четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Патријарх српски Иринеј и патријарх антиохијски и свега истока Јован Десети стигли на Цетиње; присутни припадници опозиције и руских „Ноћних вукова“; Иринеј: Ми смо један народ, иако смо подељени, то не значи да смо раздељени
Хроника

Патријарх српски Иринеј и патријарх антиохијски и свега истока Јован Десети стигли на Цетиње; присутни припадници опозиције и руских „Ноћних вукова“; Иринеј: Ми смо један народ, иако смо подељени, то не значи да смо раздељени

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 15. октобар 2018.

Патријарх српски Иринеј и патријарх антиохијски и свега истока Јован Десети стигли су на Цетиње у оквиру историјске посете Црној Гори. На свечаном дочеку испред Цетинског манастира патријархе је поздравио митрополит црногорско-приморски Амфилохије, а окупило се око стотинак локалних верника и новинара.

Примећено је и присуство одређеног броја политичара опозиционих партија, као и припадника „Ноћних вукова“ из Русије, извештава Спутњик.

Патријарх Иринеј новинарима на Цетињу рекао је да му је драго што је у Црној Гори и додао да је његова мајка пореклом из Црне Горе. Патријарх је навео и да је у Црну Гору стигао са патријархом антиохијским и целог Истока Јованом X који, како наводи, доноси благослов и жељу да у „нашем народу влада мир, љубав слога“, преноси РТЦГ.

„Ми смо један народ, иако смо подељени, то не значи да смо раздељени, него треба једни друге да помажемо и да будемо народ какав господ и наша историја очекују и желе“, поручио је Иринеј.

"Био сам пре 1969/1970 године управник у Острогу, те сам тада имао прилику да посетим готово целу Црну Гору из које је и моја мајка пореклом, тако да имам блискост са Црном Гором", рекао је он.

Иринеј је рекао да га радује што је "садашња Црна Гора у односу на тадашњу у погледу Цркве нешто што је нормално за Црну Гору, да има живу Цркву, да има свештенство, монаштво".

Патријарх антиохијски и целог Истока Јован Десети казао је да је, када је стигао у Цетињски манастир видео љубав, људе који су срећни. "Видели смо људе који су срећни, и свети оци, свештеници, монаси и народ", рекао је он.

"Ово је наша мирна посета, да сведочимо да смо браћа, да имамо љубав, да смо једна породица која припада православљу", рекао је Јован Десети, додајући све је то једна породица, "и ништа не може да нас удаљи једне од других".

Митрополит Црногорско приморски Амфилохије је поводом раније изјаве патријарха Иринеја да је положај Срба у Црној Гори лошији него у време НДХ и Османлија, рекао да је поглавар СПЦ мислио на 30 свештеника који немају дозволу за боравак.

Он је казао да је данас у пратњи патријарха било државно обезбеђење, као и да су на на ручак под манастир Острог били позвани премијер Душко Марковић, председник Мило Ђукановић и председник Скупштине Иван Брајовић, али да због ранијих обавеза нису могли доћи.

Поглавару антиохијске цркве Амфилохије је доделио епархијски орден златни лик Светог Петра Ловћенског у знак сећања на његов први долазак у „краљевски град“ Цетиње. Српског и антиохијског патријарха до Цетиња је допратила полицијска пратња.

“За време краља Николе у Црну Гору је долазио антиохијски патријарх о чему сведочи и икона коју је тада поклонио митрополиту Митрофану Бану, а која ће данас бити изнета на целивање током свечаног дочека и доксологије у Цетињском у манастиру”, саопштено је из МЦП.

Црногорска полиција саопштила је синоћ да је патријарху Иринеју дозвољен улазак у Црну Гору. Полиција се огласила након написа да Иринеју неће бити дозвољен улазак у Црну Гору, јер је наводно на списку непожељних из Србије због ранијих изјава да је "положај Срба у Црној Гори лошији него у време НДХ и Османлија".

Црногорски премијер Душко Марковић је рекао да је Иринеј још једном злоупотребио гостопримство Црне Горе.

Посета двојице патријарха Црној Гори реализује се у склопу посете Српској православној цркви патријарха антиохијског и свега истока Јована Десетог. У питању је прва посета једног поглавара Антиохијске патријаршије Црној Гори у историји. Патријарх Јован стигао је у Србију 11. октобра, а у недељу је с патријархом Иринејом служио литургију у Храму Светог Саве на Врачару. Предвиђене су његове посете Жичи, Студеници, Пећкој патријаршији и Високим Дечанима, као и сусрети с актерима државног и друштвеног живота Србије.

На подгоричком аеродрому поглаваре Антиохијске Патријаршије и Српске Првославне Цркве дочекали су Високопреосвећени Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије и Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки г. Јоаникије.

У пратњи провојерараха две помесне сестирнске Цркве налазе се Високопреосвећени Митрополити загребачко-љубљански г. Порфирије, Акре г. Василије и Њујорка и Северне Америке г. Јосиф , као и Преосвећени Епископи шумадијски г. Јован и ваљевски г. Милутин. Планирано је да после свечане доксологије у Цетињском манастиру, патријарси Јован и Иринеј посете Саборни храм Васкрсења Господњег у Подгорици и манастир Острог.

(Спутњик - СПЦ - Агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер