петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Патријарх Иринеј: И даље мислим да се Вучић лавовски бори за КиМ, а наду и утеху улива то што тврди да неће наметати своја решења, већ да ће поштовати народну вољу, макар се с њом интимно не слагао - СПЦ није за замрзнути конфликт
Хроника

Патријарх Иринеј: И даље мислим да се Вучић лавовски бори за КиМ, а наду и утеху улива то што тврди да неће наметати своја решења, већ да ће поштовати народну вољу, макар се с њом интимно не слагао - СПЦ није за замрзнути конфликт

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 16. октобар 2018.

„И даље мислим да се председник Србије Александар Вучић лавовски бори за Косово и Метохију и то под невиђено неравноправним условима, али и да вековни непромењени став Цркве свога народа и уједно своје властите државе доживљава као помоћ, а не као одмагање и отежавање ионако претешке ситуације“, изјавио је српски патријарх српски Иринеј у интервјуу за "Вечерње новости" од уторка.

"Наду и утеху улива то што он вишекратно изјављује да неће наметати своју вољу и своја евентуална решења, већ да ће поштовати слободно изражену народну вољу и своја, па макар се с њом интимно не слагао", рекао је патријарх Иринеј.

Додаје да Црква, по својој природи не доноси државне и политичке одлуке, али, како каже, има право, а још више дужност, да укаже на вечна мерила и вечне вредности.

"Пре свега на служење – правди, слободи, миру и животу за све и сваког, па, не на последњем месту, и за свој народ, своје вернике", рекао је патријарх.

Како каже, главни проблем Србије нису вековни суседи Арбанаси, него "развијена Европа", па и Запад уопште, јер се не бави превасходно решавањем кризе и превазилажењем сукоба, већ се бави својим вечним интересима.

"У Европској унији, рекао бих, баш и не изгарају од жеље за нашим присуством, што због нашег пријатељства са Русијом, што из својих унутрашњих разлога и зато стално постављају нове услове, траже да прихватимо њихово решење за КиМ и одлажу ли одлажу", рекао је патријарх.

Сматра да ако и када Србија дође на ред, ЕУ ће бити сасвим другачија него што је данас, ако уопште буде постојала.

Упитан да протумачи сугестије из Брисела да Србија своју спољну политику усклади са ЕУ, Иринеј каже да не верује да ће Србија себи икада купити "чланску карту" за улазак у ЕУ по цену увођења санкција Русији или других непријатељских аката према тој земљи.

Коментаришући најаве из света да Босну и Херцеговину чека процес унитаризације и да то у суштини значи нестанак Републике Српске, патријарх каже да је РС створио српски народ огромним жртвама и да она, "ако Бог да, неће ни нестати нити се утопити у унитарну Босну".

О положају српског народа у Црној Гори, патријарх Иринеј каже да се прво мора суочити с проблемом да би он почео да се решава.

"Није, до сада, са одговарајућег места и на одговарјући начин дефинисан положај српског народа у Црној Гори", рекао је српски патријарх.

СПЦ није за замрзнути конфликт на КиМ

Патријарх Српске православне цркве (СПЦ) Иринеј изјавио је да се СПЦ не залаже за "замрзнути" конфликт на Косову и Метохији, али је и додао да СПЦ није "ни за признавање свршеног чина постигнутог неправдом, агресијом, насиљем, злочинима".

Иринеј је за Вечерње новости оценио да по питању Косова и Метохије, "не треба ићи на брза или провизорна решења".

"Не можемо и не смемо дати оно што је вековима наше, а што никада у историји није припадало албанској држави, без обзира на то што је отето и сада под страном окупацијом. То је једнодушни став нашег Архијерејског сабора и велике већине наших верника", казао је патријарх.

Коментаришући одлуку Васељенске патријаршије да ће почети процес признавања аутокефалности Украјинској православној цркви, Иринеј је рекао да је став СПЦ да треба потпуно и неизоставно поштовати вековни црквени поредак и свете каноне, што како је навео, "наша мајка црква у Цариграду, нажалост, по мишљењу огромне већине епископа и теолога СПЦ, сада не чини".

"Ми смо за јединство Цркве, слогу, одговорност, верност канонском поретку а против свега што дели и води у опасност раскола", рекао је Иринеј.

(Танјуг - Бета - Новости )

Видети још:

Патријарх српски Иринеј и патријарх антиохијски и свега истока Јован Десети стигли на Цетиње; присутни припадници опозиције и руских „Ноћних вукова“; Иринеј: Ми смо један народ, иако смо подељени, то не значи да смо раздељени

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер