар 2008 – Холандија „замрзава” ССП, укључујући и његов трговински део

септембар 2008 – ратификација ССП-а у Скупштини Србији

14. јуна 2010 – одлука Савета министара о одмрзавању процеса ратификације, пошто је главни хашки тужилац Серж Брамерц обавестио европске министре да је задовољан сарадњом Србије са трибуналом.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер