Početna strana > Hronika > Opala podrška za ulazak Srbije u EU
Hronika

Opala podrška za ulazak Srbije u EU

PDF Štampa El. pošta
sreda, 07. oktobar 2009.

Ulazak Srbije u Evropku uniju, prema podacima agencije Ipsos Stratedžik marketinga iz septembra, podržava 60 odsto stanovništva, što je za oko sedam odsto manje nego mesec dana ranije. Ravno godinu dana ranije, prema podacima ove agencije, zabeležena je i najviša podrška ulasku Srbije u EU u vreme kada je ratifikovan Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju. Tada je na referendumsko pitanje da li ste za zulazak Srbije u Eu pozitivno odgovorilo čak 75 odsto ispitanika, a negativno 12 odsto. Najmanja podrška EU u Srbiji ikada zabeležena je u martu ove godine kada je tek 56 ispitanika bilo za članstvo Srbije u ovoj uniji.

„Podrška, dakle njen rast ili pad, zavisi od trenutnih događaja, ali i od zastupljenosti tih događaja u medijima i toga koliko oni određeni događaj potenciraju ili ga ignorišu. Važni događaji, kao što je hapšenje Karadžića, na primer ili proglašenje nezavisnosti Kosova, utiču na visinu podrške članstvu u EU, ali ona je uglavnom stabilna i ne pada ispod 60 odsto. Izuzetak je mart ove godine kada je podrška po prvi put pala ispod ovog praga. Uzrok treba tražiti u dešavanjima koja mogu i sasvim indirektno da utiču na raspoloženje ljudi prema EU“, objašnjava Svetlana Logar  iz ove agencije.

U martu ove godine, da podsetimo, dešavali su se pregovori srpske vlade sa MMF-om i govorilo o mogućem zamrzavanju plata i penzija, otvarane su prodavnice za siromašne, lomila su se koplja oko statuta Vojvodine, a vlast je nagoveštavala dolazak dve teške, krizne godine. U to vreme obeležavana je i godišnjica NATO bombardovanja. U tom periodu nisu izostale ni brojne afere, a u nekima od njih glavni akteri su bili predstavnici vlasti .

(Politika)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner