среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Oпала подршка за улазак Србије у ЕУ
Хроника

Oпала подршка за улазак Србије у ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 07. октобар 2009.

Улазак Србије у Европку унију, према подацима агенције Ипсос Стратеџик маркетинга из септембра, подржава 60 одсто становништва, што је за око седам одсто мање него месец дана раније. Равно годину дана раније, према подацима ове агенције, забележена је и највиша подршка уласку Србије у ЕУ у време када је ратификован Споразум о стабилизацији и придруживању. Тада је на референдумско питање да ли сте за зулазак Србије у Еу позитивно одговорило чак 75 одсто испитаника, а негативно 12 одсто. Најмања подршка ЕУ у Србији икада забележена је у марту ове године када је тек 56 испитаника било за чланство Србије у овој унији.

„Подршка, дакле њен раст или пад, зависи од тренутних догађаја, али и од заступљености тих догађаја у медијима и тога колико они одређени догађај потенцирају или га игноришу. Важни догађаји, као што је хапшење Караџића, на пример или проглашење независности Косова, утичу на висину подршке чланству у ЕУ, али она је углавном стабилна и не пада испод 60 одсто. Изузетак је март ове године када је подршка по први пут пала испод овог прага. Узрок треба тражити у дешавањима која могу и сасвим индиректно да утичу на расположење људи према ЕУ“, објашњава Светлана Логар  из ове агенције.

У марту ове године, да подсетимо, дешавали су се преговори српске владе са ММФ-ом и говорило о могућем замрзавању плата и пензија, отваране су продавнице за сиромашне, ломила су се копља око статута Војводине, а власт је наговештавала долазак две тешке, кризне године. У то време обележавана је и годишњица НАТО бомбардовања. У том периоду нису изостале ни бројне афере, а у некима од њих главни актери су били представници власти .

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер